WPML Multilingual CMS 4.9.1 - en to el translation catalogue (1428 entries)

en:  %s translation
el:  %s μετάφραση

en:  - (needs update)
el:  - (χρειάζεται ενημέρωση)

en:  See our %s to learn more.
el:  Δείτε τον %s μας για να μάθετε περισσότερα.

en:  elements
el:  στοιχεία

en:  for
el:  για

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
el: %1$s (τρέχουσα τοπική ρύθμιση: %2$s) - προτεινόμενες τοπικές ρυθμίσεις: %3$s

en: %1$s Translation
el: Μετάφραση %1$s

en: %1$s and %2$s
el: %1$s και %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
el: Το %1$s δεν μεταφράζεται. %2$sΚάντε κλικ εδώ για να κάνετε αυτόν τον τύπο δημοσίευσης μεταφράσιμο.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
el: Το %1$s μεταφράζεται μέσω WPML. %2$sΚάντε κλικ εδώ για να αλλάξετε τις επιλογές μετάφρασης.%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
el: %1$s εργασίες προστέθηκαν στον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης.

en: %1$s terms (in original language)
el: Όροι %1$s (στην αρχική γλώσσα)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
el: %1$sΜάθετε πώς να μεταφράζετε περιεχόμενο %2$s χειροκίνητα%3$s %4$sΕναλλακτικά, για να μεταφράσετε περιεχόμενο %5$s χρησιμοποιώντας τον Advanced Translation Editor, την αυτόματη μετάφραση, επαγγελματικές υπηρεσίες ή από άλλους χρήστες στον ιστότοπό σας %6$sαναβαθμίστε σε λογαριασμό WPML CMS%7$s.

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
el: %1$sΜάθετε πώς να μεταφράζετε περιεχόμενο %2$s%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
el: Ο %1$sσυγχρονισμός μενού%2$s θα συγχρονίσει τη δομή του μενού από την προεπιλεγμένη γλώσσα του %3$s στις δευτερεύουσες γλώσσες.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
el: Το %1s δεν μπορεί να λάβει αυτόματα ανατροφοδότηση σχετικά με τη μετάφραση. Παρακαλούμε συνδεθείτε στον ιστότοπο του %1s και αναφέρετε αυτά τα ζητήματα χειροκίνητα.

en: %d day | %d days
el[0]: %d ημέρα
el[1]: %d ημέρες

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
el[0]: Διαγράφηκε οριστικά %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Διαγράφηκαν οριστικά %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
el[0]: Επαναφέρθηκε %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Επαναφέρθηκαν %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
el[0]: Διαγράφηκε %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Διαγράφηκαν %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
el[0]: Ενημερώθηκε %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Ενημερώθηκαν %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

en: %d items remaining...
el: Απομένουν %d στοιχεία...

en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

en: %s are currently hidden to visitors.
el: Τα %s είναι προς το παρόν κρυφά από τους επισκέπτες.

en: %s is currently hidden to visitors.
el: Το %s είναι προς το παρόν κρυφό από τους επισκέπτες.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
el: Το %s ορίζεται στο θέμα σας. Η εναλλαγή γλώσσας μπορεί να προσαρμοστεί μόνο χρησιμοποιώντας το CSS του θέματος.

en: %s item | %s items
el[0]: %s στοιχείο
el[1]: %s στοιχεία

en: %s orphan comments found.
el: Βρέθηκαν %s ορφανά σχόλια.

en: %s translation assigned to local translator
el: Η μετάφραση %s ανατέθηκε σε τοπικό μεταφραστή

en: %s translation awaiting first available translator
el: Η μετάφραση %s αναμένει τον πρώτο διαθέσιμο μεταφραστή

en: %s: Waiting for automatic translation
el: %s: Αναμονή αυτόματης μετάφρασης

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
el: %sΕνεργοποίηση αυτόματης μετάφρασης για πρόχειρα%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
el: %sΠροειδοποίηση:%s Οι επεξεργασίες που πρόκειται να κάνετε θα χαθούν

en: (No title for this post yet)
el: (Δεν υπάρχει ακόμα τίτλος για αυτήν την ανάρτηση)

en: (allowed: %s)
el: (επιτρέπεται: %s)

en: (missing title)
el: (λείπει τίτλος)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
el: * Να θυμάστε, το όνομα σύνδεσής σας για το %1$s είναι %2$s. Εάν χρειάζεστε βοήθεια με τον κωδικό πρόσβασής σας, χρησιμοποιήστε την επαναφορά κωδικού πρόσβασης στη σελίδα σύνδεσης.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
el: * Η εργασία εκκαθάρισης μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά για να ολοκληρωθεί.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
el: * Το θέμα σας έχει ένα αρχείο %s, το οποίο ορίζει τις προεπιλεγμένες τιμές για το WPML.

en: -- Please select --
el: -- Παρακαλώ επιλέξτε --

en: --None--
el: --κανένα--

en: --select--
el: --επιλέξτε--

en: ...and %d more translations.
el: ...και %d ακόμη μεταφράσεις.

en: 1. Translate these strings:
el: 1. Μεταφράστε αυτές τις συμβολοσειρές:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
el: Ενημερώνετε μια διπλή δημοσίευση.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
el: 2. Όταν ολοκληρώσετε τη μετάφραση, επιστρέψτε εδώ και εκτελέστε ξανά τον συγχρονισμό του μενού. Αυτό θα χρησιμοποιήσει τις συμβολοσειρές που μεταφράσατε για να ενημερώσει τα μενού.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
el: Για να μην χάσετε τις αλλαγές σας, το WPML θα ορίσει αυτήν τη δημοσίευση να μεταφραστεί ανεξάρτητα.

en: <i>%s</i> integration
el: Ενσωμάτωση <i>%s</i>

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
el: <p>Ορισμένοι όροι ταξινόμησης είναι εκτός συγχρονισμού μεταξύ των γλωσσών. Αυτό σημαίνει ότι το περιεχόμενο σε ορισμένες γλώσσες δεν θα έχει τις σωστές ετικέτες ή κατηγορίες.</p>
    			 <p>Για να συγχρονίσετε τις ταξινομίες, πρέπει να περάσετε από κάθε μία από αυτές από την ακόλουθη λίστα και να κάνετε κλικ στο κουμπί “Ενημέρωση ιεραρχίας ταξινόμησης”.</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
el: <strong>Ειδοποίηση WPML:</strong> Οι αναβαθμίσεις σε αυτήν την έκδοση υποστηρίζονται μόνο από τις εκδόσεις %1$s και άνω. Για αναβάθμιση από την έκδοση %2$s, πρώτα, κατεβάστε την <a%3$s>2.0.4</a>, κάντε την αναβάθμιση της βάσης δεδομένων και μετά μεταβείτε σε αυτήν την έκδοση.

en: A New Site Key Is Required
el: Απαιτείται ένα νέο κλειδί ιστότοπου

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
el: Μια επέκταση PHP σταμάτησε τη μεταφόρτωση του αρχείου. Η PHP δεν παρέχει τρόπο για να διαπιστωθεί ποια επέκταση προκάλεσε τη διακοπή της μεταφόρτωσης του αρχείου. Η εξέταση της λίστας των φορτωμένων επεκτάσεων με το phpinfo() μπορεί να βοηθήσει.

en: A different domain per language
el: Ένας διαφορετικός τομέας ανά γλώσσα

en: A page
el: Μια σελίδα

en: AJAX Error:
el: Σφάλμα AJAX:

en: Above post
el: Πάνω από την ανάρτηση

en: Accordion Item: Content
el: Στοιχείο ακορντεόν: Περιεχόμενο

en: Accordion Item: Label
el: Στοιχείο ακορντεόν: Ετικέτα

en: Accordion: Content
el: Ακορντεόν: Περιεχόμενο

en: Accordion: Header
el: Ακορντεόν: Κεφαλίδα

en: Accordion: Title
el: Ακορντεόν: Τίτλος

en: Action
el: Ενέργεια

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate a translation service
el: Ενεργοποιήστε μια υπηρεσία μετάφρασης

en: Activate a translation service that's not listed here
el: Ενεργοποιήστε μια υπηρεσία μετάφρασης που δεν αναφέρεται εδώ

en: Activated
el: Ενεργοποιήθηκε

en: Activating...
el: Ενεργοποίηση...

en: Activation Key
el: Κλειδί ενεργοποίησης

en: Active
el: Ενεργό

en: Add %s
el: Προσθήκη %s

en: Add / Remove languages
el: Προσθήκη / Αφαίρεση γλωσσών

en: Add Language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
el: Προσθέστε μια λίστα ορισμάτων URL διαχωρισμένων με κόμμα που θέλετε να περάσει το WPML κατά την εναλλαγή γλωσσών.

en: Add a language switcher
el: Προσθήκη εναλλάκτη γλώσσας

en: Add a new language switcher to a menu
el: Προσθήκη νέου εναλλάκτη γλώσσας σε ένα μενού

en: Add a new language switcher to a widget area
el: Προσθήκη νέου εναλλάκτη γλώσσας σε μια περιοχή widget

en: Add a note to the administrator
el: Προσθήκη σημείωσης στον διαχειριστή

en: Add a note to the translator
el: Προσθήκη σημείωσης στον μεταφραστή

en: Add menu translation:  %s
el: Προσθήκη μετάφρασης μενού: %s

en: Add new Translation Priority
el: Προσθήκη νέας προτεραιότητας μετάφρασης

en: Add note for the translators
el: Προσθήκη σημείωσης για τους μεταφραστές

en: Add the following line:
el: Προσθέστε την ακόλουθη γραμμή:

en: Add translation
el: Προσθήκη μετάφρασης

en: Add translation to %s
el: Προσθήκη μετάφρασης στο %s

en: Adding language failed.
el: Η προσθήκη γλώσσας απέτυχε.

en: Adding translation for: %s.
el: Προσθήκη μετάφρασης για: %s.

en: Additional CSS
el: Πρόσθετο CSS

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
el: Προσθέτει πληροφορίες γλώσσας σε αναρτήσεις και ταξινομίες που δεν έχουν αυτές τις πληροφορίες.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
el: Προσαρμογή αναγνωριστικών για πολύγλωσση λειτουργικότητα

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Admin language
el: Γλώσσα διαχειριστή

en: Admin replied
el: Ο διαχειριστής απάντησε

en: Administrator for %s
el: Διαχειριστής για το %s

en: Advanced Translation Editor
el: Προηγμένος επεξεργαστής μετάφρασης

en: Advanced settings
el: Προηγμένες ρυθμίσεις

en: Affected Taxonomies
el: Επηρεαζόμενες ταξινομίες

en: Alert Content: Alert
el: Περιεχόμενο ειδοποίησης: ειδοποίηση

en: Alert: Description
el: Ειδοποίηση: περιγραφή

en: Alert: Title
el: Ειδοποίηση: τίτλος

en: All
el: Όλα

en: All Languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: All Translation Priorities
el: Όλες οι προτεραιότητες μετάφρασης

en: All categories and tags will be translated if possible.
el: Όλες οι κατηγορίες και οι ετικέτες θα μεταφραστούν εάν είναι δυνατόν.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
el: Όλοι οι εναλλάκτες γλώσσας στον ιστότοπό σας επηρεάζονται από τις ρυθμίσεις αυτής της ενότητας.

en: All languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: All languages are currently displayed.
el: Όλες οι γλώσσες εμφανίζονται αυτήν τη στιγμή.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
el: Όλες οι γλώσσες εμφανίζονται αυτήν τη στιγμή. Επιλέξτε τι θα γίνει όταν οι γλώσσες του ιστότοπου είναι κρυφές.

en: All term names updated
el: Όλα τα ονόματα όρων ενημερώθηκαν

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
el: Όλα τα δεδομένα μετάφρασης θα χαθούν εάν επαναφέρετε τα δεδομένα του WPML. Δεν μπορούν να ανακτηθούν αργότερα.

en: Allow translating the login and registration pages
el: Να επιτρέπεται η μετάφραση των σελίδων σύνδεσης και εγγραφής

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
el: Επιτρέπει τη σύνδεση υπαρχουσών μεταφράσεων μετά την αλλαγή του ορισμού (ονόματος) των προσαρμοσμένων αναρτήσεων

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
el: Επιτρέπει τη σύνδεση υπαρχουσών μεταφράσεων μετά την αλλαγή του ορισμού (ονόματος) των προσαρμοσμένων ταξινομιών

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
el: Πάντα να ζητάτε ανατροφοδότηση (χωρίς χρονικό όριο για ανατροφοδότηση)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
el: Πάντα ανακατεύθυνση επισκεπτών βάσει γλώσσας προγράμματος περιήγησης (ανακατεύθυνση στην αρχική σελίδα εάν λείπουν μεταφράσεις)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
el: Αποτυχία ανοίγματος της καθορισμένης διεύθυνσης URL ως αρχικής σελίδας με το ακόλουθο σφάλμα:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
el: Έχει σταλεί ένα email στο %s για να αναφερθεί το ζήτημα. Παρακαλούμε ελέγξτε το email σας για ανατροφοδότηση από την πλευρά τους.

en: Anchor Text: Primary Content
el: Κείμενο αγκύρωσης: κύριο περιεχόμενο

en: Anchor Text: Secondary Content
el: Κείμενο αγκύρωσης: δευτερεύον περιεχόμενο

en: Animated Headline: After text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Κείμενο μετά

en: Animated Headline: Before text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Κείμενο πριν

en: Animated Headline: Highlighted text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Επισημασμένο κείμενο

en: Animated Headline: Link URL
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: URL συνδέσμου

en: Animated Headline: Rotating text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Περιστρεφόμενο κείμενο

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
el: Οποιεσδήποτε αλλαγές κάνετε θα χαθούν την επόμενη φορά που θα στείλετε αυτή τη σελίδα για μετάφραση.

en: Api call to url
el: Κλήση API στη διεύθυνση URL

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Apply to all users
el: Εφαρμογή σε όλους τους χρήστες

en: Approved
el: Εγκρίθηκε

en: Archive: Cards Read More Text
el: Αρχείο: κείμενο «Διαβάστε περισσότερα» καρτών

en: Archive: Cards Separator
el: Αρχείο: διαχωριστής καρτών

en: Archive: Classic Read More Text
el: Αρχείο: κλασικό κείμενο «Διαβάστε περισσότερα»

en: Archive: Classic Separator
el: Αρχείο: κλασικός διαχωριστής

en: Archive: Next Label
el: Αρχείο: επόμενη ετικέτα

en: Archive: Nothing Found Message
el: Αρχείο: μήνυμα «τίποτα δεν βρέθηκε»

en: Archive: Previous Label
el: Αρχείο: προηγούμενη ετικέτα

en: Are you sure you want to clear all job logs?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε όλα τα αρχεία καταγραφής εργασιών;

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή τη γλώσσα;%sΟΛΑ τα δεδομένα που σχετίζονται με αυτή τη γλώσσα θα ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε να επαναφέρετε όλα τα δεδομένα μετάφρασης και γλώσσας; Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις;

en: As early as possible
el: Όσο το δυνατόν νωρίτερα

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
el: Καθώς αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Elementor, οι αλλαγές που κάνετε εδώ ενδέχεται να μην είναι ορατές στο frontend. Σε αυτήν την περίπτωση, μεταβείτε στις ρυθμίσεις του Elementor και εκκαθαρίστε την κρυφή μνήμη του.

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
el: Ζητήστε ανατροφοδότηση σχετικά με μεταφρασμένο περιεχόμενο που %1$s τις τελευταίες %2$s %3$s

en: Assign
el: Ανάθεση

en: Assign translation status to duplicated content
el: Ανάθεση κατάστασης μετάφρασης σε διπλότυπο περιεχόμενο

en: At your service
el: Στη διάθεσή σας

en: Audio: Embed Code
el: Ήχος: κώδικας ενσωμάτωσης

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
el: Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας ( serviceId: %d )

en: Author: Archive Text
el: Συγγραφέας: κείμενο αρχείου

en: Author: Archive URL
el: Συγγραφέας: URL αρχείου

en: Author: Bio
el: Συγγραφέας: βιογραφικό

en: Author: Link
el: Συγγραφέας: σύνδεσμος

en: Author: Name
el: Συγγραφέας: όνομα

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
el: Αυτόματη σύνδεση και αποσύνδεση χρηστών από όλους τους τομείς

en: Auto-generated title. Click to edit.
el: Αυτόματα δημιουργημένος τίτλος. Κάντε κλικ για επεξεργασία.

en: Automatic
el: Αυτόματη

en: Automatic Translation
el: Αυτόματη μετάφραση

en: Automatic translation
el: Αυτόματη μετάφραση

en: Automatically clear the cache when strings are translated
el: Αυτόματη εκκαθάριση της κρυφής μνήμης όταν μεταφράζονται συμβολοσειρές

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
el: Αυτόματη ανίχνευση των καλύτερων επιλογών για τη μετάφραση κειμένων εικόνων (alt, λεζάντα, τίτλος)

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
el: Αυτόματη φόρτωση του αρχείου.mo του θέματος χρησιμοποιώντας “load_textdomain”

en: Avada stores a separate set of options for each language.
el: Το Avada αποθηκεύει ένα ξεχωριστό σύνολο επιλογών για κάθε γλώσσα.

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Available Stack Size
el: Διαθέσιμο μέγεθος στοίβας

en: Average rating - %s
el: Μέση βαθμολογία - %s

en: Back
el: Πίσω

en: Back to languages
el: Επιστροφή στις γλώσσες

en: Background
el: Φόντο

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Backwards compatibility
el: Προς τα πίσω συμβατότητα

en: Balance, invoices and tools
el: Υπόλοιπο, τιμολόγια και εργαλεία

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
el: Επειδή η κρυπτογράφηση δεν υποστηρίζεται στον διακομιστή σας, τα δεδομένα θα έχουν μόνο μια βασική κωδικοποίηση με τον αλγόριθμο bse64.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
el: Πριν ξεκινήσετε να στέλνετε περιεχόμενο για μετάφραση, πρέπει να ολοκληρώσετε μια σύντομη ρύθμιση.

en: Below post
el: Κάτω από την ανάρτηση

en: Blockquote: Content
el: Απόσπασμα: περιεχόμενο

en: Blockquote: Tweet button label
el: Απόσπασμα: Ετικέτα κουμπιού Tweet

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
el: Δημοσιεύσεις ιστολογίου από την προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστότοπου, ή μεταφράσεις όταν υπάρχουν

en: Blue
el: Μπλε

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Breadcrumbs: Home Label Text
el: Ψίχουλα: κείμενο ετικέτας αρχικής σελίδας

en: Browser language redirect
el: Ανακατεύθυνση γλώσσας προγράμματος περιήγησης

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
el: Η ανακατεύθυνση γλώσσας προγράμματος περιήγησης ενδέχεται να επηρεάσει την ευρετηρίαση του ιστότοπού σας

en: Bulk Actions
el: Μαζικές ενέργειες

en: Button: Link
el: Κουμπί: σύνδεσμος

en: Button: Link URL
el: Κουμπί: URL συνδέσμου

en: Button: Text
el: Κουμπί: κείμενο

en: Call to Action: Button link
el: Παρότρυνση για δράση: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Call to Action: Button text
el: Παρότρυνση για δράση: Κείμενο κουμπιού

en: Call to Action: Heading
el: Παρότρυνση για δράση: επικεφαλίδα

en: Call to Action: Text
el: Παρότρυνση για δράση: κείμενο

en: Call to action: button
el: Παρότρυνση για δράση: κουμπί

en: Call to action: description
el: Παρότρυνση για δράση: περιγραφή

en: Call to action: link
el: Παρότρυνση για δράση: σύνδεσμος

en: Call to action: ribbon title
el: Παρότρυνση για δράση: τίτλος κορδέλας

en: Call to action: title
el: Παρότρυνση για δράση: τίτλος

en: Callout: Call to action text
el: Πλαίσιο επισήμανσης: Κείμενο παρότρυνσης για δράση

en: Callout: Heading
el: Πλαίσιο επισήμανσης: επικεφαλίδα

en: Callout: Link
el: Πλαίσιο επισήμανσης: σύνδεσμος

en: Callout: Text
el: Πλαίσιο επισήμανσης: κείμενο

en: Can I have completely different designs for translations?
el: Μπορώ να έχω εντελώς διαφορετικά σχέδια για μεταφράσεις;

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
el: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το δωρεάν όριο αυτόματης μετάφρασης με τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης;

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αντιγράφου. Μια μετάφραση βρίσκεται σε εξέλιξη.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία αυτού του στοιχείου, επειδή βρίσκεται αυτήν τη στιγμή στο καλάθι μετάφρασης.

en: Canvas Content: Canvas
el: Περιεχόμενο καμβά: καμβάς

en: Card: Anchor Link
el: Κάρτα: σύνδεσμος αγκύρωσης

en: Card: Anchor Text Primary Content
el: Κάρτα: κύριο περιεχόμενο κειμένου αγκύρωσης

en: Card: Anchor Text Secondary Content
el: Κάρτα: δευτερεύον περιεχόμενο κειμένου αγκύρωσης

en: Card: Back Text Content
el: Κάρτα: περιεχόμενο πίσω κειμένου

en: Card: Front Text Content
el: Κάρτα: περιεχόμενο μπροστινού κειμένου

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change default language
el: Αλλαγή προεπιλεγμένης γλώσσας

en: Change language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Change menu order for %s
el: Αλλαγή σειράς μενού για %s

en: Check for orphan comments
el: Έλεγχος για ορφανά σχόλια

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Check status and get translations
el: Έλεγχος κατάστασης και λήψη μεταφράσεων

en: Checking...
el: Έλεγχος...

en: Choose
el: Επιλογή

en: Choose a menu
el: Επιλέξτε ένα μενού

en: Choose a widget area
el: Επιλέξτε μια περιοχή widget

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
el: Επιλέξτε πώς θα καθορίζεται η γλώσσα στην οποία οι επισκέπτες βλέπουν το περιεχόμενο

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
el: Επιλέξτε εάν οι μεταφράσεις θα πρέπει να δημοσιεύονται όταν λαμβάνονται. Σημείωση: Εάν επιλεγεί η Δημοσίευση, η μετάφραση θα δημοσιευτεί μόνο εάν το αρχικό έγγραφο είναι δημοσιευμένο όταν ληφθεί η μετάφραση.

en: Choose language:
el: Επιλέξτε γλώσσα:

en: Choose what to do when translating content with this field:
el: Επιλέξτε τι να κάνετε κατά τη μετάφραση περιεχομένου με αυτό το πεδίο:

en: Choose which menu to display your language switcher
el: Επιλέξτε ποιο μενού θα εμφανίζει την εναλλαγή γλώσσας

en: Choose which widget to display your language switcher
el: Επιλέξτε ποιο widget θα εμφανίζει την εναλλαγή γλώσσας

en: Choose who translates your site
el: Επιλέξτε ποιος μεταφράζει τον ιστότοπό σας

en: Classic Translation Editor
el: Κλασικός επεξεργαστής μετάφρασης

en: Clean orphan comments
el: Εκκαθάριση ορφανών σχολίων

en: Clean up
el: Εκκαθάριση

en: Clear all colors
el: Εκκαθάριση όλων των χρωμάτων

en: Clear cache now
el: Εκκαθάριση κρυφής μνήμης τώρα

en: Clear language information and repopulate languages
el: Εκκαθάριση πληροφοριών γλώσσας και επαναπλήρωση γλωσσών

en: Clear log
el: Εκκαθάριση αρχείου καταγραφής

en: Clear logs
el: Διαγραφή αρχείων καταγραφής

en: Clear the cache in WPML
el: Εκκαθάριση της κρυφής μνήμης στο WPML

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close banner
el: Κλείσιμο banner

en: Code
el: Κωδικός

en: Color themes:
el: Θέματα χρωμάτων:

en: Communication error
el: Σφάλμα επικοινωνίας

en: Communication:
el: Επικοινωνία:

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Complete the %s translation
el: Ολοκληρώστε τη μετάφραση %s

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
el: Ολοκληρώθηκε: %1$d δημοσιεύσεις επεξεργάστηκαν για “%2$s”.

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
el: Η διαμόρφωση για τη συμβατότητα μεταξύ των ενεργών προσθέτων και του θέματός σας ενημερώνεται αυτόματα σε καθημερινή βάση.

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure WPML
el: Διαμόρφωση WPML

en: Connect this post?
el: Σύνδεση αυτής της ανάρτησης;

en: Connect with translations
el: Σύνδεση με μεταφράσεις

en: Contact Form: Button Text
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κουμπιού

en: Contact Form: Checkbox Text
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο πλαισίου ελέγχου

en: Contact Form: Email Field Placeholder
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κράτησης θέσης πεδίου email

en: Contact Form: Name Field Placeholder
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κράτησης θέσης πεδίου ονόματος

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κράτησης θέσης πεδίου τηλεφώνου

en: Contact Form: Redirect Link
el: Φόρμα επικοινωνίας: σύνδεσμος ανακατεύθυνσης

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κράτησης θέσης πεδίου θέματος

en: Contact Form: Success Message
el: Φόρμα επικοινωνίας: μήνυμα επιτυχίας

en: Contact Form: Terms and Conditions
el: Φόρμα επικοινωνίας: όροι και προϋποθέσεις

en: Contact Form: Your Message Placeholder
el: Φόρμα επικοινωνίας: κείμενο κράτησης θέσης μηνύματός σας

en: Container: Link URL
el: Κοντέινερ: URL συνδέσμου

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content Area: Content
el: Περιοχή περιεχομένου: περιεχόμενο

en: Content Slider: Slide call to action link
el: Slider περιεχομένου: Σύνδεσμος παρότρυνσης για δράση διαφάνειας

en: Content Slider: Slide call to action text
el: Slider περιεχομένου: Κείμενο παρότρυνσης για δράση διαφάνειας

en: Content Slider: Slide content
el: Slider περιεχομένου: Περιεχόμενο διαφάνειας

en: Content Slider: Slide heading
el: Slider περιεχομένου: Επικεφαλίδα διαφάνειας

en: Copied From the Original
el: Αντιγράφηκε από το πρωτότυπο

en: Copied to clipboard
el: Αντιγράφηκε στο πρόχειρο

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy content from %s
el: Αντιγραφή περιεχομένου από %s

en: Copy from original
el: Αντιγραφή από το πρωτότυπο

en: Copy from original to translation
el: Αντιγραφή από το πρωτότυπο στη μετάφραση

en: Copy once
el: Αντιγραφή μία φορά

en: Copy publishing date to translations
el: Αντιγραφή ημερομηνίας δημοσίευσης σε μεταφράσεις

en: Copy taxonomy to translations
el: Αντιγραφή ταξινόμησης σε μεταφράσεις

en: Copy to all languages
el: Αντιγραφή σε όλες τις γλώσσες

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
el: Διορθώνει την ανάθεση τύπου ανάρτησης για μεταφράσεις προσαρμοσμένων τύπων ανάρτησης σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
el: Διορθώνει το πλήθος των όρων σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά με το μεταφρασμένο περιεχόμενο.

en: Corrected by:
el: Διορθώθηκε από:

en: Could not fetch the status from %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση της κατάστασης από το %s.

en: Could not send the report to %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή της αναφοράς στο %s.

en: Counter: Number Prefix
el: Μετρητής: πρόθεμα αριθμού

en: Counter: Number Suffix
el: Μετρητής: επίθεμα αριθμού

en: Counter: Prefix
el: Μετρητής: πρόθεμα

en: Counter: Starting number
el: Μετρητής: Αρχικός αριθμός

en: Counter: Suffix
el: Μετρητής: επίθεμα

en: Counter: Title
el: Μετρητής: τίτλος

en: Create duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

en: Create root page.
el: Δημιουργία βασικής σελίδας.

en: Current language
el: Τρέχουσα γλώσσα

en: Current language background color
el: Χρώμα φόντου τρέχουσας γλώσσας

en: Current language font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς τρέχουσας γλώσσας

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom fields
el: Προσαρμοσμένα πεδία

en: Custom flag
el: Προσαρμοσμένη σημαία

en: Custom language switchers
el: Προσαρμοσμένες εναλλαγές γλώσσας

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
el: εισαγωγή εναλλαγών του WPML σε προσαρμοσμένες τοποθεσίες

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
el: Χρειάζεστε περισσότερες επιλογές; Δείτε πώς μπορείτε να %s.

en: Custom taxonomies
el: Προσαρμοσμένες ταξινομίες

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Customize the language switcher
el: Προσαρμογή του εναλλάκτη γλώσσας

en: Dashboard
el: Πίνακας ελέγχου

en: Data saved
el: Τα δεδομένα αποθηκεύτηκαν

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Deactivate WPML Page Builders
el: Απενεργοποίηση WPML page builders

en: Debug information
el: Πληροφορίες εντοπισμού σφαλμάτων

en: Default admin language (currently %s)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα διαχείρισης (τρέχουσα %s)

en: Default admin language:
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα διαχειριστή:

en: Default flag format
el: Προεπιλεγμένη μορφή σημαίας

en: Default language (currently %s)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα (τρέχουσα %s)

en: Default locale
el: Προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete content
el: Διαγραφή περιεχομένου

en: Delete language switcher
el: Διαγραφή εναλλάκτη γλώσσας

en: Delete permanently
el: Οριστική διαγραφή

en: Deleted comments:
el: Διαγραμμένα σχόλια:

en: Description
el: Περιγραφή

en: Detailed error log
el: Αναλυτικό αρχείο καταγραφής σφαλμάτων

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Different languages in directories
el: Διαφορετικές γλώσσες σε καταλόγους

en: Disable browser language redirect
el: Απενεργοποίηση ανακατεύθυνσης γλώσσας προγράμματος περιήγησης

en: Disable cache for language switcher templates
el: Απενεργοποίηση κρυφής μνήμης για πρότυπα εναλλαγής γλώσσας

en: Disable this feature
el: Απενεργοποιήστε αυτήν τη λειτουργία

en: Dismiss
el: Απόρριψη

en: Dismiss this notice.
el: Απόρριψη αυτής της ειδοποίησης.

en: Display Flag
el: Εμφάνιση σημαίας

en: Display alternative languages in the HEAD section.
el: Εμφάνιση εναλλακτικών γλωσσών στην ενότητα HEAD.

en: Display hidden languages
el: Εμφάνιση κρυφών γλωσσών

en: Display mode for blog posts has changed
el: Η λειτουργία εμφάνισης για τις δημοσιεύσεις ιστολογίου έχει αλλάξει

en: Display on language:
el: Εμφάνιση στη γλώσσα:

en: Divider: Text
el: Διαχωριστής: κείμενο

en: Do not make '%s' translatable
el: Να μην γίνει μεταφράσιμο το “%s”

en: Do not publish the post translations
el: Να μην δημοσιεύονται οι μεταφράσεις της ανάρτησης

en: Do not show it
el: Να μην εμφανίζεται

en: Do nothing
el: Μην κάνετε τίποτα

en: Do you really want to remove this item?
el: Θέλετε πραγματικά να καταργήσετε αυτό το στοιχείο;

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
el: Θέλετε το διαχειριστικό του WordPress να είναι σε διαφορετική γλώσσα;

en: Do you want to continue?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Don't show this warning again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτή η προειδοποίηση

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
el: Να μην εμφανίζονται μεταφρασμένες ταξινομίες στον Επεξεργαστή Μετάφρασης

en: Don't translate
el: Να μην μεταφραστεί

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Done!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Download
el: Λήψη

en: Download last ‘Translate Content’ action log
el: Λήψη του τελευταίου αρχείου καταγραφής ενέργειας “Μετάφραση περιεχομένου”

en: Drag and drop the languages to change their order
el: Σύρετε και αποθέστε τις γλώσσες για να αλλάξετε τη σειρά τους

en: Dropdown
el: Αναπτυσσόμενο

en: Dropdown Content: Dropdown
el: Περιεχόμενο αναπτυσσόμενου μενού: αναπτυσσόμενο μενού

en: Duplicate
el: Διπλότυπο

en: Duplicate featured image from original
el: Αντιγραφή επιλεγμένης εικόνας από το πρωτότυπο

en: Duplicate featured image to translations
el: Αντιγραφή επιλεγμένης εικόνας σε μεταφράσεις

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
el: Αντιγραφή κειμένων εικόνων (alt, λεζάντα, τίτλος) για όλες τις επιλεγμένες εικόνες σε όλες τις γλώσσες

en: Duplicate of default language
el: Αντίγραφο της προεπιλεγμένης γλώσσας

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
el: Αντιγραφή κειμένων (alt, λεζάντα, τίτλος) για όλα τα πολυμέσα σε όλες τις γλώσσες

en: Duplicate uploaded media from original
el: Αντιγραφή μεταφορτωμένων πολυμέσων από το πρωτότυπο

en: Duplicate uploaded media to translations
el: Αντιγραφή μεταφορτωμένων πολυμέσων σε μεταφράσεις

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή περιεχομένου: %d απέμειναν. Παραμείνετε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να χρειαστούν λίγα λεπτά.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή περιεχομένου: 0 απέμειναν. Παραμείνετε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να χρειαστούν λίγα λεπτά.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή επιλεγμένου περιεχομένου: %d απέμειναν. Παραμείνετε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να χρειαστούν λίγα λεπτά.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή επιλεγμένου περιεχομένου: 0 απέμειναν. Παραμείνετε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να χρειαστούν λίγα λεπτά.

en: E-mail sent to translation service
el: Το email απεστάλη στην υπηρεσία μετάφρασης

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
el: Κάθε χρήστης μπορεί να επιλέξει τη γλώσσα διαχειριστή. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις προτιμήσεις γλώσσας επισκεπτόμενοι τη <a href="%s">σελίδα προφίλ</a> σας.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Anyway (Not Recommended)
el: Επεξεργασία ούτως ή άλλως (δεν συνιστάται)

en: Edit Footer Language Switcher
el: Επεξεργασία εναλλάκτη γλώσσας υποσέλιδου

en: Edit Languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

en: Edit Menu Language Switcher
el: Επεξεργασία εναλλάκτη γλώσσας μενού

en: Edit Post Translations Language Switcher
el: Επεξεργασία εναλλαγής γλώσσας μεταφράσεων ανάρτησης

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
el: Επεξεργασία εναλλαγής γλώσσας ενεργειών σύντομου κώδικα

en: Edit Translation Priority
el: Επεξεργασία προτεραιότητας μετάφρασης

en: Edit Widget Area Language Switcher
el: Επεξεργασία εναλλάκτη γλώσσας περιοχής widget

en: Edit feedback
el: Επεξεργασία ανατροφοδότησης

en: Edit in Advanced Translation Editor
el: Επεξεργασία στον προηγμένο επεξεργαστή μετάφρασης

en: Edit language switcher
el: Επεξεργασία εναλλάκτη γλώσσας

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
el: Αυτός ο πίνακας σάς επιτρέπει να επεξεργάζεστε γλώσσες για τον ιστότοπό σας. Κάθε γραμμή αντιπροσωπεύει μια γλώσσα.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
el: Για κάθε γλώσσα, πρέπει να εισαγάγετε τις ακόλουθες πληροφορίες:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
el: Κωδικός:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
el: μια μοναδική τιμή που προσδιορίζει τη γλώσσα. Μόλις εισαχθεί, ο κωδικός γλώσσας δεν μπορεί να αλλάξει.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
el: ο τρόπος με τον οποίο θα εμφανίζεται το όνομα της γλώσσας σε διαφορετικές γλώσσες.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
el: Σημαία:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
el: η σημαία που θα εμφανίζεται δίπλα στη γλώσσα (προαιρετικό). Μπορείτε είτε να ανεβάσετε τη δική σας σημαία είτε να χρησιμοποιήσετε μία από τις ενσωματωμένες εικόνες σημαίας του WPML. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τη <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">χρήση σημαιών</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
el: Προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
el: Αυτό καθορίζει την τιμή τοπικής προσαρμογής για αυτήν τη γλώσσα. Θα πρέπει να ελέγξετε το όνομα του αρχείου τοπικής προσαρμογής του WordPress για να το ρυθμίσετε σωστά.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
el: Κωδικοποίηση URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
el: ναι/όχι, καθορίζει εάν οι διευθύνσεις URL σε αυτήν τη γλώσσα κωδικοποιούνται ή χρησιμοποιούν χαρακτήρες ASCII (αφήστε “όχι” εάν δεν είστε σίγουροι).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
el: ο κωδικός που περιμένει η Google για αυτήν τη γλώσσα. Το hreflang θα πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τον κωδικό γλώσσας (συνήθως, αποτελούμενο από δύο γράμματα), ή, εάν θέλετε να καθορίσετε τη χώρα/περιοχή, θα πρέπει να είναι οι ίδιες πληροφορίες με το όνομα της τοπικής ρύθμισης, αλλά σε ελαφρώς διαφορετική μορφή. Εάν η τοπική ρύθμιση για τα Καναδικά Γαλλικά είναι fr_CA, το αντίστοιχο hreflang θα ήταν fr-ca. Αντί για κάτω παύλα, χρησιμοποιήστε παύλα (-) και όλα τα γράμματα θα πρέπει να είναι πεζά.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
el: Αντιστοίχιση γλώσσας:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
el: Για να χρησιμοποιήσετε την αυτόματη μετάφραση με μια προσαρμοσμένη ή ειδική για τη χώρα γλώσσα, πρέπει να την αντιστοιχίσετε σε μια υποστηριζόμενη γλώσσα. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">τη χρήση αυτόματης μετάφρασης με προσαρμοσμένες γλώσσες</a>.

en: Edit note for the translators
el: Επεξεργασία σημείωσης για τους μεταφραστές

en: Edit root page.
el: Επεξεργασία βασικής σελίδας.

en: Edit the %s translation
el: Επεξεργασία της μετάφρασης %s

en: Edit this page to add translations
el: Επεξεργαστείτε αυτή τη σελίδα για να προσθέσετε μεταφράσεις

en: Edit to change the domain for the language
el: Επεξεργασία για αλλαγή του τομέα για τη γλώσσα

en: Edit translation
el: Επεξεργασία μετάφρασης

en: Editing language:
el: Γλώσσα επεξεργασίας:

en: Elements to include in the language switcher.
el: Στοιχεία που θα συμπεριληφθούν στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable Translation Feedback
el: Ενεργοποίηση ανατροφοδότησης μετάφρασης

en: Enable Translation Feedback module
el: Ενεργοποίηση ενότητας Ανατροφοδότησης Μετάφρασης

en: Enable cache for language switcher templates
el: Ενεργοποίηση κρυφής μνήμης για πρότυπα εναλλαγής γλώσσας

en: Enable it now
el: Ενεργοποίηση τώρα

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή <strong>Χρήση καταλόγου για προεπιλεγμένη γλώσσα</strong> για να εμφανίζεται η ίδια αρχική σελίδα σε όλους τους επισκέπτες, ανεξαρτήτως γλώσσας. Αυτό απαιτεί να ρυθμίσετε μια ριζική σελίδα.

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να μεταφράσετε κείμενα εικόνων (alt, λεζάντα, τίτλος) για εικόνες που είναι συνδεδεμένες με τη Βιβλιοθήκη πολυμέσων. Τέτοιες εικόνες επαναχρησιμοποιούν τα ίδια κείμενα σε όλες τις αναρτήσεις και τις σελίδες. Αυτή η ρύθμιση απαιτείται για κατασκευαστές σελίδων όπως το Elementor και το Divi.

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Encode URLs
el: Κωδικοποίηση URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
el: Εισαγάγετε CSS για προσθήκη στη σελίδα. Αυτό είναι χρήσιμο όταν θέλετε να προσθέσετε στυλ στον εναλλάκτη γλώσσας, χωρίς να χρειάζεται να επεξεργαστείτε το αρχείο CSS στον διακομιστή.

en: Enter textdomain:
el: Εισαγάγετε το textdomain:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο του widget ή αφήστε το κενό για κανένα τίτλο.

en: Enter your %s authentication details
el: Εισαγάγετε τα στοιχεία ελέγχου ταυτότητας %s

en: Enter your service activation details below.
el: Εισαγάγετε τα στοιχεία ενεργοποίησης της υπηρεσίας σας παρακάτω.

en: Enter your site key here
el: Εισαγάγετε το κλειδί του ιστότοπού σας εδώ

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Server
el: Σφάλμα διακομιστή

en: Error adding flag.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη σημαίας.

en: Error adding native name.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη εγγενούς ονόματος.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη μετάφρασης %1$s για %2$s.

en: Error clearing logs
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή αρχείων καταγραφής

en: Error uploading flag file.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση αρχείου σημαίας.

en: Error! Reload the page and try again.
el: Σφάλμα! Επαναφορτώστε τη σελίδα και δοκιμάστε ξανά.

en: Error: Language not found.
el: Σφάλμα: Η γλώσσα δεν βρέθηκε.

en: Error: No custom field
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχει προσαρμοσμένο πεδίο

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
el: Σφάλμα: Παρακαλώ ενεργοποιήστε το πρόσθετο WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
el: Σφάλμα: Παρακαλώ δώστε ενέργεια μετάφρασης

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
el: Σφάλμα: Κάτι δεν πάει καλά με την τιμή του πεδίου. Οι προτιμήσεις μετάφρασης δεν μπορούν να οριστούν.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
el: Σφάλμα: Αυτή είναι μια ενσωματωμένη γλώσσα. Δεν μπορείτε να τη διαγράψετε.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
el: Σφάλμα: Το πρόσθετο WPML Translation Management δεν έχει αρχικοποιηθεί

en: Error: data not saved
el: Σφάλμα: τα δεδομένα δεν αποθηκεύτηκαν

en: Existing content
el: Υπάρχον περιεχόμενο

en: Experimental
el: Πειραματικό

en: Expiration date for Translation Feedback module:
el: Ημερομηνία λήξης για την ενότητα Ανατροφοδότησης Μετάφρασης:

en: F j, Y
el: j F, Y

en: Failed to clear logs
el: Αποτυχία διαγραφής αρχείων καταγραφής

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
el: Αποτυχία επιλογής υπηρεσίας μετάφρασης ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
el: Αποτυχία επιλογής υπηρεσίας μετάφρασης ( serviceId: %d )

en: Failed to update the feedback.
el: Αποτυχία ενημέρωσης της ανατροφοδότησης.

en: Failed to write file to disk.
el: Αποτυχία εγγραφής αρχείου στο δίσκο.

en: Feedback
el: Ανατροφοδότηση

en: Feedback list navigation
el: Πλοήγηση λίστας ανατροφοδότησης

en: Feedback:
el: Ανατροφοδότηση:

en: File extension not allowed.
el: Η επέκταση αρχείου δεν επιτρέπεται.

en: Find how you can update PHP.
el: Βρείτε πώς μπορείτε να ενημερώσετε την PHP.

en: First available translator
el: Πρώτος διαθέσιμος μεταφραστής

en: First menu item
el: Πρώτο στοιχείο μενού

en: First page
el: Πρώτη σελίδα

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
el: Διόρθωση του πεδίου “tp_id” των εργασιών μετάφρασης WPML

en: Fix WPML tables collation
el: Διόρθωση ταξινόμησης πινάκων WPML

en: Fix element_type collation
el: Διόρθωση ταξινόμησης element_type

en: Fix now
el: Επιδιόρθωση τώρα

en: Fix post type assignment for translations
el: Διόρθωση ανάθεσης τύπου ανάρτησης για μεταφράσεις

en: Fix terms count
el: Διόρθωση πλήθους όρων

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
el: Διορθώνει το πεδίο “tp_id” των εργασιών μετάφρασης WPML και ορίζει την κατάσταση σε “σε εξέλιξη” (απαιτείται χειροκίνητη ενέργεια για τον επανασυγχρονισμό της κατάστασης μετάφρασης + λήψη μεταφράσεων). Δέχεται τιμές διαχωρισμένες με κόμμα για τα αναγνωριστικά εργασιών μετάφρασης (rid).

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
el: Διορθώνει την ταξινόμηση των πινάκων WPML ώστε να ταιριάζει με την ταξινόμηση των προεπιλεγμένων πινάκων WP.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
el: Διορθώνει την ταξινόμηση της στήλης element_type στο icl_translations σε περίπτωση που αυτή η ρύθμιση άλλαξε για τις αναρτήσεις σας.post_type στήλη.

en: Flag
el: Σημαία

en: Flag for %s
el: Σημαία για %s

en: Flip Box: Button link
el: Flip Box: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Flip Box: Button text
el: Flip Box: Κείμενο κουμπιού

en: Flip Box: Description text side A
el: Flip Box: Κείμενο περιγραφής πλευρά Α

en: Flip Box: Description text side B
el: Flip Box: Κείμενο περιγραφής πλευρά Β

en: Flip Box: Title text side A
el: Flip Box: Κείμενο τίτλου πλευρά Α

en: Flip Box: Title text side B
el: Flip Box: Κείμενο τίτλου πλευρά Β

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Footer language switcher
el: Εναλλάκτης γλώσσας υποσέλιδου

en: For "%s"
el: Για “%s”

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
el: Για προηγμένη πρόσβαση ή για πλήρη απεγκατάσταση του WPML και αφαίρεση όλων των πληροφοριών γλώσσας, χρησιμοποιήστε τη σελίδα %sαντιμετώπισης προβλημάτων%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
el: Για ανάκτηση πληροφοριών εντοπισμού σφαλμάτων, εάν ζητηθεί από το προσωπικό υποστήριξης, χρησιμοποιήστε τη σελίδα %sπληροφοριών εντοπισμού σφαλμάτων%s.

en: Galleries: Gallery Title
el: Συλλογές: Τίτλος συλλογής

en: Gallery: All Label
el: Συλλογή: όλες οι ετικέτες

en: Gallery: Gallery custom link
el: Συλλογή: Προσαρμοσμένος σύνδεσμος συλλογής

en: Get a key for this site
el: Λήψη κλειδιού για αυτόν τον ιστότοπο

en: Getting started guide
el: Οδηγός έναρξης

en: Glossary Support
el: Υποστήριξη γλωσσαρίου

en: Go Back
el: Επιστροφή

en: Go to WPML Network settings.
el: Μετάβαση στις ρυθμίσεις δικτύου WPML.

en: Go to previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Go to the first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Go to the last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Go to the next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Go to your %s to choose your admin language.
el: Μεταβείτε στο %s για να επιλέξετε τη γλώσσα διαχείρισης.

en: Good news! Your site has no orphan comments.
el: Καλά νέα! Ο ιστότοπός σας δεν έχει ορφανά σχόλια.

en: Got it
el: Το κατάλαβα

en: Gray
el: Γκρι

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
el: Εξαιρετικά! Όλες οι απαιτήσεις του WPML πληρούνται τώρα. Ο ιστότοπός σας είναι έτοιμος να χρησιμοποιήσει το WPML.

en: Group does not exist.
el: Η ομάδα δεν υπάρχει.

en: HTML file
el: Αρχείο HTML

en: Heading: Link
el: Επικεφαλίδα: σύνδεσμος

en: Heading: Link URL
el: Επικεφαλίδα: URL συνδέσμου

en: Heading: Title
el: Επικεφαλίδα: τίτλος

en: Headline Content: Headline
el: Περιεχόμενο επικεφαλίδας: επικεφαλίδα

en: Height
el: Ύψος

en: Hidden languages:
el: Κρυφές γλώσσες:

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide language switchers on the root page
el: Απόκρυψη εναλλαγών γλώσσας στην αρχική σελίδα

en: Hide languages
el: Απόκρυψη γλωσσών

en: Hide system fields
el: Απόκρυψη πεδίων συστήματος

en: Hide this notice.
el: Απόκρυψη αυτής της ειδοποίησης.

en: Hierarchy Synchronization
el: Συγχρονισμός ιεραρχίας

en: Hover
el: Αιώρηση

en: How to fix
el: Πώς να το διορθώσετε

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
el: Πώς να χειριστείτε τα κείμενα της Βιβλιοθήκης πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος)

en: How to handle languages without translation
el: Πώς να χειριστείτε γλώσσες χωρίς μετάφραση

en: How to translate Block editor content
el: Πώς να μεταφράσετε περιεχόμενο του Block editor

en: I am about to reset all translation and language data.
el: Πρόκειται να επαναφέρω όλα τα δεδομένα μετάφρασης και γλώσσας.

en: I can see a lot of language errors
el: Βλέπω πολλά γλωσσικά λάθη

en: I can't understand anything
el: Δεν καταλαβαίνω τίποτα

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
el: Θα το προσθέσω χειροκίνητα (%1$sοδηγίες%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
el: Θα εκκαθαρίσω την κρυφή μνήμη χειροκίνητα μετά τη μετάφραση συμβολοσειρών

en: Icon Box: Description text
el: Πλαίσιο εικονιδίου: Κείμενο περιγραφής

en: Icon Box: Link
el: Πλαίσιο εικονιδίου: σύνδεσμος

en: Icon Box: Title text
el: Πλαίσιο εικονιδίου: Κείμενο τίτλου

en: Icon List: Link URL
el: Λίστα εικονιδίων: URL συνδέσμου

en: Icon List: Text
el: Λίστα εικονιδίων: Κείμενο

en: Icon link
el: Σύνδεσμος εικονιδίου

en: Icon style:
el: Στυλ εικονιδίου:

en: Icon: Link
el: Εικονίδιο: σύνδεσμος

en: Icon: Text
el: Εικονίδιο: κείμενο

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
el: Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί, επικοινωνήστε με την <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">υποστήριξη του WPML</a> για βοήθεια.

en: If you are a human, do not fill in this field.
el: Αν είστε άνθρωπος, μην συμπληρώσετε αυτό το πεδίο.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
el: Εάν χρησιμοποιείτε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης, θα χάσετε τις μεταφράσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη, καθώς και την υπάρχουσα μεταφραστική μνήμη και το γλωσσάρι. Θα χάσετε επίσης την πρόσβαση σε αγορές, τιμολόγια και ιστορικό που σχετίζονται με την εργασία σας με τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
el: Εάν δεν σκοπεύετε να ενεργοποιήσετε ξανά αυτή τη γλώσσα, μπορείτε να διαγράψετε το σχετικό περιεχόμενο από τη βάση δεδομένων σας.

en: Image Box: Description text
el: Πλαίσιο εικόνας: Κείμενο περιγραφής

en: Image Box: Link
el: Πλαίσιο εικόνας: σύνδεσμος

en: Image Box: Title text
el: Πλαίσιο εικόνας: Κείμενο τίτλου

en: In basket
el: Στο καλάθι

en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: In progress - needs retry
el: Σε εξέλιξη - χρειάζεται επανάληψη

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
el: Σε αυτήν την έκδοση του WPML, μπορείτε να δώσετε στους όρους ταξινόμησης το ίδιο όνομα σε πολλές γλώσσες. Πρέπει να ενημερώσετε τους όρους ταξινόμησης %d στον ιστότοπό σας, ώστε να εμφανίζουν το ίδιο όνομα χωρίς γλωσσικά επιθήματα.

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Includes
el: Περιλαμβάνει

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Initializing AMS credentials.
el: Αρχικοποίηση διαπιστευτηρίων AMS.

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
el: Ενεργοποιήστε το τώρα

en: Invalid Request
el: Μη έγκυρη αίτηση

en: Invalid character in language code.
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας στον κωδικό γλώσσας.

en: Invalid language code
el: Μη έγκυρος κωδικός γλώσσας

en: Invalid nonce.
el: Μη έγκυρο nonce.

en: Invalid request!
el: Μη έγκυρη αίτηση!

en: Issue tracking in %s
el: Παρακολούθηση ζητημάτων στο %s

en: Issues with translations
el: Ζητήματα με μεταφράσεις

en: It could be improved
el: Θα μπορούσε να βελτιωθεί

en: It is OK
el: Είναι εντάξει

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση του backend builder του Divi για την επεξεργασία μιας δημοσίευσης σε διαφορετική γλώσσα από τον τομέα σας. Χρησιμοποιήστε τον frontend builder του Divi για να επεξεργαστείτε αυτήν τη δημοσίευση ή %1$s μεταβείτε στον σωστό τομέα %2$s για να χρησιμοποιήσετε τον backend builder.

en: It is perfect!
el: Είναι τέλεια!

en: It looks like languages per directories will not function.
el: Φαίνεται ότι οι γλώσσες ανά καταλόγους δεν θα λειτουργήσουν.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
el: Φαίνεται ότι η επέκταση %1$s, η οποία απαιτείται από το WPML, δεν είναι εγκατεστημένη. Ανατρέξτε σε αυτόν τον σύνδεσμο για να μάθετε πώς να εγκαταστήσετε αυτήν την επέκταση: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
el: Το στοιχείο δεν μπορεί να προστεθεί (ο γονέας δεν έχει μεταφραστεί)

en: Item changed position
el: Η θέση του στοιχείου άλλαξε

en: Item will be added
el: Το στοιχείο θα προστεθεί

en: Item will be copied
el: Το στοιχείο θα αντιγραφεί

en: Item will be removed
el: Το στοιχείο θα αφαιρεθεί

en: Job logs are disabled
el: Τα αρχεία καταγραφής εργασιών είναι απενεργοποιημένα

en: Job logs are enabled
el: Τα αρχεία καταγραφής εργασιών είναι ενεργοποιημένα

en: Label translation
el: Μετάφραση ετικέτας

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language Flag
el: Σημαία γλώσσας

en: Language Switcher
el: Εναλλαγή γλώσσας

en: Language URL format
el: Μορφή URL γλώσσας

en: Language filtering for AJAX operations
el: Φιλτράρισμα γλώσσας για λειτουργίες AJAX

en: Language mapping
el: Αντιστοίχιση γλώσσας

en: Language menu items style:
el: Στυλ στοιχείων μενού γλώσσας:

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Language name added as a parameter
el: Το όνομα γλώσσας προστέθηκε ως παράμετρος

en: Language name in current language
el: Όνομα γλώσσας στην τρέχουσα γλώσσα

en: Language section
el: Ενότητα γλώσσας

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
el: Τα γλωσσικά επιθήματα αφαιρέθηκαν από τους επιλεγμένους όρους.

en: Language switcher colors
el: Χρώματα εναλλαγής γλώσσας

en: Language switcher options
el: Επιλογές εναλλαγής γλώσσας

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
el: Ενέργεια

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
el: Θέση

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Language switcher style:
el: Στυλ εναλλάκτη γλώσσας:

en: Language switcher type
el: Τύπος επιλογέα γλώσσας

en: Language switcher, click to open then tab to navigate
el: Επιλογέας γλώσσας, κάντε κλικ για άνοιγμα και μετά tab για πλοήγηση

en: Language switcher, press tab to navigate to other languages
el: Επιλογέας γλώσσας, πατήστε tab για πλοήγηση σε άλλες γλώσσες

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Last Update Time could not be determined
el: Ο χρόνος τελευταίας ενημέρωσης δεν μπόρεσε να προσδιοριστεί

en: Last checked on %s
el: Τελευταίος έλεγχος στις %s

en: Last menu item
el: Τελευταίο στοιχείο μενού

en: Last page
el: Τελευταία σελίδα

en: Later in the head section (priority %d)
el: Αργότερα στην ενότητα κεφαλίδας (προτεραιότητα %d)

en: Learn more
el: Μάθετε περισσότερα

en: Learn more about media translation
el: Μάθετε περισσότερα για τη μετάφραση πολυμέσων

en: Learn more about passing data between domains
el: Μάθετε περισσότερα για τη μεταφορά δεδομένων μεταξύ τομέων

en: Learn more about the required server settings.
el: Μάθετε περισσότερα για τις απαιτούμενες ρυθμίσεις διακομιστή.

en: Learn more about translating media with WPML
el: Μάθετε περισσότερα για τη μετάφραση πολυμέσων με το WPML

en: Learn more about translation feedback
el: Μάθετε περισσότερα για την ανατροφοδότηση μετάφρασης

en: Leave the text box to auto-save
el: Αφήστε το πλαίσιο κειμένου για αυτόματη αποθήκευση

en: Legacy
el: Παλαιού τύπου

en: Legend:
el: Υπόμνημα:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
el: Ας το κάνουμε να λειτουργήσει για εσάς. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την %1s υποστήριξη του WPML%2s και δώστε τους τα ακόλουθα στοιχεία σφάλματος:

en: Link to home of language for missing translations
el: Σύνδεσμος προς την αρχική σελίδα της γλώσσας για ελλείπουσες μεταφράσεις

en: Links to translation of posts
el: Σύνδεσμοι για τη μετάφραση αναρτήσεων

en: List of languages
el: Λίστα γλωσσών

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Loading ...
el: Φόρτωση...

en: Loading Language Data for {post_name}
el: Φόρτωση δεδομένων γλώσσας για {post_name}

en: Localization options
el: Επιλογές τοπικοποίησης

en: Login Page:
el: Σελίδα σύνδεσης:

en: Login and registration pages
el: Σελίδες σύνδεσης και εγγραφής

en: Login: Button text
el: Σύνδεση: Κείμενο κουμπιού

en: Login: Password label
el: Σύνδεση: Ετικέτα κωδικού πρόσβασης

en: Login: Password placeholder
el: Σύνδεση: Κράτηση θέσης κωδικού πρόσβασης

en: Login: User label
el: Σύνδεση: Ετικέτα χρήστη

en: Login: User placeholder
el: Σύνδεση: Κράτηση θέσης χρήστη

en: Logs
el: Αρχεία καταγραφής

en: Logs cleared successfully
el: Τα αρχεία καταγραφής διαγράφηκαν επιτυχώς

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
el: Ψάχνετε για στοιχεία που σας έχουν ανατεθεί για μετάφραση ή αναθεώρηση; Μεταβείτε στην %s.

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
el: Θέλετε να εισαγάγετε το πολύγλωσσο περιεχόμενό σας; Εγκαταστήστε το %s τόσο στον αρχικό όσο και στον νέο σας ιστότοπο για τον ευκολότερο τρόπο εξαγωγής και εισαγωγής του περιεχομένου σας.

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
el: Θέλετε να εισαγάγετε το πολύγλωσσο κατάστημά σας; Με τα %1$s και %2$s τόσο στον αρχικό όσο και στον νέο σας ιστότοπο, μπορείτε να εξαγάγετε και να εισαγάγετε τις μεταφράσεις σας αυτόματα.

en: Main Page (no parent)
el: Κύρια σελίδα (χωρίς γονέα)

en: Make %s the original language for this %s
el: Κάντε το %s την αρχική γλώσσα για αυτό το %s

en: Make '%s' appear as translated
el: Να εμφανίζεται το “%s” ως μεταφρασμένο

en: Make '%s' translatable
el: Να γίνει μεταφράσιμο το “%s”

en: Make themes work multilingual
el: Κάντε τα θέματα να λειτουργούν πολύγλωσσα

en: Manage Languages
el: Διαχείριση γλωσσών

en: Manage Navigation
el: Διαχείριση πλοήγησης

en: Manage Sticky Links
el: Διαχείριση μόνιμων συνδέσμων

en: Manage String Translation
el: Διαχείριση μετάφρασης συμβολοσειρών

en: Manage Support
el: Διαχείριση υποστήριξης

en: Manage Taxonomy Translation
el: Διαχείριση μετάφρασης ταξονομίας

en: Manage Theme and Plugin localization
el: Διαχείριση τοπικοποίησης θέματος και προσθέτων

en: Manage Translation Analytics
el: Διαχείριση αναλύσεων μετάφρασης

en: Manage Translation Management
el: Διαχείριση διαχείρισης μετάφρασης

en: Manage Translators & Services
el: Διαχείριση μεταφραστών & υπηρεσιών

en: Manage Troubleshooting
el: Διαχείριση αντιμετώπισης προβλημάτων

en: Manage WPML Menus Sync
el: Διαχείριση συγχρονισμού μενού WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
el: Διαχείριση πολύγλωσσου WooCommerce

en: Manage translation of media
el: Διαχείριση μετάφρασης πολυμέσων

en: Map: Address
el: Χάρτης: διεύθυνση

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Mark as fixed
el: Σήμανση ως διορθωμένο

en: Mark as new
el: Σήμανση ως νέο

en: Max execution time
el: Μέγιστος χρόνος εκτέλεσης

en: Max input vars
el: Μέγιστες μεταβλητές εισόδου

en: Media Translation
el: Μετάφραση πολυμέσων

en: Media Translation Documentation
el: Τεκμηρίωση μετάφρασης πολυμέσων

en: Media attachments
el: Συνημμένα πολυμέσων

en: Memory limit
el: Όριο μνήμης

en: Memory usage
el: Χρήση μνήμης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu Anchor
el: Άγκυρα μενού

en: Menu Option: auto_add
el: Επιλογή μενού: auto_add

en: Menu Options will be updated
el: Οι επιλογές μενού θα ενημερωθούν

en: Menu language switcher
el: Εναλλάκτης γλώσσας μενού

en: Menu translation in %s
el: Μετάφραση μενού σε %s

en: Menu(s) syncing complete.
el: Ο συγχρονισμός μενού ολοκληρώθηκε.

en: Messages and notifications
el: Μηνύματα και ειδοποιήσεις

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
el: Μεταφέρετε το πολύγλωσσο κατάστημά σας; Με το %s μπορείτε να μεταφέρετε το μεταφρασμένο περιεχόμενό σας σε έναν νέο ιστότοπο, συμπεριλαμβανομένων των cross-sells, up-sells και χαρακτηριστικών προϊόντων.

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
el: Μεταφέρετε τον πολύγλωσσο ιστότοπό σας; Εγκαταστήστε το %s για τον απλούστερο τρόπο εξαγωγής του μεταφρασμένου περιεχομένου σας και εισαγωγής του στον νέο σας ιστότοπο.

en: Missing a temporary folder.
el: Λείπει ένας προσωρινός φάκελος.

en: Missing key "%s".
el: Λείπει το κλειδί “%s”.

en: Missing post ID
el: Λείπει αναγνωριστικό δημοσίευσης

en: Modal Content: Modal
el: Περιεχόμενο modal: modal

en: Move to trash
el: Μετακίνηση στον κάδο

en: Multilingual Content Setup
el: Ρύθμιση πολύγλωσσου περιεχομένου

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
el: Πολύγλωσσο WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
el: με WPML

en: Multiple options
el: Πολλαπλές επιλογές

en: Multisite
el: Πολλαπλοί ιστότοποι

en: Name
el: Όνομα

en: Native language name
el: Όνομα μητρικής γλώσσας

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
el: Χρειάζεστε την πλήρη λίστα για παρακολούθηση ή αντιμετώπιση προβλημάτων; Μεταβείτε στο %s.

en: Needs review
el: Χρειάζεται αναθεώρηση

en: Needs update
el: Χρειάζεται ενημέρωση

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Never show this
el: Ποτέ μην το εμφανίζετε αυτό

en: New
el: Νέο

en: New Menu Language Switcher
el: Νέος εναλλάκτης γλώσσας μενού

en: New Translation Priority Name
el: Όνομα νέας προτεραιότητας μετάφρασης

en: New Widget Area language switcher
el: Νέος εναλλάκτης γλώσσας περιοχής widget

en: New content
el: Νέο περιεχόμενο

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
el: Νέο στο WPML 4.8 - Αυτόματη ανίχνευση εικόνων και πολυμέσων

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
el: Εντοπίστηκαν νέες μεταφράσεις. Σαρώστε το περιεχόμενό σας για να ενημερώσετε τους εσωτερικούς συνδέσμους, ώστε να παραπέμπουν στις σωστές μεταφρασμένες σελίδες και αναρτήσεις.

en: Next
el: Επόμενο

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: No
el: Όχι

en: No %1$s found.
el: Δεν βρέθηκε %1$s.

en: No Batch
el: Καμία παρτίδα

en: No Translation requests selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν αιτήσεις μετάφρασης.

en: No entries
el: Καμία καταχώριση

en: No errors were found in the assignment of post types.
el: Δεν βρέθηκαν σφάλματα στην ανάθεση τύπων ανάρτησης.

en: No feedback found.
el: Δεν βρέθηκε ανατροφοδότηση.

en: No file was uploaded.
el: Δεν μεταφορτώθηκε κανένα αρχείο.

en: No logs available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα αρχεία καταγραφής

en: No menus found
el: Δεν βρέθηκαν μενού

en: No posts found
el: Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις

en: No such post for ID = %d
el: Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση για αναγνωριστικό = %d

en: No translator available for this language pair.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος μεταφραστής για αυτό το ζεύγος γλωσσών.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
el: Μην ανησυχείτε, η πλήρης λειτουργικότητα διατηρείται στο WPML String Translation.

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
el: Όχι. Η αυτόματη μετάφραση είναι διαθέσιμη μόνο μέσω του Προηγμένου Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το δωρεάν όριό σας μόνο με αυτόν.

en: Normal
el: Κανονικό

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Not installed
el: Δεν έχει εγκατασταθεί

en: Not needed
el: Δεν χρειάζεται

en: Not translatable
el: Μη μεταφράσιμο

en: Not translated
el: Δεν μεταφράστηκε

en: Not valid
el: Μη έγκυρο

en: Note for the translators
el: Σημείωση για τους μεταφραστές

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
el: Σημείωση: Οι προσαρμοσμένες ταξινομίες και τα προσαρμοσμένα πεδία μοιράζονται σε διαφορετικούς τύπους αναρτήσεων.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
el: Σημείωση: Το WPML πρέπει να είναι ενεργοποιημένο στον κύριο ιστότοπο ή να είναι ενεργοποιημένο στο δίκτυο.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
el: Σημείωση: εάν επεξεργαστήκατε τη δήλωση προσαρμοσμένης ανάρτησης, ίσως χρειαστεί να αναδιαμορφώσετε το WPML για να την επισημάνετε ως μεταφράσιμη.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
el: Σημείωση: εάν επεξεργαστήκατε τη δήλωση προσαρμοσμένης ταξινόμησης, ίσως χρειαστεί να αναδιαμορφώσετε το WPML για να την επισημάνετε ως μεταφράσιμη.

en: Nothing Sync
el: Τίποτα δεν συγχρονίστηκε

en: Nothing to configure.
el: Τίποτα για διαμόρφωση.

en: Nothing to sync.
el: Τίποτα για συγχρονισμό.

en: Notice does not exist.
el: Η ειδοποίηση δεν υπάρχει.

en: Notice does not exists.
el: Η ειδοποίηση δεν υπάρχει.

en: Number Counter: Number Prefix
el: Μετρητής αριθμών: πρόθεμα αριθμού

en: Number Counter: Number Suffix
el: Μετρητής αριθμών: επίθεμα αριθμού

en: Number Counter: Text after number
el: Μετρητής αριθμών: Κείμενο μετά τον αριθμό

en: Number Counter: Text before number
el: Μετρητής αριθμών: Κείμενο πριν από τον αριθμό

en: OFF
el: ΑΝΕΝΕΡΓΟ

en: OK
el: Εντάξει

en: ON
el: ΕΝΕΡΓΟ

en: Ok
el: Εντάξει

en: Old Name
el: Παλιό όνομα

en: One more step before you can translate on %s
el: Ένα ακόμα βήμα πριν μπορέσετε να μεταφράσετε στο %s

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
el: Μόνο μεταφρασμένες δημοσιεύσεις ιστολογίου (ποτέ μην εμφανίζετε δημοσιεύσεις από την προεπιλεγμένη γλώσσα σε γλώσσες μετάφρασης)

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
el: Λειτουργία πολύγλωσσου WooCommerce. Όλα στο WCML εκτός από την καρτέλα ρυθμίσεων.

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Order of languages
el: Σειρά γλωσσών

en: Original language
el: Αρχική γλώσσα

en: Original post:
el: Αρχική δημοσίευση:

en: Original term
el: Αρχικός όρος

en: Original:
el: Πρωτότυπο:

en: Other language background color
el: Χρώμα φόντου άλλης γλώσσας

en: Other language font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς άλλης γλώσσας

en: Overwrite existing translations
el: Αντικατάσταση υπαρχουσών μεταφράσεων

en: Overwrite with %s content.
el: Αντικατάσταση με περιεχόμενο %s.

en: PHP %1$s and above are recommended.
el: Συνιστάται PHP %1$s και άνω.

en: Padding
el: Επένδυση

en: Page builders options
el: Επιλογές δημιουργίας σελίδων

en: Pass arguments via GET (the url)
el: Περάστε ορίσματα μέσω GET (το URL)

en: Pass arguments via POST
el: Περάστε ορίσματα μέσω POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
el: Περάστε ορίσματα συνεδρίας μεταξύ τομέων μέσω του εναλλάκτη γλώσσας

en: Payments & Maintenance
el: Πληρωμές & Συντήρηση

en: Photo: Link
el: Φωτογραφία: σύνδεσμος

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
el: Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υπηρεσία μετάφρασης και ζητήστε τους να σας παράσχουν αυτές τις πληροφορίες.

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
el: Παρακαλούμε εισαγάγετε μια διαδρομή – <strong>απόλυτη</strong> ή <strong>σχετική</strong> – στον φάκελο εγκατάστασης του WordPress

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
el: Παρακαλούμε δώστε μερικά παραδείγματα λαθών και πώς θα τα βελτιώνατε:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
el: Παρακαλούμε μεταβείτε στη σελίδα %1$s και κάντε κλικ στο “%2$s” για να διορθώσετε αυτό το πρόβλημα.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
el: Παρακαλώ μεταβείτε στη σελίδα %1$sΠρόσθετα%2$s και ενεργοποιήστε το πρόσθετο WPML Multilingual CMS πριν προσπαθήσετε να διαμορφώσετε το πρόσθετο.

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
el: Παρακαλούμε εγκαταστήστε και ενεργοποιήστε το πρόσθετο String Translation του WPML για να χρησιμοποιήσετε αυτήν τη ρύθμιση.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
el: Παρακαλούμε αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε ξανά για να μπορέσετε να αποκτήσετε πρόσβαση στις λειτουργίες διαχείρισης σε όλους τους τομείς γλώσσας.

en: Please make backup of your database before using this.
el: Παρακαλούμε δημιουργήστε αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων σας πριν το χρησιμοποιήσετε.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
el: Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι έχετε αποθηκεύσει όλες τις αλλαγές. Θα πρέπει να φορτώσουμε ξανά τη σελίδα.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε αποθηκεύσει την ανάρτησή σας, εάν έχετε κάνει οποιαδήποτε αλλαγή, πριν προχωρήσετε σε αυτήν την ενέργεια!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
el: Παρακαλούμε σημειώστε ότι όλες οι μεταφράσεις που έχετε στείλει σε απομακρυσμένες υπηρεσίες μετάφρασης θα χαθούν εάν επαναφέρετε τα δεδομένα του WPML. Δεν μπορούν να ανακτηθούν αργότερα.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
el: Λάβετε υπόψη ότι επί του παρόντος, μπορείτε να μεταφράσετε τους slugs των όρων ταξονομίας, αλλά δεν είναι δυνατή η %s.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
el: Παρακαλώ σημειώστε: οι κωδικοί γλώσσας δεν μπορούν να αλλάξουν μετά την προσθήκη γλωσσών. Βεβαιωθείτε ότι έχετε εισαγάγει τον σωστό κωδικό.

en: Please rate this translation:
el: Παρακαλούμε βαθμολογήστε αυτή τη μετάφραση:

en: Please save the settings first by clicking Save.
el: Παρακαλώ αποθηκεύστε πρώτα τις ρυθμίσεις κάνοντας κλικ στο Αποθήκευση.

en: Please select what to show for the root url.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τι να εμφανίζεται για το βασικό URL.

en: Please, enter required data.
el: Παρακαλώ, εισαγάγετε τα απαιτούμενα δεδομένα.

en: Please, enter valid data.
el: Παρακαλώ, εισαγάγετε έγκυρα δεδομένα.

en: Plugin Name
el: Όνομα πρόσθετου

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Position of hreflang links
el: Θέση συνδέσμων hreflang

en: Position of link(s):
el: Θέση συνδέσμου(-ων):

en: Position:
el: Θέση:

en: Post Navigation: Next Label
el: Πλοήγηση δημοσίευσης: επόμενη ετικέτα

en: Post Navigation: Previous Label
el: Πλοήγηση δημοσίευσης: προηγούμενη ετικέτα

en: Post Translation Text
el: Κείμενο μετάφρασης δημοσίευσης

en: Post Translations
el: Μεταφράσεις δημοσιεύσεων

en: Post Types Translation
el: Μετάφραση τύπων ανάρτησης

en: Post not found
el: Η δημοσίευση δεν βρέθηκε

en: Post type and source language assignment have been fixed for
el: Ο τύπος ανάρτησης και η ανάθεση γλώσσας πηγής έχουν διορθωθεί για

en: Post types
el: Τύποι ανάρτησης

en: Post without a title
el: Ανάρτηση χωρίς τίτλο

en: Posts Slider: More Link Text
el: Slider δημοσιεύσεων: κείμενο περισσότερων συνδέσμων

en: Posts and pages synchronization
el: Συγχρονισμός αναρτήσεων και σελίδων

en: Posts: Button Text
el: Δημοσιεύσεις: κείμενο κουμπιού

en: Posts: More Link Text
el: Δημοσιεύσεις: κείμενο περισσότερων συνδέσμων

en: Posts: No Results Message
el: Δημοσιεύσεις: μήνυμα χωρίς αποτελέσματα

en: Posts: Terms Label
el: Δημοσιεύσεις: ετικέτα όρων

en: Preferences saved.
el: Οι προτιμήσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Preserve URL arguments
el: Διατήρηση ορισμάτων URL

en: Preserving URL arguments
el: Διατήρηση ορισμάτων URL

en: Preview update failed
el: Η ενημέρωση προεπισκόπησης απέτυχε

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Price Table: Button link
el: Πίνακας τιμών: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Price Table: Button text
el: Πίνακας τιμών: Κείμενο κουμπιού

en: Price Table: Footer additional info
el: Πίνακας τιμών: Πρόσθετες πληροφορίες υποσέλιδου

en: Price Table: Heading
el: Πίνακας τιμών: επικεφαλίδα

en: Price Table: Period
el: Πίνακας τιμών: περίοδος

en: Price Table: Ribbon title
el: Πίνακας τιμών: Τίτλος κορδέλας

en: Price Table: Sub heading
el: Πίνακας τιμών: Υποκεφαλίδα

en: Price Table: text
el: Πίνακας τιμών: κείμενο

en: Pricing table: Billing Option 1
el: Πίνακας τιμών: Επιλογή χρέωσης 1

en: Pricing table: Billing Option 2
el: Πίνακας τιμών: Επιλογή χρέωσης 2

en: Pricing table: Button link
el: Πίνακας τιμών: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Pricing table: Button text
el: Πίνακας τιμών: Κείμενο κουμπιού

en: Pricing table: Duration
el: Πίνακας τιμών: Διάρκεια

en: Pricing table: Feature Description
el: Πίνακας τιμών: Περιγραφή λειτουργίας

en: Pricing table: Feature Tooltip
el: Πίνακας τιμών: Συμβουλή λειτουργίας

en: Pricing table: Price
el: Πίνακας τιμών: Τιμή

en: Pricing table: Ribbon Text
el: Πίνακας τιμών: Κείμενο κορδέλας

en: Pricing table: Title
el: Πίνακας τιμών: Τίτλος

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: Problem receiving translation jobs?
el: Πρόβλημα λήψης εργασιών μετάφρασης;

en: Processing element with id
el: Επεξεργασία στοιχείου με αναγνωριστικό

en: Processing target language
el: Επεξεργασία γλώσσας-στόχου

en: Progress: Inner text
el: Πρόοδος: Εσωτερικό κείμενο

en: Progress: Title
el: Πρόοδος: τίτλος

en: Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
el: Παρέχετε αυτές τις πληροφορίες εάν σας ζητηθεί στο φόρουμ υποστήριξής μας. Δεν περιλαμβάνονται κωδικοί πρόσβασης ή άλλες εμπιστευτικές πληροφορίες.

en: Publish the post translations
el: Δημοσίευση των μεταφράσεων της ανάρτησης

en: Publish the translated post when original is also published (default)
el: Δημοσίευση της μεταφρασμένης ανάρτησης όταν δημοσιεύεται και η αρχική (προεπιλογή)

en: Quote: Quote Cite
el: Παράθεση: αναφορά παράθεσης

en: Quote: Quote Content
el: Παράθεση: περιεχόμενο παράθεσης

en: REST enabled
el: REST ενεργοποιημένο

en: Rate translation
el: Βαθμολογήστε τη μετάφραση

en: Rate translation of this page
el: Βαθμολογήστε τη μετάφραση αυτής της σελίδας

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Rating:
el: Βαθμολογία:

en: Read how this works
el: Διαβάστε πώς λειτουργεί αυτό

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: Recommended
el: Συνιστάται

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
el: Ανακατεύθυνση επισκεπτών βάσει γλώσσας προγράμματος περιήγησης μόνο εάν υπάρχουν μεταφράσεις

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refreshing the page, please wait...
el: Ανανέωση της σελίδας, παρακαλώ περιμένετε...

en: Register
el: Εγγραφή

en: Reload the page and try again.
el: Επαναφορτώστε τη σελίδα και δοκιμάστε ξανά.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
el: Να θυμάστε την προτίμηση γλώσσας των επισκεπτών για %s ώρες (παρακαλώ εισαγάγετε 24 ή πολλαπλάσια αυτού).

en: Remote XML Config Log
el: Απομακρυσμένο αρχείο καταγραφής διαμόρφωσης XML

en: Remove %s
el: Αφαίρεση %s

en: Remove all messages and notifications
el: Αφαίρεση όλων των μηνυμάτων και ειδοποιήσεων

en: Remove all messages and notifications, for all users.
el: Αφαίρεση όλων των μηνυμάτων και ειδοποιήσεων, για όλους τους χρήστες.

en: Remove comments that don't match the content's language
el: Αφαίρεση σχολίων που δεν ταιριάζουν με τη γλώσσα του περιεχομένου

en: Remove debug logs of String Translation cache
el: Αφαίρεση αρχείων καταγραφής εντοπισμού σφαλμάτων της κρυφής μνήμης μετάφρασης συμβολοσειρών

en: Remove ghost entries from the translation tables
el: Αφαίρεση εγγραφών-φαντασμάτων από τους πίνακες μετάφρασης

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
el: Αφαίρεση γλωσσικών επιθημάτων από τα ονόματα ταξινομίας.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
el: Αφαιρέστε τη συμβολοσειρά “filter_var” από την οδηγία “disable_functions” ή...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
el: Αφαιρεί εγγραφές από τους πίνακες του WPML που δεν συνδέονται σωστά. Καθαρίζει τον πίνακα από εγγραφές που έχουν απομείνει από αναβαθμίσεις, διορθώσεις σφαλμάτων ή απροσδιόριστους παράγοντες.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
el: Αφαιρεί μη έγκυρες γραμμές που είναι αποθηκευμένες στην επιλογή και αποκρύπτει την ειδοποίηση διαχειριστή.

en: Rename label to %s
el: Μετονομασία ετικέτας σε %s

en: Replied
el: Απαντήθηκε

en: Reply to admin
el: Απάντηση στον διαχειριστή

en: Reply to admin:
el: Απάντηση στον διαχειριστή:

en: Reply to translator
el: Απάντηση στον μεταφραστή

en: Reply to translator:
el: Απάντηση στον μεταφραστή:

en: Required
el: Απαιτείται

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset and deactivate WPML
el: Επαναφορά και απενεργοποίηση WPML

en: Reset languages
el: Επαναφορά γλωσσών

en: Reset settings
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore default
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
el: Επαναφορά απορριφθέντων και κρυφών μηνυμάτων και ειδοποιήσεων.

en: Restore messages and notification
el: Επαναφορά μηνυμάτων και ειδοποιήσεων

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Review
el: Αναθεώρηση

en: Reviewed by:
el: Αναθεωρήθηκε από:

en: Reviews: Comment Contents
el: Κριτικές: Περιεχόμενα σχολίων

en: Reviews: Comment Image
el: Κριτικές: Εικόνα σχολίου

en: Reviews: Comment Link
el: Κριτικές: Σύνδεσμος σχολίου

en: Reviews: Comment Title
el: Κριτικές: Τίτλος σχολίου

en: Reviews: Commenter Name
el: Κριτικές: Όνομα σχολιαστή

en: Running now batch #%d
el: Εκτελείται τώρα η παρτίδα #%d

en: SEO Options
el: Επιλογές SEO

en: Safe HTML editing
el: Ασφαλής επεξεργασία HTML

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the translated post as a draft
el: Αποθήκευση της μεταφρασμένης ανάρτησης ως πρόχειρο

en: Saving settings...
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων...

en: Scanning Results
el: Αποτελέσματα σάρωσης

en: Scanning now, please don't close this page.
el: Σάρωση τώρα, παρακαλούμε μην κλείσετε αυτή τη σελίδα.

en: Scanning now, please wait...
el: Σάρωση τώρα, παρακαλώ περιμένετε...

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Dropdown: Placeholder
el: Αναζήτηση αναπτυσσόμενου μενού: κράτηση θέσης

en: Search Inline: Placeholder
el: Αναζήτηση εντός γραμμής: κράτηση θέσης

en: Search Modal: Placeholder
el: Αναζήτηση modal: κράτηση θέσης

en: Search: Placeholder
el: Αναζήτηση: κράτηση θέσης

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Select Validation
el: Επιλογή επικύρωσης

en: Select a preset
el: Επιλέξτε μια προεπιλογή

en: Select all items
el: Επιλογή όλων των στοιχείων

en: Select bulk action
el: Επιλέξτε μαζική ενέργεια

en: Select content and send to translation
el: Επιλέξτε περιεχόμενο και στείλτε το για μετάφραση

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
el: Επιλέξτε πώς θα εμφανίζεται ο εναλλάκτης γλώσσας στο μενού. Επιλέξτε “Λίστα γλωσσών” για να εμφανίσετε όλα τα στοιχεία στο ίδιο επίπεδο ή “Αναπτυσσόμενο” για να εμφανίσετε την τρέχουσα γλώσσα ως γονέα και τις άλλες γλώσσες ως παιδιά.

en: Select row
el: Επιλογή γραμμής

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
el: Επιλέξτε τα μενού, στα οποία θα εμφανίζεται ο εναλλάκτης γλώσσας.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
el: Επιλέξτε τη θέση για την εμφάνιση του εναλλάκτη γλώσσας στο μενού.

en: Select the position to display the post translations links.
el: Επιλέξτε τη θέση για την εμφάνιση των συνδέσμων μετάφρασης δημοσιεύσεων.

en: Select the style of the language switcher.
el: Επιλέξτε το στυλ του εναλλάκτη γλώσσας.

en: Select the taxonomy to translate:
el: Επιλέξτε την ταξινόμηση προς μετάφραση:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
el: Επιλέξτε την περιοχή widget όπου θα συμπεριληφθεί ο εναλλάκτης γλώσσας.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
el: Επιλέξτε αυτήν την επιλογή εάν το θέμα ή τα πρόσθετά σας χρησιμοποιούν λειτουργίες AJAX στο frontend, τις οποίες το WPML πρέπει να φιλτράρει. Το WPML θα ορίσει ένα cookie χρησιμοποιώντας JavaScript, το οποίο θα του επιτρέψει να επιστρέψει το σωστό περιεχόμενο για λειτουργίες AJAX.

en: Select translation option
el: Επιλέξτε επιλογή μετάφρασης

en: Select your language:
el: Επιλέξτε τη γλώσσα σας:

en: Send
el: Αποστολή

en: Send to translation
el: Αποστολή για μετάφραση

en: Send to translation the content of raw HTML cells
el: Αποστολή για μετάφραση του περιεχομένου των ακατέργαστων κελιών HTML

en: Send to translator
el: Αποστολή στον μεταφραστή

en: Sent to translation service
el: Απεστάλη στην υπηρεσία μετάφρασης

en: Sent to translator
el: Απεστάλη στον μεταφραστή

en: Server error
el: Σφάλμα διακομιστή

en: Server error. Please refresh and try again.
el: Σφάλμα διακομιστή. Παρακαλώ ανανεώστε και δοκιμάστε ξανά.

en: Service added and set as default.
el: Η υπηρεσία προστέθηκε και ορίστηκε ως προεπιλεγμένη.

en: Set admin language as editing language.
el: Ορισμός γλώσσας διαχείρισης ως γλώσσας επεξεργασίας.

en: Set language information
el: Ορισμός πληροφοριών γλώσσας

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
el: Ορισμός γονικής σελίδας για μετάφραση σύμφωνα με τη γονική σελίδα της αρχικής γλώσσας

en: Set-up the translation
el: Ρύθμιση της μετάφρασης

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
el: Μερικώς ολοκληρωμένο

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
el: Μερικώς ολοκληρωμένο.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
el: Ενδέχεται να υπάρχει περισσότερο περιεχόμενο προς διόρθωση: παρακαλούμε επαναλάβετε τη διαδικασία.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
el: οι εργασίες μετάφρασης ενημερώθηκαν

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
el: Ορίζει την κατάσταση μετάφρασης σε ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ στον πίνακα icl_translation_status, για αναρτήσεις που έχουν επισημανθεί ως διπλότυπες.

en: Setting language to media. %d left
el: Ορισμός γλώσσας σε πολυμέσα. Απομένουν %d

en: Setting language to media: done!
el: Ορισμός γλώσσας σε πολυμέσα: ολοκληρώθηκε!

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings saved
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν

en: Settings updated
el: Οι ρυθμίσεις ενημερώθηκαν

en: Setup
el: Ρύθμιση

en: Setup WPML
el: Ρύθμιση WPML

en: Setup manually
el: Μη αυτόματη ρύθμιση

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
el: Εμφάνιση του μετα-πλαισίου “Ρύθμιση πολύγλωσσου περιεχομένου” στην οθόνη επεξεργασίας ανάρτησης.

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
el: Εμφάνιση ενεργής γλώσσας - πρέπει να είναι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ με αναπτυσσόμενο μενού

en: Show Language Switcher on login and registration pages
el: Εμφάνιση εναλλάκτη γλώσσας στις σελίδες σύνδεσης και εγγραφής

en: Show Translation Feedback module for these languages:
el: Εμφάνιση ενότητας Ανατροφοδότησης Μετάφρασης για αυτές τις γλώσσες:

en: Show content in:
el: Εμφάνιση περιεχομένου σε:

en: Show details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show language switcher in footer
el: Εμφάνιση εναλλάκτη γλώσσας στο υποσέλιδο

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
el: Εμφάνιση συνδέσμων πάνω ή κάτω από τις αναρτήσεις, προσφέροντάς τους σε άλλες γλώσσες

en: Show on the left side of the screen
el: Εμφάνιση στην αριστερή πλευρά της οθόνης

en: Show on the right side of the screen
el: Εμφάνιση στη δεξιά πλευρά της οθόνης

en: Show system fields
el: Εμφάνιση πεδίων συστήματος

en: Show this notice.
el: Εμφάνιση αυτής της ειδοποίησης.

en: Show your love for WPML
el: Δείξτε την αγάπη σας για το WPML

en: Showing content in:
el: Εμφάνιση περιεχομένου σε:

en: Side-by-side editing
el: Επεξεργασία δίπλα-δίπλα

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
el: Από το WPML 3.6.0, οι εναλλάκτες γλώσσας δεν χρησιμοποιούν αναγνωριστικά CSS και οι κλάσεις CSS έχουν αλλάξει. Αυτό ήταν απαραίτητο για να διορθωθούν ορισμένα σφάλματα και να ταιριάζουν με τα τελευταία πρότυπα. Εάν το θέμα σας ή το προσαρμοσμένο CSS σας δεν βασίζεται σε αυτούς τους παλιούς επιλογείς, συνιστάται να παραλείψετε την προς τα πίσω συμβατότητα. Ωστόσο, είναι ακόμα δυνατό να επανενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή αργότερα.

en: Singular
el: Ενικός

en: Site
el: Ιστότοπος

en: Site %s
el: Ιστότοπος %s

en: Site Languages
el: Γλώσσες ιστότοπου

en: Site key:
el: Κλειδί ιστότοπου:

en: Skip backwards compatibility
el: Παράλειψη προς τα πίσω συμβατότητας

en: Skip language
el: Παράλειψη γλώσσας

en: Slides: button text
el: Διαφάνειες: Κείμενο κουμπιού

en: Slides: description
el: Διαφάνειες: Περιγραφή

en: Slides: heading
el: Διαφάνειες: Επικεφαλίδα

en: Slides: link URL
el: Διαφάνειες: URL συνδέσμου

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
el: Η μετάφραση slug είναι απενεργοποιημένη αυτήν τη στιγμή στο WPML. %1$sΚάντε κλικ εδώ για να την ενεργοποιήσετε.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
el: Οι slugs δεν μεταφράζονται αυτήν τη στιγμή.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
el: Οι slugs μεταφράζονται αυτήν τη στιγμή. Κάντε κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο για να επεξεργαστείτε τις μεταφράσεις.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
el: Ορισμένες ρυθμίσεις του WPML Language Switcher επανεκκινήθηκαν επειδή είχαν καταστραφεί. Παρακαλούμε επαναδιαμορφώστε τις:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
el: Ορισμένες λειτουργίες μετάφρασης συμβολοσειρών του WPML ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά χωρίς υποστήριξη χαρακτήρων utf8mb4.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
el: Κάποιο περιεχόμενο ενδέχεται να φαίνεται χαμένο λόγω της αλλαγής της προεπιλεγμένης γλώσσας. Δείτε

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
el: Κάποιο περιεχόμενο ενδέχεται να μην είναι μεταφρασμένο σε όλες τις γλώσσες. Επιλέξτε τι θα πρέπει να εμφανίζεται στον εναλλάκτη γλώσσας όταν λείπει η μετάφραση.

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
el: Κάποιο από το περιεχόμενό σας μεταφράστηκε χρησιμοποιώντας τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης. Εάν προχωρήσετε, η εκ νέου μετάφραση ενδέχεται να αντικαταστήσει ή να διαγράψει αυτές τις μεταφράσεις.

en: Some parameters are missing for this request.
el: Λείπουν ορισμένες παράμετροι για αυτήν την αίτηση.

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
el[0]: Κάτι πήγε στραβά με την αυτόματη μετάφραση. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την %1$1sυποστήριξη του WPML%2$2s και αναφέρετε ότι η ακόλουθη αυτόματη μετάφραση έχει κολλήσει: %3$3s
el[1]: Κάτι πήγε στραβά με την αυτόματη μετάφραση. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την %1$1sυποστήριξη του WPML%2$2s και αναφέρετε ότι οι ακόλουθες αυτόματες μεταφράσεις έχουν κολλήσει: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
el: Κάτι πήγε στραβά. Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά ή επικοινωνήστε με την υποστήριξη.

en: Something went wrong. Please try again.
el: Κάτι πήγε στραβά. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Spell Checker
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Start the process
el: Έναρξη διαδικασίας

en: Starting...
el: Ξεκινάει...

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Step
el: Βήμα

en: Sticky
el: Κολλημένο

en: Stop showing this message
el: Διακοπή εμφάνισης αυτού του μηνύματος

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
el: Αποθήκευση cookie γλώσσας για υποστήριξη φιλτραρίσματος γλώσσας για AJAX

en: Strings for menus will be updated
el: Οι συμβολοσειρές για τα μενού θα ενημερωθούν

en: Style
el: Στυλ

en: Styling the language switcher with additional CSS
el: Στυλ του εναλλάκτη γλώσσας με πρόσθετο CSS

en: Subscribe form: Button Text
el: Φόρμα εγγραφής: Κείμενο κουμπιού

en: Subscribe form: Checkbox Text
el: Φόρμα εγγραφής: Κείμενο πλαισίου ελέγχου

en: Subscribe form: Notification Subject
el: Φόρμα εγγραφής: Θέμα ειδοποίησης

en: Subscribe form: Redirect Link
el: Φόρμα εγγραφής: Σύνδεσμος ανακατεύθυνσης

en: Subscribe form: Success Message
el: Φόρμα εγγραφής: Μήνυμα επιτυχίας

en: Subscribe form: Terms and Conditions
el: Φόρμα εγγραφής: Όροι και προϋποθέσεις

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Switch to %s
el: Μετάβαση σε %s

en: Sync
el: Συγχρονισμός

en: Synchronize comment status
el: Συγχρονισμός κατάστασης σχολίων

en: Synchronize comments on duplicate content
el: Συγχρονισμός σχολίων σε διπλότυπο περιεχόμενο

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
el: Συγχρονισμός τοπικών αναγνωριστικών εργασιών με εργασίες ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
el: Συγχρονίστε τα τοπικά αναγνωριστικά εργασιών με τα αντίστοιχα ATE. Θα πρέπει να ανανεώσετε μερικές φορές οποιαδήποτε σελίδα διαχείρισης για να ολοκληρώσετε τη διαδικασία.

en: Synchronize menus between languages.
el: Συγχρονισμός μενού μεταξύ γλωσσών.

en: Synchronize page order for translations
el: Συγχρονισμός σειράς σελίδων για μεταφράσεις

en: Synchronize page template
el: Συγχρονισμός προτύπου σελίδας

en: Synchronize password for password protected posts
el: Συγχρονισμός κωδικού πρόσβασης για αναρτήσεις προστατευμένες με κωδικό πρόσβασης

en: Synchronize ping status
el: Συγχρονισμός κατάστασης ping

en: Synchronize posts format
el: Συγχρονισμός μορφής αναρτήσεων

en: Synchronize posts taxonomies
el: Συγχρονισμός ταξινομιών αναρτήσεων

en: Synchronize private flag
el: Συγχρονισμός ιδιωτικού flag

en: Synchronize sticky flag
el: Συγχρονισμός sticky flag

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
el: Συγχρονισμός ιεραρχίας ταξινόμησης σύμφωνα με: γλώσσα %1$s.

en: Syncing menus %1 of %2
el: Συγχρονισμός μενού %1 από %2

en: TM job logs
el: Αρχεία καταγραφής εργασιών TM

en: Tab Item: Content
el: Στοιχείο καρτέλας: περιεχόμενο

en: Tab Item: Label
el: Στοιχείο καρτέλας: ετικέτα

en: Table of Contents: Title
el: Πίνακας περιεχομένων: τίτλος

en: Tabs: Content
el: Καρτέλες: Περιεχόμενο

en: Tabs: Tab Content
el: Καρτέλες: περιεχόμενο καρτέλας

en: Tabs: Tab Label
el: Καρτέλες: ετικέτα καρτέλας

en: Tabs: Title
el: Καρτέλες: Τίτλος

en: Target Language
el: Γλώσσα στόχος

en: Taxonomies Translation
el: Μετάφραση ταξινομιών

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Taxonomy Translation
el: Μετάφραση ταξονομίας

en: Taxonomy translation
el: Μετάφραση ταξινόμησης

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
el: Η τεχνική υποστήριξη για πελάτες είναι διαθέσιμη μέσω των %sφόρουμ του WPML%s.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
el: Πείτε στον κόσμο ότι ο ιστότοπός σας λειτουργεί πολύγλωσσα με το WPML (τοποθετεί ένα μήνυμα στο υποσέλιδο του ιστότοπού σας) - <a href="%s">διαβάστε περισσότερα</a>

en: Term translation
el: Μετάφραση όρου

en: Testimonial Carousel: Content
el: Καρουζέλ μαρτυριών: Περιεχόμενο

en: Testimonial Carousel: Name
el: Καρουζέλ μαρτυριών: Όνομα

en: Testimonial Carousel: Title
el: Καρουζέλ μαρτυριών: Τίτλος

en: Testimonial: Content
el: Μαρτυρία: περιεχόμενο

en: Testimonial: Heading
el: Μαρτυρία: επικεφαλίδα

en: Testimonial: Job
el: Μαρτυρία: εργασία

en: Testimonial: Link URL
el: Μαρτυρία: URL συνδέσμου

en: Testimonial: Name
el: Μαρτυρία: όνομα

en: Testimonial: content
el: Μαρτυρία: περιεχόμενο

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Text Content: Text
el: Περιεχόμενο κειμένου: κείμενο

en: Text Editor: Text
el: Επεξεργαστής κειμένου: κείμενο

en: Text for alternative languages for posts:
el: Κείμενο για εναλλακτικές γλώσσες για αναρτήσεις:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
el: Σας ευχαριστούμε για την επιλογή σας. Μπορείτε πάντα να αλλάξετε την επιλογή σας στην %sρύθμιση Μετάφρασης Τύπων Δημοσιεύσεων%s.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
el: Σας ευχαριστούμε που καταχωρίσατε το WPML σε αυτόν τον ιστότοπο. Θα λαμβάνετε αυτόματες ενημερώσεις όταν είναι διαθέσιμες νέες εκδόσεις.

en: Thank you for your rating and comment!
el: Σας ευχαριστούμε για τη βαθμολογία και το σχόλιό σας!

en: Thank you for your rating!
el: Σας ευχαριστούμε για τη βαθμολογία σας!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
el: Η ενέργεια “Επαναφορά” θα απενεργοποιήσει το πρόσθετο WPML αφού διαγράψει τους πίνακες WPML (πίνακες με το πρόθεμα “icl_”) από τη βάση δεδομένων. Η ενέργεια ΔΕΝ θα διαγράψει κανένα περιεχόμενο (αναρτήσεις, όρους ταξινόμησης κ.λπ.). Επηρεάζει μόνο τις πληροφορίες μετάφρασης και γλώσσας που συσχετίζει το WPML με κάθε τύπο περιεχομένου.

en: The Language code already exists.
el: Ο κωδικός γλώσσας υπάρχει ήδη.

en: The Language name already exists.
el: Το όνομα γλώσσας υπάρχει ήδη.

en: The URL of the HTML file is required
el: Απαιτείται η διεύθυνση URL του αρχείου HTML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
el: Το πρόσθετο WPML Multilingual CMS δεν είναι ενεργοποιημένο αυτήν τη στιγμή.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
el: Το πρόσθετο WPML Page Builders που χρησιμοποιείτε είναι πλέον μέρος του WPML.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή όλα τα υπάρχοντα μενού έχουν εναλλάκτες γλώσσας. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις των υπαρχόντων εναλλακτών γλώσσας.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή όλες οι υπάρχουσες περιοχές widget έχουν εναλλάκτες γλώσσας. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις των υπαρχόντων εναλλακτών γλώσσας.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν υπάρχουν μενού στον ιστότοπο. Προσθέστε ένα μενού και μπορείτε αργότερα να ενεργοποιήσετε έναν εναλλάκτη γλώσσας σε αυτό.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν υπάρχουν καταχωρημένες περιοχές widget στον ιστότοπο.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
el: Το τρέχον περιεχόμενο αυτού του %s θα χαθεί οριστικά. Το WPML θα αντιγράψει το περιεχόμενο %s και θα αντικαταστήσει το τρέχον περιεχόμενο.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
el: Τα δεδομένα θα κρυπτογραφηθούν με τον αλγόριθμο %s.

en: The default locale already exists.
el: Η προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση υπάρχει ήδη.

en: The field can't be empty.
el: Το πεδίο δεν μπορεί να είναι κενό.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
el: Η επέκταση φίλτρου είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή από την PHP 5.2, επομένως πρέπει να έχει απενεργοποιηθεί είτε από εσάς είτε από τον πάροχο φιλοξενίας σας.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
el: Η επέκταση φίλτρου είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή από την PHP 5.2.0. Πριν από αυτήν την περίοδο χρησιμοποιήθηκε μια πειραματική επέκταση PECL
    , ωστόσο, η έκδοση PECL δεν συνιστάται πλέον για χρήση ή ενημέρωση. (πηγή:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
el: Η ακόλουθη εξαίρεση προέκυψε κατά την εκτέλεση της μετεγκατάστασης, παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά αργότερα ή επικοινωνήστε με την υποστήριξη εάν το πρόβλημα παραμένει.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
el: Οι ακόλουθοι όροι δεν έχουν μετάφραση στην επιλεγμένη γλώσσα και θα αποσυνδεθούν από αυτήν την ανάρτηση:

en: The hreflang already exists.
el: Το hreflang υπάρχει ήδη.

en: The language %s was deleted.
el: Η γλώσσα %s διαγράφηκε.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
el: Τα μενού σε αυτήν τη σελίδα ενδέχεται να μην συγχρονιστούν επειδή απαιτούν περισσότερες μεταβλητές εισόδου. Παρακαλώ τροποποιήστε τη ρύθμιση %1$s στα αρχεία php.ini ή.htaccess σε %2$s ή περισσότερο.

en: The original has been deleted!
el: Το πρωτότυπο έχει διαγραφεί!

en: The remote XML Config Log is empty
el: Το απομακρυσμένο αρχείο καταγραφής διαμόρφωσης XML είναι κενό

en: The role was not found.
el: Ο ρόλος δεν βρέθηκε.

en: The selected menus have been synchonized.
el: Τα επιλεγμένα μενού έχουν συγχρονιστεί.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
el: Οι επιλεγμένες συμβολοσειρές μπορούν τώρα να μεταφραστούν χρησιμοποιώντας την οθόνη %1$s Μετάφραση Συμβολοσειρών %2$s

en: The service has been enabled.
el: Η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
el: Η ιεραρχία ταξινόμησης είναι ήδη συγχρονισμένη.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
el: Η ιεραρχία ταξινόμησης είναι τώρα συγχρονισμένη.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
el: Η προτίμηση μετάφρασης για αυτό το πεδίο ελέγχεται από ένα αρχείο XML διαμόρφωσης γλώσσας. Εάν θέλετε να το ελέγξετε χειροκίνητα, αφαιρέστε την καταχώριση από το αρχείο διαμόρφωσης.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
el: Οι διαγραμμένες ανατροφοδοτήσεις θα διαγραφούν οριστικά μετά από %d ημέρες.

en: The upgrade is complete.
el: Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο υπερβαίνει τα %s bytes.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο υπερβαίνει την οδηγία upload_max_filesize στο php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο μεταφορτώθηκε μόνο εν μέρει.

en: The user could not be created
el: Ο χρήστης δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί

en: The user does not have a proper license to enable ATE.
el: Ο χρήστης δεν διαθέτει την κατάλληλη άδεια για να ενεργοποιήσει το ATE.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
el: Ο διακομιστής ιστού δεν μπορεί να γράψει στο αρχείο.htaccess

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
el: Συμβατότητα θέματος και προσθέτων με το WPML

en: Theme and plugins localization
el: Τοπική προσαρμογή θέματος και προσθέτων

en: There are no templates available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρότυπα.

en: There was an error uploading the file, please try again!
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση του αρχείου, παρακαλώ δοκιμάστε ξανά!

en: These languages are enabled for this site:
el: Αυτές οι γλώσσες είναι ενεργοποιημένες για αυτόν τον ιστότοπο:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
el: Αυτές οι προσθήκες είναι γνωστό ότι έχουν προβλήματα συμβατότητας με το WPML:

en: This action is not allowed
el: Αυτή η ενέργεια δεν επιτρέπεται

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
el: Αυτό ισχύει για όλους τους τύπους στοιχείων πολυμέσων (εικόνες, βίντεο, PDF κ.λπ.) και όχι μόνο για εικόνες. Το WPML θα αντιγράψει μόνο τα κείμενα πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος) και όχι τα αρχεία πολυμέσων.

en: This can be a result of either:
el: Αυτό μπορεί να είναι αποτέλεσμα είτε:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
el: Αυτό το έγγραφο είναι ένα αντίγραφο του %s και διατηρείται από το WPML.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
el: Αυτή η λειτουργία μετατρέπει τα θέματα σε πολύγλωσσα, χωρίς να χρειάζεται να επεξεργαστείτε τα αρχεία PHP τους.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
el: Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιεί Javascript. Βεβαιωθείτε ότι ο ιστότοπός σας δεν έχει σφάλματα JS.

en: This function is available through the Network Admin section.
el: Αυτή η λειτουργία είναι διαθέσιμη μέσω της ενότητας Διαχείριση δικτύου.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site.
el: Αυτές οι πληροφορίες επιτρέπουν στην ομάδα υποστήριξής μας να δει τις εκδόσεις του WordPress, των προσθέτων και του θέματος στον ιστότοπό σας.

en: This is a translation of
el: Αυτή είναι μια μετάφραση του

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
el: Αυτή είναι η σειρά με την οποία θα εμφανίζονται οι γλώσσες στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
el: Αυτός ο επιλογέας γλώσσας καθορίζει ποιο περιεχόμενο θα εμφανιστεί. Μπορείτε να επιλέξετε στοιχεία σε μια συγκεκριμένη γλώσσα ή σε όλες τις γλώσσες. Για να αλλάξετε τη γλώσσα της διεπαφής διαχείρισης του WordPress, μεταβείτε στο προφίλ σας.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
el: Αυτό μπορεί να επιλύσει προβλήματα όπως οι ελλείπουσες γλώσσες στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
el: Αυτό σημαίνει ότι το %s δεν γνωρίζει ακόμη το πρόβλημα στη μετάφραση και δεν μπορεί να το διορθώσει.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
el: Αυτή η λειτουργία αντιγράφει το περιεχόμενο από την αρχική γλώσσα σε αυτήν τη μετάφραση. Προορίζεται για όταν θέλετε να ξεκινήσετε με το αρχικό περιεχόμενο, αλλά να συνεχίσετε τη μετάφραση σε αυτήν τη γλώσσα. Αυτό το κουμπί είναι ενεργοποιημένο μόνο όταν δεν υπάρχει περιεχόμενο στον επεξεργαστή.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
el: Αυτή η λειτουργία θα αφαιρέσει τον πίνακα γλώσσας του WPML και θα τον αναδημιουργήσει. Θα πρέπει να το χρησιμοποιήσετε εάν μόλις εγκαταστήσατε το WPML και δεν βλέπετε μια πλήρη λίστα διαθέσιμων γλωσσών.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
el: Αυτή η λειτουργία θα επαναφέρει τους πίνακες γλώσσας του WPML και θα τον επανεγκαταστήσει. Οποιεσδήποτε προσαρμοσμένες γλώσσες προσθέσατε θα αφαιρεθούν.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
el: Αυτή η λειτουργία θα συγχρονίσει αυτήν τη μετάφραση με την αρχική γλώσσα. Όταν επεξεργάζεστε το πρωτότυπο, αυτή η μετάφραση θα ενημερωθεί αμέσως. Προορίζεται για όταν θέλετε το περιεχόμενο σε αυτήν τη γλώσσα να είναι πάντα το ίδιο με το περιεχόμενο στην αρχική γλώσσα.

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
el: Αυτή η επιλογή διασφαλίζει ότι τα κείμενα εικόνων (όπως alt, τίτλος και λεζάντα) είναι μεταφράσιμα και εμφανίζονται στο frontend. Το WPML αντιγράφει τα πολυμέσα μόνο όταν χρειάζεται και μόνο κατά τη μετάφραση, διατηρώντας τη βάση δεδομένων σας καθαρή και αποφεύγοντας περιττές καταχωρίσεις.

en: This option is not yet available for Multisite installs
el: Αυτή η επιλογή δεν είναι ακόμη διαθέσιμη για εγκαταστάσεις Multisite

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
el: Αυτή η σελίδα έχει οριστεί να %1$sμεταφράζεται χειροκίνητα%2$s χρησιμοποιώντας τον επεξεργαστή του WordPress

en: This page was translated from:
el: Αυτή η σελίδα μεταφράστηκε από:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
el: Αυτό το πρόσθετο έχει απενεργοποιηθεί καθώς αποτελεί πλέον μέρος του πρόσθετου WPML Multilingual CMS. Μπορείτε να το διαγράψετε με ασφάλεια.

en: This post is already duplicated.
el: Αυτή η ανάρτηση έχει ήδη αντιγραφεί.

en: This post is also available in:
el: Αυτή η δημοσίευση είναι επίσης διαθέσιμη σε:

en: This post is also available in: %s
el: Αυτή η ανάρτηση είναι επίσης διαθέσιμη σε: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
el: Αυτή η οθόνη περιέχει τις ρυθμίσεις γλώσσας για τον ιστότοπό σας.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
el: Αυτή η ρύθμιση ελέγχεται από ένα αρχείο wpml-config.xml. Κάντε κλικ εδώ για να ξεκλειδώσετε και να παρακάμψετε αυτήν τη ρύθμιση.

en: This term has additional meta fields:
el: Αυτός ο όρος έχει επιπλέον μετα-πεδία:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
el: Αυτό το κείμενο εμφανίζεται πριν από τη λίστα γλωσσών. Το κείμενό σας πρέπει να περιλαμβάνει τη συμβολοσειρά %s, η οποία είναι ένα σύμβολο κράτησης θέσης για τους πραγματικούς συνδέσμους.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
el: Αυτή η έκδοση του WPML περιλαμβάνει σημαντικές ενημερώσεις και βελτιώσεις.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
el: Αυτή η προειδοποίηση θα εξαφανιστεί μόλις διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
el: Αυτό θα %1$sαντικαταστήσει τυχόν υπάρχουσες ρυθμίσεις για συγκεκριμένες γλώσσες%2$s, συμπεριλαμβανομένων των μεταφρασμένων κειμένων που δημιουργήθηκαν με το WPML.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
el: Αυτό θα %1$sαντικαταστήσει τυχόν υπάρχουσες ρυθμίσεις για συγκεκριμένες γλώσσες%2$s.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
el: Αυτό θα αντιστοιχίσει τους ίδιους όρους ταξινόμησης με την πηγή για κάθε μετάφραση ανάρτησης.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
el: Αυτό θα αλλάξει τις ρυθμίσεις των εναλλαγών γλώσσας %s στις προεπιλογές τους, όπως ορίζονται από το θέμα. Λάβετε υπόψη ότι ορισμένες εναλλαγές ενδέχεται να καταργηθούν και άλλες να προστεθούν.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
el: Αυτό θα ελέγξει για σχόλια που έχουν διαφορετική γλώσσα από το περιεχόμενο στο οποίο ανήκουν. Εάν βρεθούν, μπορούμε να διαγράψουμε αυτά τα σχόλια για εσάς. Τα ονομάζουμε “ορφανά σχόλια”.

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
el: Αυτό θα αντιγράψει τα κείμενα πολυμέσων (alt, τίτλος, λεζάντα) σε όλες τις γλώσσες χρησιμοποιώντας τις επιλογές που επιλέξατε παραπάνω. Παρακαλούμε παραμείνετε σε αυτήν τη σελίδα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία - μπορεί να χρειαστούν λίγα λεπτά.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
el: Για να προσθέσετε κατηγορίες που υπάρχουν ήδη σε άλλες γλώσσες, μεταβείτε στη <a%s>σελίδα διαχείρισης κατηγοριών</a>

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
el: Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τις λειτουργίες του WPML, όπως η αυτόματη μετάφραση και οι ενημερώσεις προσθηκών, παρακαλούμε καταχωρίστε ξανά τον ιστότοπό σας. Μην ανησυχείτε, το υπάρχον περιεχόμενο και οι μεταφράσεις σας είναι ασφαλή.

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
el: Για να μεταφράσετε εύκολα το %s, πρέπει να προσθέσετε τα ακόλουθα στοιχεία του WPML:

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
el: Για να επεξεργαστείτε άλλες γλώσσες, χρησιμοποιήστε τον επιλογέα στην επάνω γραμμή διαχείρισης.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
el: Για να την ενεργοποιήσετε, είτε εσείς είτε ο πάροχος φιλοξενίας σας θα πρέπει να ανοίξετε το αρχείο php.ini του ιστότοπού σας και είτε:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
el: Για να ενεργοποιήσετε την επιλογή <strong>Χρήση καταλόγου για προεπιλεγμένη γλώσσα</strong>, πρέπει να <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>καθορίσετε τι θα εμφανίζεται για τη ριζική διεύθυνση URL του ιστότοπού σας</a>.

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
el: Για να διασφαλίσει και να βελτιώσει την ασφάλεια του ιστότοπού σας, το WPML χρησιμοποιεί την

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
el: Για να διορθώσετε, ανοίξτε το “%s” και ορίστε τις τιμές “προεπιλεγμένης τοπικής ρύθμισης” όπως φαίνεται παραπάνω.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
el: Για να μάθετε περισσότερα, επισκεφθείτε τη σελίδα τεκμηρίωσης σχετικά με το %s.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
el: Για να συγχρονίσετε τιμές για μεταφράσεις, πρέπει να ενεργοποιήσετε την ενότητα Διαχείρισης Μεταφράσεων του WPML.

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
el: Για να μεταφράσετε περιεχόμενο που δημιουργήθηκε με το %1$s, πρέπει να %2$sεγκαταστήσετε το WPML String Translation%3$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
el: Για να μεταφράσετε τις ετικέτες και το slug της ταξινόμησης χρειάζεστε το πρόσθετο %s.

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
el: Για να μεταφράσετε επιλογές που βασίζονται σε κείμενο, χρησιμοποιήστε το %1$sΆλλα κείμενα (Συμβολοσειρές)%2$s στον %3$sΠίνακα ελέγχου μετάφρασης%4$s.

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
el: Για να μεταφράσετε αυτά τα στοιχεία, παρακαλώ μεταβείτε στο <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> και στείλτε τα για μετάφραση.

en: Toggle: Content
el: Εναλλαγή: Περιεχόμενο

en: Toggle: Title
el: Εναλλαγή: Τίτλος

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
el: Απαιτεί μια κλήση σε κάθε έναν από τους τομείς γλώσσας του ιστότοπου τόσο κατά τη σύνδεση όσο και κατά την αποσύνδεση, οπότε υπάρχει μια μικρή επίπτωση στην απόδοση κατά τη χρήση της.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
el: Αυτή η λειτουργία επιτρέπει στο θέμα και στα πρόσθετα να λειτουργούν σωστά σε ιστότοπους που χρησιμοποιούν γλώσσες σε τομείς.

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
el: Παρακολουθήστε όλες τις εργασίες μετάφρασης στον ιστότοπό σας, μαζί με την κατάσταση, τη μέθοδο μετάφρασης και το ιστορικό. Χρησιμοποιήστε αυτή τη σελίδα για να παρακολουθείτε την πρόοδο ή να ακυρώνετε εργασίες.

en: Track and manage jobs
el: Παρακολούθηση και διαχείριση εργασιών

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Translatable custom posts linking
el: Σύνδεση μεταφράσιμων προσαρμοσμένων αναρτήσεων

en: Translatable taxonomies linking
el: Σύνδεση μεταφράσιμων ταξινομιών

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translate Content
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
el: Μετάφραση κειμένων Βιβλιοθήκης πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος) κατά τη μετάφραση περιεχομένου

en: Translate independently
el: Μετάφραση ανεξάρτητα

en: Translate menu strings and URLs for:
el: Μετάφραση συμβολοσειρών μενού και διευθύνσεων URL για:

en: Translate this Document
el: Μετάφραση αυτού του εγγράφου

en: Translated by:
el: Μεταφράστηκε από:

en: Translated post
el: Μεταφρασμένη δημοσίευση

en: Translated taxonomies
el: Μεταφρασμένες ταξινομίες

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
el: Μεταφράζετε %1$s; Χρησιμοποιήστε τον πίνακα %2$s για ευκολότερη μετάφραση.

en: Translating content created with page builders
el: Μετάφραση περιεχομένου που δημιουργήθηκε με page builders

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation (new)
el: Μετάφραση (νέα)

en: Translation Dashboard
el: Πίνακας ελέγχου μετάφρασης

en: Translation Editor FAQ
el: Συχνές ερωτήσεις για τον επεξεργαστή μετάφρασης

en: Translation Feedback
el: Ανατροφοδότηση μετάφρασης

en: Translation Feedback button on front-end:
el: Κουμπί Ανατροφοδότησης Μετάφρασης στο frontend:

en: Translation Jobs
el: Εργασίες μετάφρασης

en: Translation Management Job Logs
el: Αρχεία καταγραφής εργασιών διαχείρισης μετάφρασης

en: Translation Memory
el: Μεταφραστική μνήμη

en: Translation Priorities
el: Προτεραιότητες μετάφρασης

en: Translation Priority
el: Προτεραιότητα μετάφρασης

en: Translation Queue
el: Ουρά μετάφρασης

en: Translation Service
el: Υπηρεσία μετάφρασης

en: Translation completed
el: Η μετάφραση ολοκληρώθηκε

en: Translation entry not found for: %d
el: Η καταχώριση μετάφρασης δεν βρέθηκε για: %d

en: Translation fixed
el: Η μετάφραση διορθώθηκε

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
el: Η εργασία μετάφρασης αντιμετώπισε σφάλμα και πρέπει να σταλεί ξανά

en: Translation of
el: Μετάφραση του

en: Translation of %1$s
el: Μετάφραση του %1$s

en: Translation options
el: Επιλογές μετάφρασης

en: Translation preferences
el: Προτιμήσεις μετάφρασης

en: Translation rating
el: Βαθμολογία μετάφρασης

en: Translation ready to download
el: Η μετάφραση είναι έτοιμη για λήψη

en: Translation requests cancelled.
el: Οι αιτήσεις μετάφρασης ακυρώθηκαν.

en: Translation to:
el: Μετάφραση σε:

en: Translation:
el: Μετάφραση:

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
el: Μεταφράσεις των ετικετών και του slug της ταξινόμησης %1$s

en: Translations queue
el: Ουρά μεταφράσεων

en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Translator replied
el: Ο μεταφραστής απάντησε

en: Trash
el: Κάδος

en: Troubleshooting
el: Αντιμετώπιση προβλημάτων

en: Type a post title
el: Πληκτρολογήστε έναν τίτλο ανάρτησης

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
el: Η επανεγγραφή URL δεν είναι ενεργοποιημένη στον διακομιστή ιστού σας.

en: URLs for menus will be updated
el: Τα URL για τα μενού θα ενημερωθούν

en: Unable to remove relationship!
el: Αδυναμία κατάργησης σχέσης!

en: Unable to set this service as default.
el: Αδυναμία ορισμού αυτής της υπηρεσίας ως προεπιλεγμένης.

en: Unauthorized
el: Μη εξουσιοδοτημένος

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Unique designs for translations
el: Μοναδικά σχέδια για μεταφράσεις

en: Unknown remote translation service
el: Άγνωστη απομακρυσμένη υπηρεσία μετάφρασης

en: Unknown reviewer
el: Άγνωστος κριτής

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
el: Μέχρι τώρα, ο ιστότοπός σας ήταν ρυθμισμένος να εμφανίζει “όλες τις δημοσιεύσεις ιστολογίου”, ακόμα κι αν δεν είναι μεταφρασμένες. Αυτή η λειτουργία αντικαθίσταται τώρα με μια καλύτερη και πληρέστερη λειτουργία μετάφρασης.

en: Untranslated URL %s
el: Αμετάφραστο URL %s

en: Untranslated URLs for menus
el: Αμετάφραστα URL για μενού

en: Untranslated string %s
el: Αμετάφραστη συμβολοσειρά %s

en: Untranslated strings for menus
el: Αμετάφραστες συμβολοσειρές για μενού

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update %1$s menu option to %2$s
el: Ενημέρωση επιλογής μενού %1$s σε %2$s

en: Update %s translation
el: Ενημέρωση μετάφρασης %s

en: Update Taxonomy Hierarchy
el: Ενημέρωση ιεραρχίας ταξινόμησης

en: Update Translation Priority
el: Ενημέρωση προτεραιότητας μετάφρασης

en: Update URL to %s
el: Ενημέρωση URL σε %s

en: Update term names
el: Ενημέρωση ονομάτων όρων

en: Updated Name
el: Ενημερωμένο όνομα

en: Upload custom flag
el: Ανέβασμα προσαρμοσμένης σημαίας

en: Upload dir is not writable
el: Ο κατάλογος μεταφόρτωσης δεν είναι εγγράψιμος

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
el: Ο κατάλογος μεταφόρτωσης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. Ελέγξτε τα δικαιώματά σας.

en: Uploads
el: Μεταφορτώσεις

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
el: Χρησιμοποιείτε το θέμα DIVI και έχετε επιλέξει να χρησιμοποιήσετε τον τυπικό επεξεργαστή για τη μετάφραση περιεχομένου.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
el: Ορισμένες λειτουργίες ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά. Σας ενθαρρύνουμε να μεταβείτε στη χρήση του Επεξεργαστή Μετάφρασης.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
el: Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
el: Χρησιμοποιήστε επίσης για παλιές μεταφράσεις που δημιουργήθηκαν με τον κλασικό επεξεργαστή

en: Use directory for default language
el: Χρήση καταλόγου για την προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
el: Χρησιμοποιήστε τον εναλλάκτη γλώσσας στην επάνω γραμμή διαχείρισης για να αλλάξετε γλώσσες και, στη συνέχεια, ορίστε και αποθηκεύστε τις επιλογές για κάθε γλώσσα ξεχωριστά.

en: Use your free automatic translation quota
el: Χρησιμοποιήστε το δωρεάν όριο αυτόματης μετάφρασης

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
el: , και

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
el: και

en: User not found
el: Ο χρήστης δεν βρέθηκε

en: Utf8mb4 charset
el: Σύνολο χαρακτήρων Utf8mb4

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Validate on save
el: Επικύρωση κατά την αποθήκευση

en: Version
el: Έκδοση

en: Video: DailyMotion URL
el: Βίντεο: URL DailyMotion

en: Video: Embed Code
el: Βίντεο: κώδικας ενσωμάτωσης

en: Video: External hosted
el: Βίντεο: Εξωτερικά φιλοξενούμενο

en: Video: Link
el: Βίντεο: σύνδεσμος

en: Video: Self hosted
el: Βίντεο: Αυτο-φιλοξενούμενο

en: Video: Vimeo URL
el: Βίντεο: URL Vimeo

en: Video: Vimeo link
el: Βίντεο: σύνδεσμος Vimeo

en: Video: Youtube URL
el: Βίντεο: URL YouTube

en: View
el: Προβολή

en: View post
el: Προβολή δημοσίευσης

en: View trace
el: Προβολή ίχνους

en: Visit
el: Επίσκεψη

en: WP Menus Sync
el: Συγχρονισμός μενού WP

en: WPML 3.2 release notes
el: Σημειώσεις έκδοσης WPML 3.2

en: WPML Export and Import
el: Εξαγωγή και εισαγωγή WPML

en: WPML Failed to check language pairs
el: Το WPML απέτυχε να ελέγξει τα ζεύγη γλωσσών

en: WPML Language Switcher
el: Επιλογέας γλώσσας WPML

en: WPML Multilingual CMS
el: WPML πολύγλωσσο CMS

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">WPML 4.9.1 release notes</a>
el: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Τεκμηρίωση</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">Σημειώσεις έκδοσης WPML 4.9.1</a>

en: WPML Network Setup
el: Ρύθμιση δικτύου WPML

en: WPML Settings
el: Ρυθμίσεις WPML

en: WPML Setup
el: Ρύθμιση WPML

en: WPML Site Languages section
el: Ενότητα Γλωσσών Ιστότοπου WPML

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
el: Το WPML Translation Management περιλαμβάνεται πλέον στο WPML Multilingual CMS.

en: WPML admin language
el: Γλώσσα διαχείρισης WPML

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
el: Οι οθόνες διαχείρισης του WPML απαιτούν JavaScript για να εμφανιστούν. Το JavaScript είναι απενεργοποιημένο στον περιηγητή σας.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
el: Το WPML σας επιτρέπει να μεταφράζετε εύκολα τις ταξονομίες του ιστότοπού σας. Μόνο οι ταξονομίες που έχουν επισημανθεί ως μεταφράσιμες θα είναι διαθέσιμες για μετάφραση. Επιλέξτε την ταξονομία από το αναπτυσσόμενο μενού και, στη συνέχεια, χρησιμοποιήστε τη λίστα όρων ταξονομίας που εμφανίζεται για να τις μεταφράσετε.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
el: Το WPML μπορεί να ανακατευθύνει αυτόματα τους επισκέπτες ανάλογα με τη γλώσσα του προγράμματος περιήγησης.

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
el: Το WPML μπορεί πλέον να ανιχνεύει αυτόματα τους τύπους κειμένων (alt, λεζάντα, τίτλος) που χρησιμοποιούν οι εικόνες σας. Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αποφύγετε διπλά πεδία στον επεξεργαστή μετάφρασης και ελλείπουσες μεταφράσεις για τις εικόνες σας.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
el: Το WPML δεν μπορεί να λειτουργήσει επειδή απαιτεί μια απενεργοποιημένη επέκταση PHP!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
el: Το WPML δεν μπορεί να εκτελεστεί κανονικά. Υπάρχει πρόβλημα εγκατάστασης ή διαμόρφωσης διακομιστή. %1$sΕμφάνιση λεπτομερειών%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
el: Το WPML δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μαζί με αυτές τις παλαιότερες προσθήκες:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
el: Το WPML δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την απομακρυσμένη υπηρεσία μετάφρασης. Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι η Διαχείριση Μετάφρασης του WPML είναι ενεργή.

en: WPML capabilities
el: Δυνατότητες WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
el: Το WPML δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κατάλογο προσωρινής μνήμης στο %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
el: Το WPML δεν μπόρεσε να φορτώσει αρχεία διαμόρφωσης, τα οποία χρειάζεται ο ιστότοπός σας.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
el: Το WPML δεν μπόρεσε να γράψει στον κατάλογο προσωρινής μνήμης: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
el: Το WPML αντιμετώπισε ένα πρόβλημα κατά την προσπάθεια αυτόματης μετάφρασης μέρους του περιεχομένου σας:

en: WPML flag
el: Σημαία WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
el: Το WPML έχει ενεργοποιηθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
el: Το WPML έχει απενεργοποιηθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML has been reset for the selected site.
el: Το WPML έχει επαναφερθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
el: Το WPML είναι απενεργοποιημένο επειδή απαιτεί έκδοση WordPress 4.4 ή νεότερη.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
el: Το WPML λείπουν ορισμένες εγγραφές στους πίνακες γλωσσών και δεν μπορεί να λειτουργήσει πλήρως μέχρι να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
el: Το WPML μεταφράζει αυτόματα το περιεχόμενό σας. Μπορείτε να παρακολουθείτε την πρόοδο στη γραμμή διαχείρισης.

en: WPML language settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας WPML

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
el: Το WPML επιτρέπει σε κάθε χρήστη να επιλέγει τη γλώσσα διαχείρισης, ανεξάρτητα από τη γλώσσα στην οποία οι επισκέπτες θα βλέπουν το frontend του ιστότοπου.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
el: Το WPML σας επιτρέπει να ανοίξετε αυτές τις σελίδες για ανατροφοδότηση, ώστε οι επισκέπτες να μπορούν να σας πουν αν παρατηρήσουν κάτι λάθος.

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
el: Το WPML χρειάζεται τουλάχιστον 208 KB διαθέσιμου μεγέθους στοίβας σε PHP 8.3+. Παρακαλούμε ορίστε το “zend.max_allowed_stack_size” σε τουλάχιστον 256 KB και το “zend.reserved_stack_size” σε τουλάχιστον 48 KB στο αρχείο php.ini. Μετά από αυτές τις αλλαγές, επανεκκινήστε τον διακομιστή ιστού σας.

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
el: Το WPML πρέπει να φορτώσει αρχεία διαμόρφωσης, τα οποία του λένε πώς να μεταφράσει το θέμα σας και τις προσθήκες που χρησιμοποιείτε. Εάν υπάρχει πρόβλημα, χρησιμοποιήστε το κουμπί Επανάληψη. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί, επικοινωνήστε με την υποστήριξη του WPML, δείξτε τις λεπτομέρειες του σφάλματος και θα σας βοηθήσουμε να το επιλύσετε.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
el: Το WPML πρέπει να αναβαθμίσει τις πληροφορίες πολυμέσων της δημοσίευσης.

en: WPML settings
el: Ρυθμίσεις WPML

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
el: Το WPML χρησιμοποιεί cookies για να αναγνωρίσει την τρέχουσα γλώσσα του επισκέπτη, την τελευταία επισκεφθείσα γλώσσα και τη γλώσσα των χρηστών που έχουν συνδεθεί.

en: WPML will be deactivated
el: Το WPML θα απενεργοποιηθεί

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
el: Το WPML θα αντιγράψει το %s από το %s όταν αποθηκεύσετε αυτήν την ανάρτηση.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
el: Το WPML θα αντιγράψει αυτό το πεδίο από το %s όταν αποθηκεύσετε αυτήν τη δημοσίευση.

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
el: Το WPML θα περιλαμβάνει έναν εναλλάκτη γλώσσας στη σελίδα σύνδεσης του WordPress. Για να το αλλάξετε, μεταβείτε στο %s.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
el: Το WPML θα επαναφέρει όλες τις πληροφορίες γλώσσας στις προεπιλεγμένες τιμές τους. Οποιεσδήποτε γλώσσες προσθέσατε ή επεξεργαστήκατε θα χαθούν.

en: WPML->Settings
el: WPML->ρυθμίσεις

en: Waiting for automatic translation
el: Αναμονή για αυτόματη μετάφραση

en: Waiting for translation from %s
el: Αναμονή μετάφρασης από %s

en: Waiting for translation service
el: Αναμονή για υπηρεσία μετάφρασης

en: Waiting for translator
el: Αναμονή για μεταφραστή

en: Waiting for translators...
el: Αναμονή για μεταφραστές...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
el: Θέλετε να μάθετε αν οι πρόσφατες μεταφράσεις που λάβατε έχουν προβλήματα;

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
el: Δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε ολόκληρη τη διαδικασία σε μία αίτηση. Παρακαλούμε κάντε κλικ στο κουμπί “Αναβάθμιση” για να συνεχίσετε.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
el: Δεν μπορέσαμε να βρούμε μια υπηρεσία μετάφρασης συνδεδεμένη με αυτό το κλειδί.

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
el: Διατηρούμε τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML ως μέρος του WPML για λόγους συμβατότητας προς τα πίσω. Θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσετε μόνο εάν ξεκινήσατε με τον Κλασικό Επεξεργαστή και ανησυχείτε για την απώλεια του ιστορικού μετάφρασης.

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
el: Συνιστούμε την αυτόματη ανίχνευση των κειμένων εικόνων (alt, λεζάντα, τίτλος). Αυτό βοηθά στην αποφυγή διπλών πεδίων πολυμέσων και ελλείπουσων μεταφράσεων.

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
el: Συνιστούμε ανεπιφύλακτα την ενεργοποίηση της αυτόματης ανίχνευσης του WPML για κείμενα εικόνων, ώστε να αποφύγετε διπλά πεδία πολυμέσων και ελλείπουσες μεταφράσεις.

en: What to include in the language switcher:
el: Τι να συμπεριλάβετε στον εναλλάκτη γλώσσας:

en: What to show for the root url:
el: Τι να εμφανίζεται για το βασικό URL:

en: When deleting a post, delete translations as well
el: Κατά τη διαγραφή μιας ανάρτησης, να διαγράφονται και οι μεταφράσεις

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
el: Κατά τη διαγραφή μιας ταξινόμησης (κατηγορίας, ετικέτας ή προσαρμοσμένης), να διαγράφονται και οι μεταφράσεις

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
el: Πότε πρέπει να χρησιμοποιήσω τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML;

en: When you publish the original post
el: Όταν δημοσιεύετε την αρχική ανάρτηση

en: When you receive completed translations
el: Όταν λαμβάνετε ολοκληρωμένες μεταφράσεις

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
el: Ποιες δημοσιεύσεις ιστολογίου θέλετε να εμφανίζονται στις μεταφράσεις του ιστότοπού σας;

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
el: Ενώ χρησιμοποιείτε το πρόσθετο, το WPML θα μοιράζεται δεδομένα σχετικά με τον ιστότοπο μέσω του Installer. Δεν θα κοινοποιηθούν δεδομένα από τον ίδιο τον χρήστη.

en: White
el: Λευκό

en: Widget area
el: Περιοχή widget

en: Widget language switcher
el: Εναλλάκτης γλώσσας widget

en: Widget title:
el: Τίτλος widget:

en: Width
el: Πλάτος

en: Will be added
el: Θα προστεθεί

en: Will be removed
el: Θα αφαιρεθεί

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
el: Με το WPML ενεργοποιημένο, μπορείτε να ορίσετε τις γλώσσες του ιστότοπού σας από το %1$s.<br>Για να αλλάξετε τη γλώσσα διαχείρισης του WordPress, μεταβείτε στο %2$s στο προφίλ χρήστη σας.

en: WooCommerce Multilingual
el: Πολύγλωσσο WooCommerce

en: WordPress %s or later is required.
el: Απαιτείται WordPress %s ή νεότερη έκδοση.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
el: Το WordPress δεν μπορεί να κατεβάσει αυτόματα μεταφράσεις για τις ακόλουθες γλώσσες:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
el: Το αρχείο γλώσσας του WordPress (.mo) λείπει. Διατηρείται η υπάρχουσα γλώσσα εμφάνισης.

en: Wrong nonce
el: Λανθασμένο nonce

en: Yes
el: Ναι

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
el: Ναι, το WPML σάς επιτρέπει να χρησιμοποιείτε %1$sεντελώς διαφορετικά σχέδια για μεταφράσεις%2$s.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
el: Ναι, χρησιμοποιήστε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης για υπάρχον περιεχόμενο

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
el: Ενεργοποιήσατε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης για αυτόν τον ιστότοπο, αλλά ενημερώνετε μια παλιά μετάφραση. Το WPML άνοιξε τον Τυπικό Επεξεργαστή Μετάφρασης, ώστε να μπορείτε να ενημερώσετε αυτήν τη μετάφραση. Όταν μεταφράζετε νέο περιεχόμενο, θα έχετε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης με όλες τις λειτουργίες του. Για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις σας, μεταβείτε στις Ρυθμίσεις WPML.

en: You are about to change the language of {post_name}.
el: Πρόκειται να αλλάξετε τη γλώσσα του {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
el: Πρόκειται να συνδέσετε την τρέχουσα ανάρτηση με τις ακόλουθες αναρτήσεις

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
el: Πρόκειται να επεξεργαστείτε αυτή τη μετάφραση χρησιμοποιώντας τον τυπικό επεξεργαστή του WordPress.

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
el: Πρόκειται να επαναφέρετε το WPML για αυτόν τον ιστότοπο: %s.

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
el: Πρόκειται να χρησιμοποιήσετε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης για τις υπάρχουσες μεταφράσεις σας

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
el: Δημιουργείτε ένα %1$s στο %3$s και έχετε ορίσει το %2$s να εμφανίζεται ακόμα και όταν δεν είναι μεταφρασμένο. Παρακαλώ σημειώστε ότι αυτό το %1$s θα εμφανίζεται μόνο στο %3$s. Μόνο το %2$s που δημιουργείτε στην προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστότοπου (%4$s) θα εμφανίζεται σε όλες τις γλώσσες του ιστότοπου.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
el: Δεν επιτρέπεται η διαχείριση των ρυθμίσεων δικτύου WPML.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
el: Είστε πλέον ο Διαχειριστής Μεταφράσεων για το %s - απαιτείται ενέργεια

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
el: Είστε ο Διαχειριστής Μεταφράσεων για το %s. Αυτός ο ρόλος σάς επιτρέπει να διαχειρίζεστε τα πάντα σχετικά με τη μετάφραση για αυτόν τον ιστότοπο.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
el: Προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε μια εξωτερική διεύθυνση URL: αυτό δεν επιτρέπεται.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
el: Χρησιμοποιείτε PHP 7: σε ορισμένες περιπτώσεις, η επέκταση ενδέχεται να έχει αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια μιας ενημέρωσης συστήματος. Σε αυτήν την περίπτωση, ανατρέξτε στο %3$s.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
el: Χρησιμοποιείτε το WPML Translation Management χωρίς το String Translation. Ορισμένες από τις μεταφράσεις ενδέχεται να μην λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Παρακαλούμε κατεβάστε και εγκαταστήστε το WPML String Translation πριν μεταφράσετε το περιεχόμενο από τον Block editor.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
el: Χρησιμοποιείτε ένα πρόσθετο προσωρινής αποθήκευσης. Όταν μεταφράζετε συμβολοσειρές, η κρυφή μνήμη πρέπει να εκκαθαριστεί για να εμφανιστεί η μετάφραση.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
el: Μπορείτε να αποκρύψετε εντελώς το περιεχόμενο σε συγκεκριμένες γλώσσες από τους επισκέπτες και τις μηχανές αναζήτησης, αλλά να το βλέπετε εσείς. Αυτό επιτρέπει την αναθεώρηση μεταφράσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
el: Μπορείτε να εμφανίσετε έναν εναλλάκτη γλώσσας στο υποσέλιδο του ιστότοπου. Μπορείτε να τον προσαρμόσετε και να τον διαμορφώσετε εδώ.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
el: Μπορείτε να εμφανίσετε συνδέσμους για τη μετάφραση των δημοσιεύσεων πριν και μετά τη δημοσίευση. Αυτοί οι σύνδεσμοι μοιάζουν με “Αυτή η δημοσίευση είναι επίσης διαθέσιμη σε...”

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε την εμφάνισή του/τους για εσάς, στη <a href="%s">σελίδα προφίλ</a> σας.

en: You can find the API token at %s site
el: Μπορείτε να βρείτε το διακριτικό API στον ιστότοπο %s

en: You can only edit translations assigned to you.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε μόνο μεταφράσεις που σας έχουν ανατεθεί.

en: You can set different options for each language
el: Μπορείτε να ορίσετε διαφορετικές επιλογές για κάθε γλώσσα

en: You can't do that!
el: Δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
el: Απενεργοποιήσατε τις ακόλουθες γλώσσες από τον ιστότοπό σας, αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες υπάρχουσες μεταφράσεις αποθηκευμένες στη βάση δεδομένων σας.

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
el: Δεν έχετε τα δικαιώματα να μεταφράσετε από %1$s σε %2$s

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
el: Λάβατε πίσω αρκετές εργασίες από τη μετάφραση και τώρα εμφανίζονται στον ιστότοπό σας.

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
el: Έχετε ορίσει τύπους δημοσιεύσεων να επιστρέφουν στην προεπιλεγμένη γλώσσα. Η αλλαγή της προεπιλεγμένης γλώσσας μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο εμφάνισης των μη μεταφρασμένων δημοσιεύσεων στις λίστες αρχείων.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
el: Δεν έχετε ορίσει τις προτιμήσεις συγχρονισμού για αυτά τα %1$s: %2$s. Επιλέχθηκε η προεπιλεγμένη τιμή.

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
el: Ίσως χρειαστεί να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του διακομιστή σας εάν ο ιστότοπός σας χρησιμοποιεί nginx.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
el: Ίσως χρειαστεί να επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή του διακομιστή σας ή την εταιρεία φιλοξενίας σας για να εγκαταστήσετε αυτήν την επέκταση.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
el: Ίσως χρειαστεί να %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
el: αποθηκεύστε ξανά τους μόνιμους συνδέσμους του ιστότοπου

en: You need to configure WPML before you can start translating.
el: Πρέπει να διαμορφώσετε το WPML πριν ξεκινήσετε τη μετάφραση.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
el: Πρέπει να διαμορφώσετε τουλάχιστον μία ακόμη γλώσσα για να αποκτήσετε πρόσβαση στις οθόνες “Μετάφραση θέματος και προσθηκών” και “Μετάφραση πολυμέσων”.

en: You need to deactivate the separate plugin.
el: Πρέπει να απενεργοποιήσετε το ξεχωριστό πρόσθετο.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
el: Πρέπει να ενεργοποιήσετε το πρόγραμμα επεξεργασίας μετάφρασης του WPML, για να μεταφράζετε εύκολα.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
el: Είστε έτοιμοι. Από τώρα και στο εξής, όλα τα νέα αρχεία πολυμέσων που ανεβάζετε σε περιεχόμενο θα λαμβάνουν μια γλώσσα. Μπορείτε να τα αντιγράψετε αυτόματα σε μεταφράσεις από την οθόνη επεξεργασίας ανάρτησης.

en: You're editing theme options for %s
el: Επεξεργάζεστε τις επιλογές θέματος για το %s

en: You're editing theme options for all languages
el: Επεξεργάζεστε τις επιλογές θέματος για όλες τις γλώσσες

en: Your Automatic Translation account id is
el: Το αναγνωριστικό λογαριασμού σας για την Αυτόματη Μετάφραση είναι

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
el: Ο λογαριασμός σας στο WPML Blog σας επιτρέπει μόνο να μεταφράζετε χειροκίνητα περιεχόμενο του Elementor

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
el: Η εγκατάσταση του WPML ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα με τον Block editor

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
el: Η σελίδα του ιστολογίου σας δεν υπάρχει ή η μετάφρασή της δεν έχει δημοσιευτεί στο %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
el: Το πρόγραμμα περιήγησής σας δεν φαίνεται να επιτρέπει τη ρύθμιση cookies.

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
el: Οι επεξεργασίες σας θα συγχρονιστούν σε όλες τις γλώσσες του ιστότοπού σας.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
el: Η αρχική σας σελίδα δεν υπάρχει ή η μετάφρασή της δεν έχει δημοσιευτεί στο %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
el: Το μενού σας περιλαμβάνει προσαρμοσμένα στοιχεία, τα οποία πρέπει να μεταφράσετε χρησιμοποιώντας τη Μετάφραση Συμβολοσειρών του WPML.

en: Your php.ini file is located at
el: Το αρχείο php.ini βρίσκεται στο

en: Your rating:
el: Η βαθμολογία σας:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
el: Οι ρυθμίσεις του διακομιστή σας δεν επιτρέπουν γλώσσες σε καταλόγους.

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
el: Ο ιστότοπός σας έχει επί του παρόντος απενεργοποιημένη την εναλλαγή γλώσσας για τη σελίδα σύνδεσης.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
el: Ο ιστότοπός σας δεν πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις του WPML.

en: add
el: προσθήκη

en: add translation
el: προσθήκη μετάφρασης

en: all
el: όλα

en: any language
el: οποιαδήποτε γλώσσα

en: auto
el: αυτόματο

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
el: αποφεύγει περιττά διπλά πεδία πολυμέσων και ελλείπουσες μεταφράσεις εικόνων

en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: default
el: προεπιλογή

en: delete it permanently
el: διαγράψτε το οριστικά

en: duplicate
el: αντιγραφή

en: edit terms
el: επεξεργασία όρων

en: edit translation
el: επεξεργασία μετάφρασης

en: eval() availability from Suhosin
el: Διαθεσιμότητα eval() από το Suhosin

en: g:i a T
el: γ:λ π μ Τ

en: good for menus that display items as a list
el: καλό για μενού που εμφανίζουν στοιχεία ως λίστα

en: good for menus that support drop-downs
el: καλό για μενού που υποστηρίζουν αναπτυσσόμενα μενού

en: hidden
el: κρυφό

en: hide
el: απόκρυψη

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
el: πώς να διασφαλίσετε ότι η λίστα αρχείων σας συνεχίζει να εμφανίζει όλες τις δημοσιεύσεις

en: in
el: σε

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
el: στις επιλογές, τα μενού, τα widget, το υποσέλιδο και τον σύντομο κώδικα

en: item
el: στοιχείο

en: items
el: στοιχεία

en: learn more
el: μάθετε περισσότερα

en: linked to:
el: συνδεδεμένο με:

en: loading
el: φόρτωση

en: local translator
el: τοπικός μεταφραστής

en: menu items
el: στοιχεία μενού

en: month(s)
el: μήνα(ες)

en: n/a
el: δ/ε

en: needs retry
el: χρειάζεται επανάληψη

en: nginx guide
el: Οδηγός nginx

en: none
el: κανένα

en: not translated in current language
el: δεν μεταφράστηκε στην τρέχουσα γλώσσα

en: of
el: από

en: only show translated items
el: εμφάνιση μόνο μεταφρασμένων στοιχείων

en: posts left
el: αναρτήσεις απέμειναν

en: profile
el: προφίλ

en: published
el: δημοσιεύτηκε

en: published or updated
el: δημοσιεύτηκε ή ενημερώθηκε

en: restore
el: επαναφορά

en: select parent
el: επιλογή γονέα

en: show
el: εμφάνιση

en: some strings might be not registered
el: ορισμένες συμβολοσειρές ενδέχεται να μην έχουν καταχωριστεί

en: string not registered
el: η συμβολοσειρά δεν έχει καταχωριστεί

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
el: αυτή θα είναι η γλώσσα διαχείρισης και θα χρησιμοποιείται επίσης για τη μετάφραση σχολίων.

en: to
el: προς

en: translate
el: μετάφραση

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
el: μετάφραση των βασικών slugs ταξονομίας με το WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
el: μετάφραση κατηγοριών αναρτήσεων και προσαρμοσμένων ταξονομιών

en: untranslated
el: αμετάφραστο

en: updated
el: ενημερώθηκε

en: use translation if available or fallback to default language
el: χρήση μετάφρασης εάν είναι διαθέσιμη ή επιστροφή στην προεπιλεγμένη γλώσσα

en: week(s)
el: εβδομάδα(ες)
