WPML Multilingual CMS 4.9.1 - en to th translation catalogue (1428 entries)

en:  %s translation
th:  การแปล %s

en:  - (needs update)
th:  - (ต้องอัปเดต)

en:  See our %s to learn more.
th:  ดู %s ของเราเพื่อเรียนรู้เพิ่มเติม

en:  elements
th:  องค์ประกอบ

en:  for
th:  สำหรับ

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
th: %1$s (โลแคลปัจจุบัน: %2$s) - โลแคลที่แนะนำ: %3$s

en: %1$s Translation
th: การแปล %1$s

en: %1$s and %2$s
th: %1$s และ %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
th: %1$s ไม่ได้ถูกแปล %2$sคลิกที่นี่เพื่อทำให้ประเภทโพสต์นี้สามารถแปลได้%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
th: %1$s ถูกแปลผ่าน WPML %2$sคลิกที่นี่เพื่อเปลี่ยนตัวเลือกการแปล%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
th: เพิ่มงาน %1$s ไปยังตัวแก้ไขการแปลขั้นสูงแล้ว

en: %1$s terms (in original language)
th: คำศัพท์ %1$s (ในภาษาต้นฉบับ)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
th: %1$sเรียนรู้วิธีแปลเนื้อหา %2$s ด้วยตนเอง%3$s %4$sอีกทางหนึ่ง หากต้องการแปลเนื้อหา %5$s โดยใช้ Advanced Translation Editor, การแปลอัตโนมัติ, บริการระดับมืออาชีพ หรือโดยผู้ใช้รายอื่นบนไซต์ของคุณ %6$sอัปเกรดเป็นบัญชี WPML CMS%7$s

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
th: %1$sเรียนรู้วิธีแปลเนื้อหา %2$s%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
th: %1$sการซิงโครไนซ์เมนู%2$s จะซิงค์โครงสร้างเมนูจากภาษาเริ่มต้นของ %3$s ไปยังภาษาสำรอง

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
th: %1s ไม่สามารถรับความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปลได้โดยอัตโนมัติ โปรดเข้าสู่ระบบเว็บไซต์ %1s และรายงานปัญหาเหล่านี้ด้วยตนเอง

en: %d day
th: %d วัน

en: %d feedback was permanently deleted.
th: ลบความคิดเห็น %d รายการอย่างถาวรแล้ว

en: %d feedback was restored.
th: กู้คืนความคิดเห็น %d รายการแล้ว

en: %d feedback was trashed.
th: ย้ายความคิดเห็น %d รายการไปที่ถังขยะแล้ว

en: %d feedback was updated.
th: อัปเดตความคิดเห็น %d รายการแล้ว

en: %d hour
th: %d ชั่วโมง

en: %d items remaining...
th: เหลือ %d รายการ...

en: %d minute
th: %d นาที

en: %s are currently hidden to visitors.
th: %s ถูกซ่อนจากผู้เยี่ยมชมในขณะนี้

en: %s is currently hidden to visitors.
th: %s ถูกซ่อนจากผู้เยี่ยมชมในขณะนี้

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
th: %s ถูกกำหนดไว้ในธีมของคุณ ตัวสลับภาษาจะสามารถปรับแต่งได้โดยใช้ CSS ของธีมเท่านั้น

en: %s item
th: %s รายการ

en: %s orphan comments found.
th: พบความคิดเห็นกำพร้า %s รายการ

en: %s translation assigned to local translator
th: การแปล %s ได้รับมอบหมายให้ผู้แปลในพื้นที่แล้ว

en: %s translation awaiting first available translator
th: การแปล %s กำลังรอผู้แปลคนแรกที่ว่าง

en: %s: Waiting for automatic translation
th: %s: กำลังรอการแปลอัตโนมัติ

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
th: %sเปิดใช้งานการแปลอัตโนมัติสำหรับฉบับร่าง%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
th: %sคำเตือน:%s การแก้ไขที่คุณกำลังจะทำจะหายไป

en: (No title for this post yet)
th: (ยังไม่มีชื่อสำหรับโพสต์นี้)

en: (allowed: %s)
th: (อนุญาต: %s)

en: (missing title)
th: (ไม่มีชื่อ)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
th: * โปรดจำไว้ว่าชื่อเข้าสู่ระบบของคุณสำหรับ %1$s คือ %2$s หากคุณต้องการความช่วยเหลือเกี่ยวกับรหัสผ่าน ให้ใช้การรีเซ็ตรหัสผ่านในหน้าเข้าสู่ระบบ

en: * The clean task may take several minutes to complete.
th: * งานล้างข้อมูลอาจใช้เวลาหลายนาทีจึงจะเสร็จสมบูรณ์

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
th: * ธีมของคุณมีไฟล์ %s ซึ่งกำหนดค่าเริ่มต้นสำหรับ WPML

en: -- Please select --
th: -- โปรดเลือก --

en: --None--
th: --ไม่มี--

en: --select--
th: --เลือก--

en: ...and %d more translations.
th: ...และการแปลอีก %d รายการ

en: 1. Translate these strings:
th: 1. แปลสตริงเหล่านี้:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
th: คุณกำลังอัปเดตโพสต์ที่ซ้ำกัน

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
th: 2. เมื่อคุณแปลเสร็จแล้ว ให้กลับมาที่นี่และเรียกใช้การซิงโครไนซ์เมนูอีกครั้ง ซึ่งจะใช้สตริงที่คุณแปลเพื่ออัปเดตเมนู

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
th: เพื่อไม่ให้ข้อมูลที่คุณเปลี่ยนแปลงสูญหาย WPML จะตั้งค่าโพสต์นี้ให้แปลอย่างอิสระ

en: <i>%s</i> integration
th: การรวม <i>%s</i>

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
th: <p>คำศัพท์อนุกรมวิธานบางคำไม่ตรงกันระหว่างภาษา ซึ่งหมายความว่าเนื้อหาในบางภาษาจะไม่มีแท็กหรือหมวดหมู่ที่ถูกต้อง</p>
    			 <p>ในการซิงโครไนซ์อนุกรมวิธาน คุณต้องตรวจสอบแต่ละรายการจากรายการต่อไปนี้และคลิกปุ่ม “อัปเดตลำดับชั้นอนุกรมวิธาน”</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
th: <strong>ประกาศจาก WPML:</strong> การอัปเกรดเป็นเวอร์ชันนี้รองรับเฉพาะเวอร์ชัน %1$s ขึ้นไปเท่านั้น หากต้องการอัปเกรดจากเวอร์ชัน %2$s ก่อนอื่นให้ดาวน์โหลด <a%3$s>2.0.4</a> ทำการอัปเกรด DB แล้วจึงไปที่เวอร์ชันนี้

en: A New Site Key Is Required
th: ต้องใช้คีย์ไซต์ใหม่

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
th: ส่วนขยาย PHP หยุดการอัปโหลดไฟล์ PHP ไม่มีวิธีตรวจสอบว่าส่วนขยายใดทำให้การอัปโหลดไฟล์หยุดลง การตรวจสอบรายการส่วนขยายที่โหลดด้วย phpinfo() อาจช่วยได้

en: A different domain per language
th: โดเมนที่แตกต่างกันต่อภาษา

en: A page
th: หน้า

en: AJAX Error:
th: ข้อผิดพลาด AJAX:

en: Above post
th: เหนือโพสต์

en: Accordion Item: Content
th: รายการ Accordion: เนื้อหา

en: Accordion Item: Label
th: รายการ Accordion: ป้ายกำกับ

en: Accordion: Content
th: Accordion: เนื้อหา

en: Accordion: Header
th: Accordion: ส่วนหัว

en: Accordion: Title
th: Accordion: ชื่อเรื่อง

en: Action
th: การดำเนินการ

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

en: Activate a translation service
th: เปิดใช้งานบริการแปล

en: Activate a translation service that's not listed here
th: เปิดใช้งานบริการแปลที่ไม่อยู่ในรายการนี้

en: Activated
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Activating...
th: กำลังเปิดใช้งาน...

en: Activation Key
th: คีย์เปิดใช้งาน

en: Active
th: ใช้งาน

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Add / Remove languages
th: เพิ่ม / ลบภาษา

en: Add Language
th: เพิ่มภาษา

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
th: เพิ่มรายการอาร์กิวเมนต์ URL ที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคที่คุณต้องการให้ WPML ส่งผ่านเมื่อเปลี่ยนภาษา

en: Add a language switcher
th: เพิ่มตัวสลับภาษา

en: Add a new language switcher to a menu
th: เพิ่มตัวสลับภาษาใหม่ลงในเมนู

en: Add a new language switcher to a widget area
th: เพิ่มตัวสลับภาษาใหม่ลงในพื้นที่วิดเจ็ต

en: Add a note to the administrator
th: เพิ่มบันทึกถึงผู้ดูแลระบบ

en: Add a note to the translator
th: เพิ่มบันทึกถึงผู้แปล

en: Add menu translation:  %s
th: เพิ่มการแปลเมนู: %s

en: Add new Translation Priority
th: เพิ่มลำดับความสำคัญของการแปลใหม่

en: Add note for the translators
th: เพิ่มบันทึกสำหรับนักแปล

en: Add the following line:
th: เพิ่มบรรทัดต่อไปนี้:

en: Add translation
th: เพิ่มการแปล

en: Add translation to %s
th: เพิ่มการแปลไปยัง %s

en: Adding language failed.
th: การเพิ่มภาษาล้มเหลว

en: Adding translation for: %s.
th: กำลังเพิ่มการแปลสำหรับ: %s

en: Additional CSS
th: CSS เพิ่มเติม

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
th: เพิ่มข้อมูลภาษาให้กับโพสต์และอนุกรมวิธานที่ขาดข้อมูลนี้

en: Adjust IDs for multilingual functionality
th: ปรับ ID สำหรับฟังก์ชันการทำงานหลายภาษา

en: Admin
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Admin language
th: ภาษาผู้ดูแลระบบ

en: Admin replied
th: ผู้ดูแลระบบตอบกลับแล้ว

en: Administrator for %s
th: ผู้ดูแลระบบสำหรับ %s

en: Advanced Translation Editor
th: ตัวแก้ไขการแปลขั้นสูง

en: Advanced settings
th: การตั้งค่าขั้นสูง

en: Affected Taxonomies
th: อนุกรมวิธานที่ได้รับผลกระทบ

en: Alert Content: Alert
th: เนื้อหาการแจ้งเตือน: การแจ้งเตือน

en: Alert: Description
th: การแจ้งเตือน: คำอธิบาย

en: Alert: Title
th: การแจ้งเตือน: ชื่อเรื่อง

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Languages
th: ทุกภาษา

en: All Translation Priorities
th: ลำดับความสำคัญของการแปลทั้งหมด

en: All categories and tags will be translated if possible.
th: หมวดหมู่และแท็กทั้งหมดจะถูกแปลหากเป็นไปได้

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
th: ตัวสลับภาษาทั้งหมดในไซต์ของคุณได้รับผลกระทบจากการตั้งค่าในส่วนนี้

en: All languages
th: ทุกภาษา

en: All languages are currently displayed.
th: กำลังแสดงทุกภาษาในขณะนี้

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
th: ขณะนี้แสดงทุกภาษา เลือกสิ่งที่ต้องทำเมื่อภาษาของเว็บไซต์ถูกซ่อน

en: All term names updated
th: อัปเดตชื่อคำศัพท์ทั้งหมดแล้ว

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
th: ข้อมูลการแปลทั้งหมดจะหายไปหากคุณรีเซ็ตข้อมูลของ WPML ไม่สามารถกู้คืนได้ในภายหลัง

en: Allow translating the login and registration pages
th: อนุญาตให้แปลหน้าเข้าสู่ระบบและลงทะเบียน

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
th: อนุญาตให้เชื่อมโยงการแปลที่มีอยู่หลังจากเปลี่ยนคำจำกัดความของโพสต์ที่กำหนดเอง (ชื่อ)

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
th: อนุญาตให้เชื่อมโยงการแปลที่มีอยู่หลังจากเปลี่ยนคำจำกัดความของอนุกรมวิธานที่กำหนดเอง (ชื่อ)

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
th: ขอความคิดเห็นเสมอ (ไม่มีการจำกัดเวลาสำหรับความคิดเห็น)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
th: เปลี่ยนเส้นทางผู้เยี่ยมชมตามภาษาของเบราว์เซอร์เสมอ (เปลี่ยนเส้นทางไปยังหน้าแรกหากไม่มีการแปล)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
th: ความพยายามในการเปิด URL ที่ระบุเป็นหน้าหลักล้มเหลวด้วยข้อผิดพลาดต่อไปนี้:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
th: ส่งอีเมลถึง %s เพื่อรายงานปัญหาแล้ว โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณเพื่อดูความคิดเห็นจากพวกเขา

en: Anchor Text: Primary Content
th: ข้อความลิงก์: เนื้อหาหลัก

en: Anchor Text: Secondary Content
th: ข้อความลิงก์: เนื้อหารอง

en: Animated Headline: After text
th: หัวข้อเคลื่อนไหว: ข้อความหลัง

en: Animated Headline: Before text
th: หัวข้อเคลื่อนไหว: ข้อความก่อนหน้า

en: Animated Headline: Highlighted text
th: หัวข้อเคลื่อนไหว: ข้อความไฮไลต์

en: Animated Headline: Link URL
th: หัวข้อเคลื่อนไหว: URL ลิงก์

en: Animated Headline: Rotating text
th: หัวข้อเคลื่อนไหว: ข้อความหมุน

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
th: การเปลี่ยนแปลงใดๆ ที่คุณทำจะหายไปในครั้งถัดไปที่คุณส่งหน้านี้เพื่อแปล

en: Api call to url
th: การเรียก API ไปยัง URL

en: Apply
th: ใช้

en: Apply changes
th: ใช้การเปลี่ยนแปลง

en: Apply to all users
th: ใช้กับผู้ใช้ทั้งหมด

en: Approved
th: อนุมัติแล้ว

en: Archive: Cards Read More Text
th: ที่เก็บถาวร: ข้อความอ่านเพิ่มเติมของการ์ด

en: Archive: Cards Separator
th: ที่เก็บถาวร: ตัวคั่นการ์ด

en: Archive: Classic Read More Text
th: ที่เก็บถาวร: ข้อความอ่านเพิ่มเติมแบบคลาสสิก

en: Archive: Classic Separator
th: ที่เก็บถาวร: ตัวคั่นแบบคลาสสิก

en: Archive: Next Label
th: ที่เก็บถาวร: ป้ายกำกับถัดไป

en: Archive: Nothing Found Message
th: ที่เก็บถาวร: ข้อความไม่พบสิ่งใด

en: Archive: Previous Label
th: ที่เก็บถาวร: ป้ายกำกับก่อนหน้า

en: Are you sure you want to clear all job logs?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างบันทึกงานทั้งหมด?

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบภาษานี้?%sข้อมูลทั้งหมดที่เกี่ยวข้องกับภาษานี้จะถูกลบ!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการรีเซ็ตข้อมูลการแปลและภาษาทั้งหมด? การดำเนินการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการรีเซ็ตเป็นการตั้งค่าเริ่มต้น?

en: As early as possible
th: เร็วที่สุดเท่าที่จะทำได้

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
th: เนื่องจากไซต์นี้ใช้ Elementor การเปลี่ยนแปลงที่คุณทำที่นี่อาจไม่ปรากฏบนส่วนหน้า ในกรณีนี้ ให้ไปที่การตั้งค่า Elementor และล้างแคช

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
th: ขอความคิดเห็นเกี่ยวกับเนื้อหาที่แปลแล้วซึ่ง %1$s ใน %2$s %3$s ที่ผ่านมา

en: Assign
th: กำหนด

en: Assign translation status to duplicated content
th: กำหนดสถานะการแปลให้กับเนื้อหาที่ซ้ำกัน

en: At your service
th: พร้อมให้บริการ

en: Audio: Embed Code
th: เสียง: รหัสฝัง

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
th: การตรวจสอบสิทธิ์ล้มเหลว ( serviceId: %d )

en: Author: Archive Text
th: ผู้เขียน: ข้อความที่เก็บถาวร

en: Author: Archive URL
th: ผู้เขียน: URL ที่เก็บถาวร

en: Author: Bio
th: ผู้เขียน: ประวัติ

en: Author: Link
th: ผู้เขียน: ลิงก์

en: Author: Name
th: ผู้เขียน: ชื่อ

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
th: ลงชื่อเข้าใช้และออกจากระบบผู้ใช้ทั้งหมดจากทุกโดเมนโดยอัตโนมัติ

en: Auto-generated title. Click to edit.
th: ชื่อที่สร้างขึ้นโดยอัตโนมัติ คลิกเพื่อแก้ไข

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatic Translation
th: การแปลอัตโนมัติ

en: Automatic translation
th: การแปลอัตโนมัติ

en: Automatically clear the cache when strings are translated
th: ล้างแคชโดยอัตโนมัติเมื่อมีการแปลสตริง

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
th: ตรวจจับตัวเลือกที่ดีที่สุดสำหรับการแปลข้อความรูปภาพ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) โดยอัตโนมัติ

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
th: โหลดไฟล์.mo ของธีมโดยอัตโนมัติโดยใช้ “load_textdomain”

en: Avada stores a separate set of options for each language.
th: Avada จัดเก็บชุดตัวเลือกแยกต่างหากสำหรับแต่ละภาษา

en: Available
th: พร้อมใช้งาน

en: Available Stack Size
th: ขนาดสแต็กที่พร้อมใช้งาน

en: Average rating - %s
th: คะแนนเฉลี่ย - %s

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Back to languages
th: กลับไปที่ภาษา

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Backwards compatibility
th: ความเข้ากันได้แบบย้อนหลัง

en: Balance, invoices and tools
th: ยอดคงเหลือ ใบแจ้งหนี้ และเครื่องมือ

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
th: เนื่องจากโฮสต์ของคุณไม่รองรับการเข้ารหัส ข้อมูลจะมีการเข้ารหัสพื้นฐานด้วยอัลกอริทึม bse64 เท่านั้น

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
th: ก่อนที่คุณจะเริ่มส่งเนื้อหาเพื่อแปล คุณต้องทำการตั้งค่าสั้นๆ ให้เสร็จสิ้น

en: Below post
th: ใต้โพสต์

en: Blockquote: Content
th: Blockquote: เนื้อหา

en: Blockquote: Tweet button label
th: Blockquote: ป้ายกำกับปุ่มทวีต

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
th: บล็อกโพสต์จากภาษาเริ่มต้นของเว็บไซต์ หรือคำแปลเมื่อมี

en: Blue
th: น้ำเงิน

en: Border
th: เส้นขอบ

en: Breadcrumbs: Home Label Text
th: Breadcrumbs: ข้อความป้ายกำกับหน้าแรก

en: Browser language redirect
th: การเปลี่ยนเส้นทางภาษาของเบราว์เซอร์

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
th: การเปลี่ยนเส้นทางภาษาของเบราว์เซอร์อาจส่งผลต่อการจัดทำดัชนีไซต์ของคุณ

en: Bulk Actions
th: การดำเนินการจำนวนมาก

en: Button: Link
th: ปุ่ม: ลิงก์

en: Button: Link URL
th: ปุ่ม: URL ลิงก์

en: Button: Text
th: ปุ่ม: ข้อความ

en: Call to Action: Button link
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ลิงก์ปุ่ม

en: Call to Action: Button text
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ข้อความปุ่ม

en: Call to Action: Heading
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: หัวเรื่อง

en: Call to Action: Text
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ข้อความ

en: Call to action: button
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ปุ่ม

en: Call to action: description
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: คำอธิบาย

en: Call to action: link
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ลิงก์

en: Call to action: ribbon title
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ชื่อริบบิ้น

en: Call to action: title
th: กระตุ้นการตัดสินใจ: ชื่อ

en: Callout: Call to action text
th: คำบรรยาย: ข้อความกระตุ้นการตัดสินใจ

en: Callout: Heading
th: คำบรรยาย: หัวเรื่อง

en: Callout: Link
th: คำบรรยาย: ลิงก์

en: Callout: Text
th: คำบรรยาย: ข้อความ

en: Can I have completely different designs for translations?
th: ฉันสามารถมีการออกแบบที่แตกต่างกันโดยสิ้นเชิงสำหรับการแปลได้หรือไม่

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
th: ฉันสามารถใช้โควตาการแปลอัตโนมัติฟรีของฉันกับตัวแก้ไขการแปลแบบคลาสสิกได้หรือไม่

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
th: ไม่สามารถสร้างสำเนาได้ กำลังดำเนินการแปล

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
th: ไม่สามารถแก้ไขรายการนี้ได้ เนื่องจากอยู่ในตะกร้าการแปล

en: Canvas Content: Canvas
th: เนื้อหา Canvas: Canvas

en: Card: Anchor Link
th: การ์ด: ลิงก์สมอ

en: Card: Anchor Text Primary Content
th: การ์ด: เนื้อหาหลักของข้อความลิงก์

en: Card: Anchor Text Secondary Content
th: การ์ด: เนื้อหารองของข้อความลิงก์

en: Card: Back Text Content
th: การ์ด: เนื้อหาข้อความด้านหลัง

en: Card: Front Text Content
th: การ์ด: เนื้อหาข้อความด้านหน้า

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Change default language
th: เปลี่ยนภาษาเริ่มต้น

en: Change language
th: เปลี่ยนภาษา

en: Change menu order for %s
th: เปลี่ยนลำดับเมนูสำหรับ %s

en: Check for orphan comments
th: ตรวจสอบความคิดเห็นกำพร้า

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัปเดต

en: Check status and get translations
th: ตรวจสอบสถานะและรับการแปล

en: Checking...
th: กำลังตรวจสอบ...

en: Choose
th: เลือก

en: Choose a menu
th: เลือกเมนู

en: Choose a widget area
th: เลือกพื้นที่วิดเจ็ต

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
th: เลือกวิธีพิจารณาว่าผู้เยี่ยมชมจะเห็นเนื้อหาในภาษาใด

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
th: เลือกว่าจะเผยแพร่การแปลเมื่อได้รับหรือไม่ หมายเหตุ: หากเลือกเผยแพร่ การแปลจะถูกเผยแพร่ก็ต่อเมื่อเอกสารต้นฉบับถูกเผยแพร่เมื่อได้รับการแปล

en: Choose language:
th: เลือกภาษา:

en: Choose what to do when translating content with this field:
th: เลือกสิ่งที่จะทำเมื่อแปลเนื้อหาด้วยฟิลด์นี้:

en: Choose which menu to display your language switcher
th: เลือกเมนูที่จะแสดงตัวสลับภาษาของคุณ

en: Choose which widget to display your language switcher
th: เลือกวิดเจ็ตที่จะแสดงตัวสลับภาษาของคุณ

en: Choose who translates your site
th: เลือกผู้ที่จะแปลไซต์ของคุณ

en: Classic Translation Editor
th: ตัวแก้ไขการแปลแบบคลาสสิก

en: Clean orphan comments
th: ล้างความคิดเห็นกำพร้า

en: Clean up
th: ล้างข้อมูล

en: Clear all colors
th: ล้างสีทั้งหมด

en: Clear cache now
th: ล้างแคชตอนนี้

en: Clear language information and repopulate languages
th: ล้างข้อมูลภาษาและเติมภาษาใหม่

en: Clear log
th: ล้างบันทึก

en: Clear logs
th: ล้างบันทึก

en: Clear the cache in WPML
th: ล้างแคชใน WPML

en: Close
th: ปิด

en: Close banner
th: ปิดแบนเนอร์

en: Code
th: รหัส

en: Color themes:
th: ชุดรูปแบบสี:

en: Communication error
th: ข้อผิดพลาดในการสื่อสาร

en: Communication:
th: การสื่อสาร:

en: Complete
th: เสร็จสมบูรณ์

en: Complete the %s translation
th: ดำเนินการแปล %s ให้เสร็จสมบูรณ์

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
th: เสร็จสมบูรณ์: ประมวลผลโพสต์ %1$d รายการสำหรับ “%2$s” แล้ว

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
th: การกำหนดค่าสำหรับความเข้ากันได้ระหว่างปลั๊กอินและธีมที่ใช้งานอยู่ของคุณจะอัปเดตโดยอัตโนมัติทุกวัน

en: Configure
th: กำหนดค่า

en: Configure WPML
th: กำหนดค่า WPML

en: Connect this post?
th: เชื่อมต่อโพสต์นี้หรือไม่

en: Connect with translations
th: เชื่อมต่อกับการแปล

en: Contact Form: Button Text
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ข้อความปุ่ม

en: Contact Form: Checkbox Text
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ข้อความช่องทำเครื่องหมาย

en: Contact Form: Email Field Placeholder
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ช่องอีเมล (ข้อความตัวยึด)

en: Contact Form: Name Field Placeholder
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ช่องชื่อ (ข้อความตัวยึด)

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ช่องโทรศัพท์ (ข้อความตัวยึด)

en: Contact Form: Redirect Link
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ลิงก์เปลี่ยนเส้นทาง

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ช่องหัวข้อ (ข้อความตัวยึด)

en: Contact Form: Success Message
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ข้อความสำเร็จ

en: Contact Form: Terms and Conditions
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Contact Form: Your Message Placeholder
th: แบบฟอร์มติดต่อ: ข้อความของคุณ (ข้อความตัวยึด)

en: Container: Link URL
th: คอนเทนเนอร์: URL ลิงก์

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Area: Content
th: พื้นที่เนื้อหา: เนื้อหา

en: Content Slider: Slide call to action link
th: แถบเลื่อนเนื้อหา: ลิงก์กระตุ้นการตัดสินใจของสไลด์

en: Content Slider: Slide call to action text
th: แถบเลื่อนเนื้อหา: ข้อความกระตุ้นการตัดสินใจของสไลด์

en: Content Slider: Slide content
th: แถบเลื่อนเนื้อหา: เนื้อหาสไลด์

en: Content Slider: Slide heading
th: แถบเลื่อนเนื้อหา: หัวเรื่องสไลด์

en: Copied From the Original
th: คัดลอกมาจากต้นฉบับ

en: Copied to clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ดแล้ว

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy content from %s
th: คัดลอกเนื้อหาจาก %s

en: Copy from original
th: คัดลอกจากต้นฉบับ

en: Copy from original to translation
th: คัดลอกจากต้นฉบับไปยังคำแปล

en: Copy once
th: คัดลอกครั้งเดียว

en: Copy publishing date to translations
th: คัดลอกวันที่เผยแพร่ไปยังการแปล

en: Copy taxonomy to translations
th: คัดลอกอนุกรมวิธานไปยังการแปล

en: Copy to all languages
th: คัดลอกไปยังทุกภาษา

en: Copy to clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ด

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
th: แก้ไขการกำหนดประเภทโพสต์สำหรับการแปลประเภทโพสต์ที่กำหนดเองในกรณีที่มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้น

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
th: แก้ไขจำนวนคำที่ถูกต้องในกรณีที่มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้นกับเนื้อหาที่แปล

en: Corrected by:
th: แก้ไขโดย:

en: Could not fetch the status from %s.
th: ไม่สามารถดึงสถานะจาก %s ได้

en: Could not send the report to %s.
th: ไม่สามารถส่งรายงานไปยัง %s ได้

en: Counter: Number Prefix
th: ตัวนับ: คำนำหน้าตัวเลข

en: Counter: Number Suffix
th: ตัวนับ: คำต่อท้ายตัวเลข

en: Counter: Prefix
th: ตัวนับ: คำนำหน้า

en: Counter: Starting number
th: ตัวนับ: จำนวนเริ่มต้น

en: Counter: Suffix
th: ตัวนับ: คำต่อท้าย

en: Counter: Title
th: ตัวนับ: ชื่อเรื่อง

en: Create duplicate
th: สร้างสำเนา

en: Create root page.
th: สร้างหน้ารูท

en: Current language
th: ภาษาปัจจุบัน

en: Current language background color
th: สีพื้นหลังของภาษาปัจจุบัน

en: Current language font color
th: สีตัวอักษรของภาษาปัจจุบัน

en: Current page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom fields
th: ฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: Custom flag
th: ธงที่กำหนดเอง

en: Custom language switchers
th: ตัวสลับภาษาที่กำหนดเอง

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
th: แทรกตัวสลับภาษาของ WPML ในตำแหน่งที่กำหนดเอง

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
th: ต้องการตัวเลือกเพิ่มเติมหรือไม่? ดูวิธีที่คุณสามารถ %s

en: Custom taxonomies
th: อนุกรมวิธานที่กำหนดเอง

en: Customize
th: ปรับแต่ง

en: Customize the language switcher
th: ปรับแต่งตัวสลับภาษา

en: Dashboard
th: แดชบอร์ด

en: Data saved
th: บันทึกข้อมูลแล้ว

en: Date
th: วันที่

en: Deactivate
th: ปิดใช้งาน

en: Deactivate WPML Page Builders
th: ปิดใช้งาน WPML page builders

en: Debug information
th: ข้อมูลการดีบัก

en: Default admin language (currently %s)
th: ภาษาผู้ดูแลระบบเริ่มต้น (ปัจจุบันคือ %s)

en: Default admin language:
th: ภาษาผู้ดูแลระบบเริ่มต้น:

en: Default flag format
th: รูปแบบธงเริ่มต้น

en: Default language (currently %s)
th: ภาษาเริ่มต้น (ปัจจุบันคือ %s)

en: Default locale
th: โลแคลเริ่มต้น

en: Delete
th: ลบ

en: Delete content
th: ลบเนื้อหา

en: Delete language switcher
th: ลบตัวสลับภาษา

en: Delete permanently
th: ลบอย่างถาวร

en: Deleted comments:
th: ความคิดเห็นที่ถูกลบ:

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Detailed error log
th: บันทึกข้อผิดพลาดโดยละเอียด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Different languages in directories
th: ภาษาที่แตกต่างกันในไดเรกทอรี

en: Disable browser language redirect
th: ปิดใช้งานการเปลี่ยนเส้นทางภาษาของเบราว์เซอร์

en: Disable cache for language switcher templates
th: ปิดใช้งานแคชสำหรับเทมเพลตตัวสลับภาษา

en: Disable this feature
th: ปิดใช้งานคุณสมบัตินี้

en: Dismiss
th: ยกเลิก

en: Dismiss this notice.
th: ปิดประกาศนี้

en: Display Flag
th: แสดงธง

en: Display alternative languages in the HEAD section.
th: แสดงภาษาอื่นในส่วน HEAD

en: Display hidden languages
th: แสดงภาษาที่ซ่อนอยู่

en: Display mode for blog posts has changed
th: โหมดการแสดงผลสำหรับโพสต์บล็อกมีการเปลี่ยนแปลง

en: Display on language:
th: แสดงในภาษา:

en: Divider: Text
th: ตัวแบ่ง: ข้อความ

en: Do not make '%s' translatable
th: อย่าทำให้ “%s” สามารถแปลได้

en: Do not publish the post translations
th: ไม่เผยแพร่การแปลโพสต์

en: Do not show it
th: ไม่แสดง

en: Do nothing
th: ไม่ทำอะไรเลย

en: Do you really want to remove this item?
th: คุณต้องการลบรายการนี้จริงหรือ?

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
th: คุณต้องการให้ผู้ดูแลระบบ WordPress เป็นภาษาอื่นหรือไม่?

en: Do you want to continue?
th: คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Don't show this warning again
th: ไม่ต้องแสดงคำเตือนนี้อีก

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
th: ไม่แสดงอนุกรมวิธานที่แปลแล้วในตัวแก้ไขการแปล

en: Don't translate
th: ไม่ต้องแปล

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Done!
th: เสร็จสิ้น!

en: Done.
th: เสร็จสิ้น

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download last ‘Translate Content’ action log
th: ดาวน์โหลดบันทึกการดำเนินการ “แปลเนื้อหา” ล่าสุด

en: Drag and drop the languages to change their order
th: ลากและวางภาษาเพื่อเปลี่ยนลำดับ

en: Dropdown
th: ดรอปดาวน์

en: Dropdown Content: Dropdown
th: เนื้อหา Dropdown: Dropdown

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Duplicate featured image from original
th: ทำซ้ำรูปภาพเด่นจากต้นฉบับ

en: Duplicate featured image to translations
th: ทำซ้ำรูปภาพเด่นไปยังการแปล

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
th: ทำซ้ำข้อความรูปภาพ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) สำหรับรูปภาพเด่นทั้งหมดไปยังทุกภาษา

en: Duplicate of default language
th: สำเนาของภาษาเริ่มต้น

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
th: ทำซ้ำข้อความ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) สำหรับสื่อทั้งหมดไปยังทุกภาษา

en: Duplicate uploaded media from original
th: ทำซ้ำสื่อที่อัปโหลดจากต้นฉบับ

en: Duplicate uploaded media to translations
th: ทำซ้ำสื่อที่อัปโหลดไปยังการแปล

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
th: กำลังทำซ้ำเนื้อหา: เหลือ %d รายการ โปรดรอจนกว่าจะเสร็จสมบูรณ์ อาจใช้เวลาสองสามนาที

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
th: กำลังทำซ้ำเนื้อหา: เหลือ 0 รายการ โปรดรอจนกว่าจะเสร็จสมบูรณ์ อาจใช้เวลาสองสามนาที

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
th: กำลังทำซ้ำเนื้อหาเด่น: เหลือ %d อยู่ที่นี่จนกว่าจะเสร็จสมบูรณ์ อาจใช้เวลาสองสามนาที

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
th: กำลังทำซ้ำเนื้อหาเด่น: เหลือ 0 รายการ โปรดรอจนกว่าจะเสร็จสมบูรณ์ อาจใช้เวลาสองสามนาที

en: E-mail sent to translation service
th: ส่งอีเมลไปยังบริการแปลแล้ว

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
th: ผู้ใช้แต่ละคนสามารถเลือกภาษาผู้ดูแลระบบได้ คุณสามารถแก้ไขการตั้งค่าภาษาของคุณได้โดยไปที่ <a href="%s">หน้าโปรไฟล์</a> ของคุณ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Anyway (Not Recommended)
th: แก้ไขต่อไป (ไม่แนะนำ)

en: Edit Footer Language Switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษาส่วนท้าย

en: Edit Languages
th: แก้ไขภาษา

en: Edit Menu Language Switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษาเมนู

en: Edit Post Translations Language Switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษาการแปลโพสต์

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษาของการดำเนินการ Shortcode

en: Edit Translation Priority
th: แก้ไขลำดับความสำคัญของการแปล

en: Edit Widget Area Language Switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษาพื้นที่วิดเจ็ต

en: Edit feedback
th: แก้ไขความคิดเห็น

en: Edit in Advanced Translation Editor
th: แก้ไขในตัวแก้ไขการแปลขั้นสูง

en: Edit language switcher
th: แก้ไขตัวสลับภาษา

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
th: แก้ไขภาษา

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
th: ตารางนี้ช่วยให้คุณสามารถแก้ไขภาษาสำหรับเว็บไซต์ของคุณได้ แต่ละแถวแสดงถึงหนึ่งภาษา

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
th: สำหรับแต่ละภาษา คุณต้องป้อนข้อมูลต่อไปนี้:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
th: รหัส:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
th: ค่าที่ไม่ซ้ำกันที่ระบุภาษา เมื่อป้อนแล้ว รหัสภาษาไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
th: คำแปล:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
th: วิธีที่ชื่อภาษาจะแสดงในภาษาต่างๆ

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
th: ธง:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
th: ธงที่จะแสดงถัดจากภาษา (ไม่บังคับ) คุณสามารถอัปโหลดธงของคุณเองหรือใช้รูปภาพธงในตัวของ WPML อ่านเพิ่มเติมเกี่ยวกับการ <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ใช้ธง</a>

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
th: โลแคลเริ่มต้น:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
th: สิ่งนี้กำหนดค่าโลแคลสำหรับภาษานี้ คุณควรตรวจสอบชื่อไฟล์การแปล WordPress เพื่อตั้งค่านี้ให้ถูกต้อง

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
th: เข้ารหัส URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
th: ใช่/ไม่ใช่ กำหนดว่า URL ในภาษานี้ถูกเข้ารหัสหรือใช้อักขระ ASCII (ปล่อย “ไม่ใช่” หากคุณไม่แน่ใจ)

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
th: รหัสที่ Google คาดหวังสำหรับภาษานี้ hreflang ควรมีรหัสภาษาอย่างน้อย (โดยปกติประกอบด้วยสองตัวอักษร) หรือหากคุณต้องการระบุประเทศ/ภูมิภาค ควรเป็นข้อมูลเดียวกับชื่อโลแคล แต่ในรูปแบบที่แตกต่างกันเล็กน้อย หากโลแคลสำหรับภาษาฝรั่งเศสแคนาดาคือ fr_CA hreflang ที่เกี่ยวข้องจะเป็น fr-ca แทนที่จะเป็นขีดล่าง ให้ใช้ขีดกลาง (-) และตัวอักษรทั้งหมดควรเป็นตัวพิมพ์เล็ก

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
th: การแมปภาษา:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
th: หากต้องการใช้การแปลอัตโนมัติกับภาษาที่กำหนดเองหรือภาษาเฉพาะประเทศ คุณต้องแมปภาษานั้นกับภาษาที่รองรับ อ่านเพิ่มเติมเกี่ยวกับ <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">การใช้การแปลอัตโนมัติกับภาษาที่กำหนดเอง</a>

en: Edit note for the translators
th: แก้ไขบันทึกสำหรับนักแปล

en: Edit root page.
th: แก้ไขหน้ารูท

en: Edit the %s translation
th: แก้ไขการแปล %s

en: Edit this page to add translations
th: แก้ไขหน้านี้เพื่อเพิ่มการแปล

en: Edit to change the domain for the language
th: แก้ไขเพื่อเปลี่ยนโดเมนสำหรับภาษา

en: Edit translation
th: แก้ไขการแปล

en: Editing language:
th: กำลังแก้ไขภาษา:

en: Elements to include in the language switcher.
th: องค์ประกอบที่จะรวมอยู่ในตัวสลับภาษา

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Enable Translation Feedback
th: เปิดใช้งานความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปล

en: Enable Translation Feedback module
th: เปิดใช้งานโมดูลความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปล

en: Enable cache for language switcher templates
th: เปิดใช้งานแคชสำหรับเทมเพลตตัวสลับภาษา

en: Enable it now
th: เปิดใช้งานตอนนี้

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
th: เปิดใช้งานตัวเลือก <strong>ใช้ไดเรกทอรีสำหรับภาษาเริ่มต้น</strong> เพื่อแสดงหน้าเริ่มต้นเดียวกันแก่ผู้เยี่ยมชมทุกคน โดยไม่คำนึงถึงภาษา ซึ่งกำหนดให้คุณต้องตั้งค่าหน้ารูท

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อแปลข้อความรูปภาพ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) สำหรับรูปภาพที่เชื่อมต่อกับไลบรารีสื่อ รูปภาพดังกล่าวจะใช้ข้อความเดียวกันซ้ำในโพสต์และหน้าทั้งหมด การตั้งค่านี้จำเป็นสำหรับตัวสร้างหน้าเช่น Elementor และ Divi

en: Enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Encode URLs
th: เข้ารหัส URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
th: ป้อน CSS เพื่อเพิ่มลงในหน้า สิ่งนี้มีประโยชน์เมื่อคุณต้องการเพิ่มสไตล์ให้กับตัวสลับภาษา โดยไม่ต้องแก้ไขไฟล์ CSS บนเซิร์ฟเวอร์

en: Enter textdomain:
th: ป้อน textdomain:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
th: ป้อนชื่อวิดเจ็ตหรือเว้นว่างไว้หากไม่ต้องการชื่อ

en: Enter your %s authentication details
th: ป้อนรายละเอียดการตรวจสอบสิทธิ์ %s ของคุณ

en: Enter your service activation details below.
th: ป้อนรายละเอียดการเปิดใช้งานบริการของคุณด้านล่าง

en: Enter your site key here
th: ป้อนคีย์ไซต์ของคุณที่นี่

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Error Server
th: ข้อผิดพลาดเซิร์ฟเวอร์

en: Error adding flag.
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มธง

en: Error adding native name.
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มชื่อภาษาแม่

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มคำแปล %1$s สำหรับ %2$s

en: Error clearing logs
th: เกิดข้อผิดพลาดในการล้างบันทึก

en: Error uploading flag file.
th: ข้อผิดพลาดในการอัปโหลดไฟล์ธง

en: Error! Reload the page and try again.
th: ข้อผิดพลาด! โหลดหน้าซ้ำแล้วลองอีกครั้ง

en: Error: Language not found.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่พบภาษา

en: Error: No custom field
th: ข้อผิดพลาด: ไม่มีฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
th: ข้อผิดพลาด: โปรดเปิดใช้งานปลั๊กอิน WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
th: ข้อผิดพลาด: โปรดระบุการดำเนินการแปล

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
th: ข้อผิดพลาด: มีบางอย่างผิดปกติกับค่าฟิลด์ ไม่สามารถตั้งค่าการตั้งค่าการแปลได้

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
th: ข้อผิดพลาด: นี่คือภาษาในตัว คุณไม่สามารถลบได้

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
th: ข้อผิดพลาด: ปลั๊กอิน WPML Translation Management ยังไม่ได้เริ่มต้น

en: Error: data not saved
th: ข้อผิดพลาด: ไม่ได้บันทึกข้อมูล

en: Existing content
th: เนื้อหาที่มีอยู่

en: Experimental
th: ทดลอง

en: Expiration date for Translation Feedback module:
th: วันหมดอายุสำหรับโมดูลความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปล:

en: F j, Y
th: j F Y

en: Failed to clear logs
th: ล้างบันทึกไม่สำเร็จ

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
th: ไม่สามารถเลือกบริการแปลได้ ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
th: ไม่สามารถเลือกบริการแปลได้ ( serviceId: %d )

en: Failed to update the feedback.
th: ไม่สามารถอัปเดตความคิดเห็นได้

en: Failed to write file to disk.
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ลงดิสก์ได้

en: Feedback
th: ความคิดเห็น

en: Feedback list navigation
th: การนำทางรายการความคิดเห็น

en: Feedback:
th: ความคิดเห็น:

en: File extension not allowed.
th: ไม่อนุญาตให้ใช้นามสกุลไฟล์

en: Find how you can update PHP.
th: ค้นหาวิธีอัปเดต PHP

en: First available translator
th: นักแปลคนแรกที่ว่าง

en: First menu item
th: รายการเมนูแรก

en: First page
th: หน้าแรก

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
th: แก้ไขฟิลด์ “tp_id” ของงานแปล WPML

en: Fix WPML tables collation
th: แก้ไขการจัดเรียงตาราง WPML

en: Fix element_type collation
th: แก้ไขการเรียงลำดับ element_type

en: Fix now
th: แก้ไขตอนนี้

en: Fix post type assignment for translations
th: แก้ไขการกำหนดประเภทโพสต์สำหรับการแปล

en: Fix terms count
th: แก้ไขจำนวนคำ

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
th: แก้ไขฟิลด์ “tp_id” ของงานแปล WPML และตั้งค่าสถานะเป็น “กำลังดำเนินการ” (ต้องดำเนินการด้วยตนเองเพื่อซิงค์สถานะการแปลใหม่ + ดาวน์โหลดการแปล) ยอมรับค่า ID งานแปล (rid) ที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
th: แก้ไขการจัดเรียงตาราง WPML เพื่อให้ตรงกับการจัดเรียงตาราง WP เริ่มต้น

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
th: แก้ไขการเรียงลำดับของคอลัมน์ element_type ใน icl_translations ในกรณีที่การตั้งค่านี้เปลี่ยนไปสำหรับโพสต์ของคุณ คอลัมน์ post_type

en: Flag
th: ธง

en: Flag for %s
th: ธงสำหรับ %s

en: Flip Box: Button link
th: กล่องพลิก: ลิงก์ปุ่ม

en: Flip Box: Button text
th: กล่องพลิก: ข้อความปุ่ม

en: Flip Box: Description text side A
th: กล่องพลิก: ข้อความคำอธิบายด้าน A

en: Flip Box: Description text side B
th: กล่องพลิก: ข้อความคำอธิบายด้าน B

en: Flip Box: Title text side A
th: กล่องพลิก: ข้อความชื่อด้าน A

en: Flip Box: Title text side B
th: กล่องพลิก: ข้อความชื่อด้าน B

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Footer language switcher
th: ตัวสลับภาษาส่วนท้าย

en: For "%s"
th: สำหรับ “%s”

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
th: สำหรับการเข้าถึงขั้นสูงหรือการถอนการติดตั้ง WPML และลบข้อมูลภาษาทั้งหมดอย่างสมบูรณ์ ให้ใช้หน้า %sการแก้ไขปัญหา%s

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
th: สำหรับการเรียกข้อมูลการดีบักหากได้รับการร้องขอจากเจ้าหน้าที่สนับสนุน ให้ใช้หน้า %sข้อมูลการดีบัก%s

en: Galleries: Gallery Title
th: แกลเลอรี: ชื่อแกลเลอรี

en: Gallery: All Label
th: แกลเลอรี: ป้ายกำกับทั้งหมด

en: Gallery: Gallery custom link
th: แกลเลอรี: ลิงก์ที่กำหนดเองของแกลเลอรี

en: Get a key for this site
th: รับคีย์สำหรับไซต์นี้

en: Getting started guide
th: คู่มือเริ่มต้นใช้งาน

en: Glossary Support
th: การสนับสนุนอภิธานศัพท์

en: Go Back
th: ย้อนกลับ

en: Go to WPML Network settings.
th: ไปที่การตั้งค่าเครือข่าย WPML

en: Go to previous page
th: ไปที่หน้าก่อนหน้า

en: Go to the first page
th: ไปที่หน้าแรก

en: Go to the last page
th: ไปที่หน้าสุดท้าย

en: Go to the next page
th: ไปที่หน้าถัดไป

en: Go to your %s to choose your admin language.
th: ไปที่ %s ของคุณเพื่อเลือกภาษาผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Good news! Your site has no orphan comments.
th: ข่าวดี! เว็บไซต์ของคุณไม่มีความคิดเห็นกำพร้า

en: Got it
th: เข้าใจแล้ว

en: Gray
th: เทา

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
th: เยี่ยมมาก! ตอนนี้ WPML ตรงตามข้อกำหนดทั้งหมดแล้ว ไซต์ของคุณพร้อมใช้งาน WPML

en: Group does not exist.
th: กลุ่มไม่มีอยู่จริง

en: HTML file
th: ไฟล์ HTML

en: Heading: Link
th: หัวเรื่อง: ลิงก์

en: Heading: Link URL
th: หัวเรื่อง: URL ลิงก์

en: Heading: Title
th: หัวเรื่อง: ชื่อเรื่อง

en: Headline Content: Headline
th: เนื้อหาหัวข้อ: หัวข้อ

en: Height
th: ความสูง

en: Hidden languages:
th: ภาษาที่ซ่อนอยู่:

en: Hide
th: ซ่อน

en: Hide language switchers on the root page
th: ซ่อนตัวสลับภาษาบนหน้ารูท

en: Hide languages
th: ซ่อนภาษา

en: Hide system fields
th: ซ่อนฟิลด์ระบบ

en: Hide this notice.
th: ซ่อนประกาศนี้

en: Hierarchy Synchronization
th: การซิงโครไนซ์ลำดับชั้น

en: Hover
th: เมื่อวางเมาส์

en: How to fix
th: วิธีแก้ไข

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
th: วิธีจัดการข้อความไลบรารีสื่อ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ)

en: How to handle languages without translation
th: วิธีจัดการภาษาที่ไม่มีการแปล

en: How to translate Block editor content
th: วิธีแปลเนื้อหา Block editor

en: I am about to reset all translation and language data.
th: ฉันกำลังจะรีเซ็ตข้อมูลการแปลและภาษาทั้งหมด

en: I can see a lot of language errors
th: ฉันพบข้อผิดพลาดทางภาษามากมาย

en: I can't understand anything
th: ฉันไม่เข้าใจอะไรเลย

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
th: ฉันจะเพิ่มด้วยตนเอง (%1$sคำแนะนำ%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
th: ฉันจะล้างแคชด้วยตนเองหลังจากแปลสตริง

en: Icon Box: Description text
th: กล่องไอคอน: ข้อความคำอธิบาย

en: Icon Box: Link
th: กล่องไอคอน: ลิงก์

en: Icon Box: Title text
th: กล่องไอคอน: ข้อความชื่อ

en: Icon List: Link URL
th: รายการไอคอน: URL ลิงก์

en: Icon List: Text
th: รายการไอคอน: ข้อความ

en: Icon link
th: ลิงก์ไอคอน

en: Icon style:
th: รูปแบบไอคอน:

en: Icon: Link
th: ไอคอน: ลิงก์

en: Icon: Text
th: ไอคอน: ข้อความ

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
th: หากปัญหายังคงอยู่ โปรดติดต่อ <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">ฝ่ายสนับสนุน WPML</a> เพื่อขอความช่วยเหลือ

en: If you are a human, do not fill in this field.
th: หากคุณเป็นมนุษย์ อย่ากรอกข้อมูลในช่องนี้

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
th: หากคุณใช้ Advanced Translation Editor คุณจะสูญเสียการแปลที่กำลังดำเนินการอยู่ รวมถึงหน่วยความจำการแปลและอภิธานศัพท์ที่มีอยู่ คุณจะสูญเสียการเข้าถึงการซื้อ ใบแจ้งหนี้ และประวัติที่เกี่ยวข้องกับงานของคุณกับ Advanced Translation Editor ด้วย

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
th: หากคุณไม่ได้วางแผนที่จะเปิดใช้งานภาษานี้อีกครั้ง คุณสามารถลบเนื้อหาที่เกี่ยวข้องออกจากฐานข้อมูลของคุณได้

en: Image Box: Description text
th: กล่องรูปภาพ: ข้อความคำอธิบาย

en: Image Box: Link
th: กล่องรูปภาพ: ลิงก์

en: Image Box: Title text
th: กล่องรูปภาพ: ข้อความชื่อ

en: In basket
th: ในตะกร้า

en: In progress
th: กำลังดำเนินการ

en: In progress - needs retry
th: กำลังดำเนินการ - ต้องลองใหม่

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
th: ใน WPML เวอร์ชันนี้ คุณสามารถกำหนดชื่อคำศัพท์อนุกรมวิธานของคุณให้เหมือนกันในหลายภาษาได้ คุณต้องอัปเดตคำศัพท์อนุกรมวิธาน %d บนเว็บไซต์ของคุณเพื่อให้แสดงชื่อเดียวกันโดยไม่มีคำต่อท้ายภาษา

en: Inactive
th: ไม่ใช้งาน

en: Includes
th: รวม

en: Info
th: ข้อมูล

en: Initializing AMS credentials.
th: กำลังเริ่มต้นข้อมูลรับรอง AMS

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
th: เปิดใช้งานตอนนี้

en: Invalid Request
th: คำขอไม่ถูกต้อง

en: Invalid character in language code.
th: อักขระไม่ถูกต้องในรหัสภาษา

en: Invalid language code
th: รหัสภาษาไม่ถูกต้อง

en: Invalid nonce.
th: Nonce ไม่ถูกต้อง

en: Invalid request!
th: คำขอไม่ถูกต้อง!

en: Issue tracking in %s
th: การติดตามปัญหาใน %s

en: Issues with translations
th: ปัญหาเกี่ยวกับการแปล

en: It could be improved
th: สามารถปรับปรุงได้

en: It is OK
th: ใช้ได้

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
th: ไม่สามารถใช้ Divi's backend builder เพื่อแก้ไขโพสต์ในภาษาที่แตกต่างจากโดเมนของคุณได้ โปรดใช้ Divi's frontend builder เพื่อแก้ไขโพสต์นี้ หรือ %1$s เปลี่ยนไปใช้โดเมนที่ถูกต้อง %2$s เพื่อใช้ backend builder

en: It is perfect!
th: สมบูรณ์แบบ!

en: It looks like languages per directories will not function.
th: ดูเหมือนว่าภาษาต่อไดเรกทอรีจะไม่ทำงาน

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
th: ดูเหมือนว่าส่วนขยาย %1$s ซึ่ง WPML ต้องการ ไม่ได้ติดตั้ง โปรดดูลิงก์นี้เพื่อทราบวิธีการติดตั้งส่วนขยายนี้: %2$s

en: Item cannot be added (parent not translated)
th: ไม่สามารถเพิ่มรายการได้ (ผู้ปกครองไม่ได้แปล)

en: Item changed position
th: รายการเปลี่ยนตำแหน่ง

en: Item will be added
th: จะเพิ่มรายการ

en: Item will be copied
th: จะคัดลอกรายการ

en: Item will be removed
th: จะลบรายการ

en: Job logs are disabled
th: ปิดใช้งานบันทึกงานแล้ว

en: Job logs are enabled
th: เปิดใช้งานบันทึกงานแล้ว

en: Label translation
th: การแปลป้ายกำกับ

en: Language
th: ภาษา

en: Language Flag
th: ธงภาษา

en: Language Switcher
th: ตัวสลับภาษา

en: Language URL format
th: รูปแบบ URL ของภาษา

en: Language filtering for AJAX operations
th: การกรองภาษาสำหรับการดำเนินการ AJAX

en: Language mapping
th: การแมปภาษา

en: Language menu items style:
th: รูปแบบรายการเมนูภาษา:

en: Language name
th: ชื่อภาษา

en: Language name added as a parameter
th: ชื่อภาษาที่เพิ่มเป็นพารามิเตอร์

en: Language name in current language
th: ชื่อภาษาในภาษาปัจจุบัน

en: Language section
th: ส่วนภาษา

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
th: คำต่อท้ายภาษาถูกลบออกจากคำศัพท์ที่เลือกแล้ว

en: Language switcher colors
th: สีของตัวสลับภาษา

en: Language switcher options
th: ตัวเลือกตัวสลับภาษา

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
th: การดำเนินการ

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
th: การดำเนินการ

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
th: ตำแหน่ง

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Language switcher style:
th: รูปแบบตัวสลับภาษา:

en: Language switcher type
th: ประเภทตัวสลับภาษา

en: Language switcher, click to open then tab to navigate
th: ตัวสลับภาษา คลิกเพื่อเปิดแล้วกดแท็บเพื่อนำทาง

en: Language switcher, press tab to navigate to other languages
th: ตัวสลับภาษา กดแท็บเพื่อไปยังภาษาอื่น

en: Languages
th: ภาษา

en: Last Update Time could not be determined
th: ไม่สามารถระบุเวลาอัปเดตล่าสุดได้

en: Last checked on %s
th: ตรวจสอบล่าสุดเมื่อ %s

en: Last menu item
th: รายการเมนูสุดท้าย

en: Last page
th: หน้าสุดท้าย

en: Later in the head section (priority %d)
th: ภายหลังในส่วนหัว (ลำดับความสำคัญ %d)

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Learn more about media translation
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการแปลสื่อ

en: Learn more about passing data between domains
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการส่งผ่านข้อมูลระหว่างโดเมน

en: Learn more about the required server settings.
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์ที่จำเป็น

en: Learn more about translating media with WPML
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการแปลสื่อด้วย WPML

en: Learn more about translation feedback
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปล

en: Leave the text box to auto-save
th: ออกจากกล่องข้อความเพื่อบันทึกอัตโนมัติ

en: Legacy
th: แบบเก่า

en: Legend:
th: คำอธิบาย:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
th: มาทำให้มันใช้งานได้สำหรับคุณ โปรดติดต่อ %1sฝ่ายสนับสนุน WPML%2s และให้รายละเอียดข้อผิดพลาดต่อไปนี้แก่พวกเขา:

en: Link to home of language for missing translations
th: ลิงก์ไปยังหน้าแรกของภาษาสำหรับการแปลที่ขาดหายไป

en: Links to translation of posts
th: ลิงก์ไปยังการแปลโพสต์

en: List of languages
th: รายการภาษา

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading ...
th: กำลังโหลด...

en: Loading Language Data for {post_name}
th: กำลังโหลดข้อมูลภาษาสำหรับ {post_name}

en: Localization options
th: ตัวเลือกการแปลภาษา

en: Login Page:
th: หน้าเข้าสู่ระบบ:

en: Login and registration pages
th: หน้าเข้าสู่ระบบและลงทะเบียน

en: Login: Button text
th: เข้าสู่ระบบ: ข้อความปุ่ม

en: Login: Password label
th: เข้าสู่ระบบ: ป้ายกำกับรหัสผ่าน

en: Login: Password placeholder
th: เข้าสู่ระบบ: ข้อความตัวยึดรหัสผ่าน

en: Login: User label
th: เข้าสู่ระบบ: ป้ายกำกับผู้ใช้

en: Login: User placeholder
th: เข้าสู่ระบบ: ข้อความตัวยึดผู้ใช้

en: Logs
th: บันทึก

en: Logs cleared successfully
th: ล้างบันทึกสำเร็จแล้ว

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
th: กำลังมองหารายการที่มอบหมายให้คุณแปลหรือตรวจสอบใช่หรือไม่ ไปที่ %s

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
th: กำลังมองหาการนำเข้าเนื้อหาหลายภาษาของคุณใช่หรือไม่ ติดตั้ง %s ทั้งในไซต์ต้นฉบับและไซต์ใหม่ของคุณเพื่อวิธีที่ง่ายที่สุดในการส่งออกและนำเข้าเนื้อหาของคุณ

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
th: กำลังมองหาการนำเข้าร้านค้าหลายภาษาของคุณใช่หรือไม่ ด้วย %1$s และ %2$s ทั้งในไซต์ต้นฉบับและไซต์ใหม่ของคุณ คุณสามารถส่งออกและนำเข้าการแปลของคุณโดยอัตโนมัติ

en: Main Page (no parent)
th: หน้าหลัก (ไม่มีแม่)

en: Make %s the original language for this %s
th: ทำให้ %s เป็นภาษาต้นฉบับสำหรับ %s นี้

en: Make '%s' appear as translated
th: ทำให้ “%s” ปรากฏเป็นภาษาที่แปลแล้ว

en: Make '%s' translatable
th: ทำให้ “%s” สามารถแปลได้

en: Make themes work multilingual
th: ทำให้ธีมทำงานได้หลายภาษา

en: Manage Languages
th: จัดการภาษา

en: Manage Navigation
th: จัดการการนำทาง

en: Manage Sticky Links
th: จัดการลิงก์ถาวร

en: Manage String Translation
th: จัดการการแปลสตริง

en: Manage Support
th: จัดการการสนับสนุน

en: Manage Taxonomy Translation
th: จัดการการแปลอนุกรมวิธาน

en: Manage Theme and Plugin localization
th: จัดการการแปลธีมและปลั๊กอิน

en: Manage Translation Analytics
th: จัดการการวิเคราะห์การแปล

en: Manage Translation Management
th: จัดการการจัดการการแปล

en: Manage Translators & Services
th: จัดการนักแปลและบริการ

en: Manage Troubleshooting
th: จัดการการแก้ไขปัญหา

en: Manage WPML Menus Sync
th: จัดการการซิงค์เมนู WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
th: จัดการ WooCommerce Multilingual

en: Manage translation of media
th: จัดการการแปลสื่อ

en: Map: Address
th: แผนที่: ที่อยู่

en: Margin
th: ระยะขอบ

en: Mark as fixed
th: ทำเครื่องหมายว่าแก้ไขแล้ว

en: Mark as new
th: ทำเครื่องหมายว่าใหม่

en: Max execution time
th: เวลาดำเนินการสูงสุด

en: Max input vars
th: ตัวแปรอินพุตสูงสุด

en: Media Translation
th: การแปลสื่อ

en: Media Translation Documentation
th: เอกสารประกอบการแปลสื่อ

en: Media attachments
th: ไฟล์แนบสื่อ

en: Memory limit
th: ขีดจำกัดหน่วยความจำ

en: Memory usage
th: การใช้หน่วยความจำ

en: Menu
th: เมนู

en: Menu Anchor
th: ลิงก์เมนู

en: Menu Option: auto_add
th: ตัวเลือกเมนู: auto_add

en: Menu Options will be updated
th: จะอัปเดตตัวเลือกเมนู

en: Menu language switcher
th: ตัวสลับภาษาเมนู

en: Menu translation in %s
th: การแปลเมนูใน %s

en: Menu(s) syncing complete.
th: การซิงค์เมนูเสร็จสมบูรณ์

en: Messages and notifications
th: ข้อความและการแจ้งเตือน

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
th: กำลังย้ายร้านค้าหลายภาษาของคุณใช่หรือไม่ ด้วย %s คุณสามารถถ่ายโอนเนื้อหาที่แปลแล้วของคุณไปยังไซต์ใหม่ รวมถึงการขายต่อเนื่อง การขายเพิ่ม และคุณสมบัติของผลิตภัณฑ์

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
th: กำลังย้ายไซต์หลายภาษาของคุณใช่หรือไม่ ติดตั้ง %s เพื่อวิธีที่ง่ายที่สุดในการส่งออกเนื้อหาที่แปลแล้วของคุณและนำเข้าในไซต์ใหม่ของคุณ

en: Missing a temporary folder.
th: โฟลเดอร์ชั่วคราวหายไป

en: Missing key "%s".
th: คีย์ “%s” หายไป

en: Missing post ID
th: รหัสโพสต์หายไป

en: Modal Content: Modal
th: เนื้อหา Modal: Modal

en: Move to trash
th: ย้ายไปที่ถังขยะ

en: Multilingual Content Setup
th: การตั้งค่าเนื้อหาหลายภาษา

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
th: WordPress หลายภาษา

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
th: ด้วย WPML

en: Multiple options
th: หลายตัวเลือก

en: Multisite
th: หลายไซต์

en: Name
th: ชื่อ

en: Native language name
th: ชื่อภาษาแม่

en: Navigation
th: การนำทาง

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
th: ต้องการรายการทั้งหมดสำหรับการตรวจสอบหรือแก้ไขปัญหาใช่หรือไม่ ไปที่ %s

en: Needs review
th: ต้องการการตรวจสอบ

en: Needs update
th: ต้องการการอัปเดต

en: Network settings
th: การตั้งค่าเครือข่าย

en: Never show this
th: ไม่แสดงสิ่งนี้อีก

en: New
th: ใหม่

en: New Menu Language Switcher
th: ตัวสลับภาษาเมนูใหม่

en: New Translation Priority Name
th: ชื่อลำดับความสำคัญของการแปลใหม่

en: New Widget Area language switcher
th: ตัวสลับภาษาพื้นที่วิดเจ็ตใหม่

en: New content
th: เนื้อหาใหม่

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
th: ใหม่ใน WPML 4.8 - การตรวจจับรูปภาพและสื่ออัตโนมัติ

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
th: ตรวจพบการแปลใหม่ สแกนเนื้อหาของคุณเพื่ออัปเดตลิงก์ภายในเพื่อให้ชี้ไปยังหน้าและโพสต์ที่แปลถูกต้อง

en: Next
th: ถัดไป

en: Next page
th: หน้าถัดไป

en: No
th: ไม่

en: No %1$s found.
th: ไม่พบ %1$s

en: No Batch
th: ไม่มีชุด

en: No Translation requests selected.
th: ไม่ได้เลือกคำขอแปล

en: No entries
th: ไม่มีรายการ

en: No errors were found in the assignment of post types.
th: ไม่พบข้อผิดพลาดในการกำหนดประเภทโพสต์

en: No feedback found.
th: ไม่พบความคิดเห็น

en: No file was uploaded.
th: ไม่มีไฟล์ใดถูกอัปโหลด

en: No logs available
th: ไม่มีบันทึก

en: No menus found
th: ไม่พบเมนู

en: No posts found
th: ไม่พบโพสต์

en: No such post for ID = %d
th: ไม่มีโพสต์ดังกล่าวสำหรับรหัส = %d

en: No translator available for this language pair.
th: ไม่มีผู้แปลสำหรับคู่ภาษานี้

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
th: ไม่ต้องกังวล ฟังก์ชันการทำงานเต็มรูปแบบยังคงอยู่ในการแปลสตริง WPML

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
th: ไม่ได้ การแปลอัตโนมัติมีให้ใช้งานผ่านตัวแก้ไขการแปลขั้นสูงของ WPML เท่านั้น ดังนั้นคุณจึงสามารถใช้โควตาฟรีของคุณได้โดยใช้ตัวแก้ไขนี้เท่านั้น

en: Normal
th: ปกติ

en: Not available
th: ไม่พร้อมใช้งาน

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้ง

en: Not needed
th: ไม่จำเป็น

en: Not translatable
th: ไม่สามารถแปลได้

en: Not translated
th: ยังไม่ได้แปล

en: Not valid
th: ไม่ถูกต้อง

en: Note for the translators
th: บันทึกสำหรับนักแปล

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
th: หมายเหตุ: อนุกรมวิธานที่กำหนดเองและฟิลด์ที่กำหนดเองจะถูกใช้ร่วมกันในประเภทโพสต์ที่แตกต่างกัน

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
th: หมายเหตุ: WPML ต้องเปิดใช้งานบนไซต์หลักหรือต้องเปิดใช้งานเครือข่าย

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
th: หมายเหตุ: หากคุณแก้ไขการประกาศโพสต์ที่กำหนดเอง คุณอาจต้องกำหนดค่า WPML ใหม่เพื่อทำเครื่องหมายว่าเป็นภาษาที่แปลได้

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
th: หมายเหตุ: หากคุณแก้ไขการประกาศอนุกรมวิธานที่กำหนดเอง คุณอาจต้องกำหนดค่า WPML ใหม่เพื่อทำเครื่องหมายว่าเป็นภาษาที่แปลได้

en: Nothing Sync
th: ไม่มีการซิงค์

en: Nothing to configure.
th: ไม่มีอะไรให้กำหนดค่า

en: Nothing to sync.
th: ไม่มีอะไรให้ซิงค์

en: Notice does not exist.
th: ประกาศไม่มีอยู่จริง

en: Notice does not exists.
th: ประกาศไม่มีอยู่จริง

en: Number Counter: Number Prefix
th: ตัวนับตัวเลข: คำนำหน้าตัวเลข

en: Number Counter: Number Suffix
th: ตัวนับตัวเลข: คำต่อท้ายตัวเลข

en: Number Counter: Text after number
th: ตัวนับตัวเลข: ข้อความหลังตัวเลข

en: Number Counter: Text before number
th: ตัวนับตัวเลข: ข้อความก่อนตัวเลข

en: OFF
th: ปิด

en: OK
th: ตกลง

en: ON
th: เปิด

en: Ok
th: ตกลง

en: Old Name
th: ชื่อเก่า

en: One more step before you can translate on %s
th: อีกหนึ่งขั้นตอนก่อนที่คุณจะสามารถแปลบน %s ได้

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
th: เฉพาะบล็อกโพสต์ที่แปลแล้วเท่านั้น (ห้ามแสดงโพสต์จากภาษาเริ่มต้นในภาษาที่แปล)

en: Open
th: เปิด

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
th: ดำเนินการ WooCommerce Multilingual ทุกอย่างบน WCML ยกเว้นแท็บการตั้งค่า

en: Optional
th: ไม่บังคับ

en: Order of languages
th: ลำดับของภาษา

en: Original language
th: ภาษาต้นฉบับ

en: Original post:
th: โพสต์ต้นฉบับ:

en: Original term
th: คำศัพท์ต้นฉบับ

en: Original:
th: ต้นฉบับ:

en: Other language background color
th: สีพื้นหลังของภาษาอื่น

en: Other language font color
th: สีตัวอักษรของภาษาอื่น

en: Overwrite existing translations
th: เขียนทับการแปลที่มีอยู่

en: Overwrite with %s content.
th: เขียนทับด้วยเนื้อหา %s

en: PHP %1$s and above are recommended.
th: แนะนำให้ใช้ PHP %1$s ขึ้นไป

en: Padding
th: ระยะห่างภายใน

en: Page builders options
th: ตัวเลือกตัวสร้างหน้า

en: Pass arguments via GET (the url)
th: ส่งผ่านอาร์กิวเมนต์ผ่าน GET (URL)

en: Pass arguments via POST
th: ส่งผ่านอาร์กิวเมนต์ผ่าน POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
th: ส่งผ่านอาร์กิวเมนต์เซสชันระหว่างโดเมนผ่านตัวสลับภาษา

en: Payments & Maintenance
th: การชำระเงินและการบำรุงรักษา

en: Photo: Link
th: รูปภาพ: ลิงก์

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
th: โปรดติดต่อบริการแปลของคุณและขอให้พวกเขาให้ข้อมูลนี้แก่คุณ

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
th: โปรดป้อนเส้นทาง – <strong>สัมบูรณ์</strong> หรือ <strong>สัมพัทธ์</strong> – ไปยังโฟลเดอร์การติดตั้ง WordPress

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
th: โปรดยกตัวอย่างข้อผิดพลาดและวิธีที่คุณจะปรับปรุง:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
th: โปรดไปที่หน้า %1$s และคลิกที่ “%2$s” เพื่อแก้ไขปัญหานี้

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
th: โปรดไปที่หน้า %1$sปลั๊กอิน%2$s และเปิดใช้งานปลั๊กอิน WPML Multilingual CMS ก่อนที่จะพยายามกำหนดค่าปลั๊กอิน

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
th: โปรดติดตั้งและเปิดใช้งานส่วนเสริมการแปลสตริงของ WPML เพื่อใช้การตั้งค่านี้

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
th: โปรดออกจากระบบและเข้าสู่ระบบอีกครั้งเพื่อเข้าถึงคุณสมบัติผู้ดูแลระบบในทุกโดเมนภาษา

en: Please make backup of your database before using this.
th: โปรดสำรองฐานข้อมูลของคุณก่อนใช้งาน

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้บันทึกการเปลี่ยนแปลงทั้งหมดแล้ว เราจะต้องโหลดหน้าใหม่

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้บันทึกโพสต์ของคุณแล้ว หากคุณได้ทำการเปลี่ยนแปลงใดๆ ก่อนดำเนินการนี้!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
th: โปรดทราบว่าการแปลทั้งหมดที่คุณส่งไปยังบริการแปลระยะไกลจะหายไปหากคุณรีเซ็ตข้อมูลของ WPML ไม่สามารถกู้คืนได้ในภายหลัง

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
th: โปรดทราบว่าปัจจุบันคุณสามารถแปลสลักของคำศัพท์อนุกรมวิธานได้ แต่ไม่สามารถ %s ได้

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
th: โปรดทราบ: รหัสภาษาไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้หลังจากเพิ่มภาษา ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณป้อนรหัสที่ถูกต้อง

en: Please rate this translation:
th: โปรดให้คะแนนการแปลนี้:

en: Please save the settings first by clicking Save.
th: โปรดบันทึกการตั้งค่าก่อนโดยคลิกบันทึก

en: Please select what to show for the root url.
th: โปรดเลือกสิ่งที่จะแสดงสำหรับ URL รูท

en: Please, enter required data.
th: โปรดป้อนข้อมูลที่จำเป็น

en: Please, enter valid data.
th: โปรดป้อนข้อมูลที่ถูกต้อง

en: Plugin Name
th: ชื่อปลั๊กอิน

en: Plural
th: พหูพจน์

en: Position of hreflang links
th: ตำแหน่งของลิงก์ hreflang

en: Position of link(s):
th: ตำแหน่งของลิงก์:

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Post Navigation: Next Label
th: การนำทางโพสต์: ป้ายกำกับถัดไป

en: Post Navigation: Previous Label
th: การนำทางโพสต์: ป้ายกำกับก่อนหน้า

en: Post Translation Text
th: ข้อความหลังการแปล

en: Post Translations
th: การแปลโพสต์

en: Post Types Translation
th: การแปลประเภทโพสต์

en: Post not found
th: ไม่พบโพสต์

en: Post type and source language assignment have been fixed for
th: ประเภทโพสต์และการกำหนดภาษาต้นฉบับได้รับการแก้ไขสำหรับ

en: Post types
th: ประเภทโพสต์

en: Post without a title
th: โพสต์ที่ไม่มีชื่อ

en: Posts Slider: More Link Text
th: แถบเลื่อนโพสต์: ข้อความลิงก์เพิ่มเติม

en: Posts and pages synchronization
th: การซิงโครไนซ์โพสต์และหน้า

en: Posts: Button Text
th: โพสต์: ข้อความปุ่ม

en: Posts: More Link Text
th: โพสต์: ข้อความลิงก์เพิ่มเติม

en: Posts: No Results Message
th: โพสต์: ข้อความไม่มีผลลัพธ์

en: Posts: Terms Label
th: โพสต์: ป้ายกำกับข้อกำหนด

en: Preferences saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Preserve URL arguments
th: รักษาอาร์กิวเมนต์ URL

en: Preserving URL arguments
th: การรักษาอาร์กิวเมนต์ URL

en: Preview update failed
th: การอัปเดตตัวอย่างล้มเหลว

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Price Table: Button link
th: ตารางราคา: ลิงก์ปุ่ม

en: Price Table: Button text
th: ตารางราคา: ข้อความปุ่ม

en: Price Table: Footer additional info
th: ตารางราคา: ข้อมูลเพิ่มเติมส่วนท้าย

en: Price Table: Heading
th: ตารางราคา: หัวเรื่อง

en: Price Table: Period
th: ตารางราคา: ระยะเวลา

en: Price Table: Ribbon title
th: ตารางราคา: ชื่อริบบิ้น

en: Price Table: Sub heading
th: ตารางราคา: หัวเรื่องย่อย

en: Price Table: text
th: ตารางราคา: ข้อความ

en: Pricing table: Billing Option 1
th: ตารางราคา: ตัวเลือกการเรียกเก็บเงิน 1

en: Pricing table: Billing Option 2
th: ตารางราคา: ตัวเลือกการเรียกเก็บเงิน 2

en: Pricing table: Button link
th: ตารางราคา: ลิงก์ปุ่ม

en: Pricing table: Button text
th: ตารางราคา: ข้อความปุ่ม

en: Pricing table: Duration
th: ตารางราคา: ระยะเวลา

en: Pricing table: Feature Description
th: ตารางราคา: คำอธิบายคุณสมบัติ

en: Pricing table: Feature Tooltip
th: ตารางราคา: คำแนะนำคุณสมบัติ

en: Pricing table: Price
th: ตารางราคา: ราคา

en: Pricing table: Ribbon Text
th: ตารางราคา: ข้อความริบบิ้น

en: Pricing table: Title
th: ตารางราคา: ชื่อ

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Problem receiving translation jobs?
th: มีปัญหาในการรับงานแปลหรือไม่?

en: Processing element with id
th: กำลังประมวลผลองค์ประกอบที่มี ID

en: Processing target language
th: กำลังประมวลผลภาษาเป้าหมาย

en: Progress: Inner text
th: ความคืบหน้า: ข้อความภายใน

en: Progress: Title
th: ความคืบหน้า: ชื่อ

en: Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
th: โปรดให้ข้อมูลนี้หากมีการร้องขอในฟอรัมสนับสนุนของเรา ไม่มีรหัสผ่านหรือข้อมูลที่เป็นความลับอื่น ๆ รวมอยู่ด้วย

en: Publish the post translations
th: เผยแพร่การแปลโพสต์

en: Publish the translated post when original is also published (default)
th: เผยแพร่โพสต์ที่แปลแล้วเมื่อต้นฉบับถูกเผยแพร่ด้วย (ค่าเริ่มต้น)

en: Quote: Quote Cite
th: คำคม: อ้างอิงคำคม

en: Quote: Quote Content
th: คำคม: เนื้อหาคำคม

en: REST enabled
th: เปิดใช้งาน REST

en: Rate translation
th: ให้คะแนนการแปล

en: Rate translation of this page
th: ให้คะแนนการแปลหน้านี้

en: Rating
th: คะแนน

en: Rating:
th: คะแนน:

en: Read how this works
th: อ่านวิธีการทำงานนี้

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
th: เปลี่ยนเส้นทางผู้เยี่ยมชมตามภาษาของเบราว์เซอร์เฉพาะเมื่อมีการแปลเท่านั้น

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Refreshing the page, please wait...
th: กำลังรีเฟรชหน้า โปรดรอ...

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: Reload the page and try again.
th: โหลดหน้าซ้ำแล้วลองอีกครั้ง

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
th: จดจำการตั้งค่าภาษาของผู้เยี่ยมชมเป็นเวลา %s ชั่วโมง (โปรดป้อน 24 หรือพหุคูณของ 24)

en: Remote XML Config Log
th: บันทึกการกำหนดค่า XML ระยะไกล

en: Remove %s
th: ลบ %s

en: Remove all messages and notifications
th: ลบข้อความและการแจ้งเตือนทั้งหมด

en: Remove all messages and notifications, for all users.
th: ลบข้อความและการแจ้งเตือนทั้งหมดสำหรับผู้ใช้ทุกคน

en: Remove comments that don't match the content's language
th: ลบความคิดเห็นที่ไม่ตรงกับภาษาของเนื้อหา

en: Remove debug logs of String Translation cache
th: ลบบันทึกการดีบักของแคชการแปลสตริง

en: Remove ghost entries from the translation tables
th: ลบรายการผีออกจากตารางการแปล

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
th: ลบคำต่อท้ายภาษาออกจากชื่ออนุกรมวิธาน

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
th: ลบสตริง “filter_var” ออกจากคำสั่ง “disable_functions” หรือ...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
th: ลบรายการออกจากตาราง WPML ที่ไม่ได้เชื่อมโยงอย่างถูกต้อง ล้างตารางออกจากรายการที่เหลือจากการอัปเกรด การแก้ไขข้อผิดพลาด หรือปัจจัยที่ไม่แน่นอน

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
th: ลบแถวที่ไม่ถูกต้องที่จัดเก็บไว้ในตัวเลือกและซ่อนประกาศผู้ดูแลระบบ

en: Rename label to %s
th: เปลี่ยนชื่อป้ายกำกับเป็น %s

en: Replied
th: ตอบกลับแล้ว

en: Reply to admin
th: ตอบกลับผู้ดูแลระบบ

en: Reply to admin:
th: ตอบกลับผู้ดูแลระบบ:

en: Reply to translator
th: ตอบกลับผู้แปล

en: Reply to translator:
th: ตอบกลับผู้แปล:

en: Required
th: จำเป็น

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Reset and deactivate WPML
th: รีเซ็ตและปิดใช้งาน WPML

en: Reset languages
th: รีเซ็ตภาษา

en: Reset settings
th: รีเซ็ตการตั้งค่า

en: Restore
th: กู้คืน

en: Restore default
th: คืนค่าเริ่มต้น

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
th: กู้คืนข้อความและการแจ้งเตือนที่ถูกปิดและซ่อนไว้

en: Restore messages and notification
th: กู้คืนข้อความและการแจ้งเตือน

en: Retry
th: ลองอีกครั้ง

en: Review
th: ตรวจสอบ

en: Reviewed by:
th: ตรวจสอบโดย:

en: Reviews: Comment Contents
th: รีวิว: เนื้อหาความคิดเห็น

en: Reviews: Comment Image
th: รีวิว: รูปภาพความคิดเห็น

en: Reviews: Comment Link
th: รีวิว: ลิงก์ความคิดเห็น

en: Reviews: Comment Title
th: รีวิว: ชื่อความคิดเห็น

en: Reviews: Commenter Name
th: รีวิว: ชื่อผู้แสดงความคิดเห็น

en: Running now batch #%d
th: กำลังรันชุด #%d

en: SEO Options
th: ตัวเลือก SEO

en: Safe HTML editing
th: การแก้ไข HTML ที่ปลอดภัย

en: Save
th: บันทึก

en: Save the translated post as a draft
th: บันทึกโพสต์ที่แปลแล้วเป็นฉบับร่าง

en: Saving settings...
th: กำลังบันทึกการตั้งค่า...

en: Scanning Results
th: ผลการสแกน

en: Scanning now, please don't close this page.
th: กำลังสแกนอยู่ โปรดอย่าปิดหน้านี้

en: Scanning now, please wait...
th: กำลังสแกน โปรดรอ...

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Dropdown: Placeholder
th: ค้นหาแบบ Dropdown: ตัวยึด

en: Search Inline: Placeholder
th: ค้นหาแบบอินไลน์: ตัวยึด

en: Search Modal: Placeholder
th: ค้นหาแบบ Modal: ตัวยึด

en: Search: Placeholder
th: ค้นหา: ข้อความตัวยึด

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Language
th: เลือกภาษา

en: Select Validation
th: เลือกการตรวจสอบ

en: Select a preset
th: เลือกค่าที่ตั้งไว้ล่วงหน้า

en: Select all items
th: เลือกรายการทั้งหมด

en: Select bulk action
th: เลือกการดำเนินการจำนวนมาก

en: Select content and send to translation
th: เลือกเนื้อหาและส่งไปแปล

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
th: เลือกวิธีการแสดงตัวสลับภาษาในเมนู เลือก “รายการภาษา” เพื่อแสดงรายการทั้งหมดในระดับเดียวกัน หรือ “ดรอปดาวน์” เพื่อแสดงภาษาปัจจุบันเป็นหลักและภาษาอื่น ๆ เป็นรอง

en: Select row
th: เลือกแถว

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
th: เลือกเมนูที่จะแสดงตัวสลับภาษา

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
th: เลือกตำแหน่งที่จะแสดงตัวสลับภาษาในเมนู

en: Select the position to display the post translations links.
th: เลือกตำแหน่งที่จะแสดงลิงก์การแปลโพสต์

en: Select the style of the language switcher.
th: เลือกรูปแบบของตัวสลับภาษา

en: Select the taxonomy to translate:
th: เลือกอนุกรมวิธานที่จะแปล:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
th: เลือกพื้นที่วิดเจ็ตที่จะรวมตัวสลับภาษา

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากธีมหรือปลั๊กอินของคุณใช้การดำเนินการ AJAX บนส่วนหน้า ซึ่ง WPML จำเป็นต้องกรอง WPML จะตั้งค่าคุกกี้โดยใช้ JavaScript ซึ่งจะช่วยให้สามารถส่งคืนเนื้อหาที่ถูกต้องสำหรับการดำเนินการ AJAX ได้

en: Select translation option
th: เลือกตัวเลือกการแปล

en: Select your language:
th: เลือกภาษาของคุณ:

en: Send
th: ส่ง

en: Send to translation
th: ส่งไปแปล

en: Send to translation the content of raw HTML cells
th: ส่งเนื้อหาของเซลล์ HTML ดิบเพื่อแปล

en: Send to translator
th: ส่งถึงผู้แปล

en: Sent to translation service
th: ส่งไปยังบริการแปล

en: Sent to translator
th: ส่งถึงผู้แปล

en: Server error
th: ข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์

en: Server error. Please refresh and try again.
th: ข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์ โปรดรีเฟรชและลองอีกครั้ง

en: Service added and set as default.
th: เพิ่มบริการและตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้นแล้ว

en: Set admin language as editing language.
th: ตั้งค่าภาษาผู้ดูแลระบบเป็นภาษาแก้ไข

en: Set language information
th: ตั้งค่าข้อมูลภาษา

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
th: ตั้งค่าแม่หน้าสำหรับการแปลตามแม่หน้าของภาษาต้นฉบับ

en: Set-up the translation
th: ตั้งค่าการแปล

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
th: เสร็จบางส่วน

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
th: เสร็จบางส่วน

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
th: อาจมีเนื้อหาเพิ่มเติมที่ต้องแก้ไข: โปรดทำซ้ำขั้นตอน

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
th: งานแปลอัปเดตแล้ว

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
th: ตั้งค่าสถานะการแปลเป็น DUPLICATE ในตาราง icl_translation_status สำหรับโพสต์ที่ถูกทำเครื่องหมายว่าซ้ำกัน

en: Setting language to media. %d left
th: กำลังตั้งค่าภาษาให้กับสื่อ เหลือ %d

en: Setting language to media: done!
th: กำลังตั้งค่าภาษาให้กับสื่อ: เสร็จสิ้น!

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Settings updated
th: อัปเดตการตั้งค่าแล้ว

en: Setup
th: ตั้งค่า

en: Setup WPML
th: ตั้งค่า WPML

en: Setup manually
th: ตั้งค่าด้วยตนเอง

en: Show
th: แสดง

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
th: แสดงกล่องเมตา “การตั้งค่าเนื้อหาหลายภาษา” บนหน้าแก้ไขโพสต์

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
th: แสดงภาษาที่ใช้งานอยู่ - ต้องเปิดใช้งานพร้อมกับดรอปดาวน์

en: Show Language Switcher on login and registration pages
th: แสดงตัวสลับภาษาบนหน้าเข้าสู่ระบบและลงทะเบียน

en: Show Translation Feedback module for these languages:
th: แสดงโมดูลความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปลสำหรับภาษาเหล่านี้:

en: Show content in:
th: แสดงเนื้อหาใน:

en: Show details
th: แสดงรายละเอียด

en: Show language switcher in footer
th: แสดงตัวสลับภาษาในส่วนท้าย

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
th: แสดงลิงก์เหนือหรือใต้โพสต์ โดยเสนอเป็นภาษาอื่น

en: Show on the left side of the screen
th: แสดงที่ด้านซ้ายของหน้าจอ

en: Show on the right side of the screen
th: แสดงที่ด้านขวาของหน้าจอ

en: Show system fields
th: แสดงฟิลด์ระบบ

en: Show this notice.
th: แสดงประกาศนี้

en: Show your love for WPML
th: แสดงความรักของคุณที่มีต่อ WPML

en: Showing content in:
th: กำลังแสดงเนื้อหาใน:

en: Side-by-side editing
th: การแก้ไขแบบเคียงข้างกัน

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
th: ตั้งแต่ WPML 3.6.0 เป็นต้นไป ตัวสลับภาษาจะไม่ใช้ CSS ID และคลาส CSS ได้เปลี่ยนไป สิ่งนี้จำเป็นเพื่อแก้ไขข้อบกพร่องบางอย่างและให้ตรงตามมาตรฐานล่าสุด หากธีมของคุณหรือ CSS ที่กำหนดเองของคุณไม่ได้อ้างอิงตัวเลือกเก่าเหล่านี้ ขอแนะนำให้ข้ามความเข้ากันได้แบบย้อนหลัง อย่างไรก็ตาม ยังคงสามารถเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ได้ในภายหลัง

en: Singular
th: เอกพจน์

en: Site
th: ไซต์

en: Site %s
th: ไซต์ %s

en: Site Languages
th: ภาษาของไซต์

en: Site key:
th: คีย์ไซต์:

en: Skip backwards compatibility
th: ข้ามความเข้ากันได้แบบย้อนหลัง

en: Skip language
th: ข้ามภาษา

en: Slides: button text
th: สไลด์: ข้อความปุ่ม

en: Slides: description
th: สไลด์: คำอธิบาย

en: Slides: heading
th: สไลด์: หัวเรื่อง

en: Slides: link URL
th: สไลด์: URL ลิงก์

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
th: ขณะนี้การแปล Slug ถูกปิดใช้งานใน WPML %1$sคลิกที่นี่เพื่อเปิดใช้งาน%2$s

en: Slugs are currently not translated.
th: ขณะนี้ Slugs ไม่ได้ถูกแปล

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
th: ขณะนี้ Slugs ถูกแปลแล้ว คลิกที่ลิงก์ด้านบนเพื่อแก้ไขคำแปล

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
th: การตั้งค่าตัวสลับภาษาของ WPML บางส่วนถูกเริ่มต้นใหม่เนื่องจากเสียหาย โปรดกำหนดค่าใหม่:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
th: คุณสมบัติการแปลสตริงของ WPML บางอย่างอาจทำงานไม่ถูกต้องหากไม่มีการรองรับอักขระ utf8mb4

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
th: เนื้อหาบางส่วนอาจหายไปเนื่องจากการเปลี่ยนภาษาเริ่มต้น ดู

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
th: เนื้อหาบางส่วนอาจไม่ได้แปลเป็นทุกภาษา เลือกสิ่งที่ควรปรากฏในตัวสลับภาษาเมื่อไม่มีการแปล

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
th: เนื้อหาบางส่วนของคุณถูกแปลโดยใช้ตัวแก้ไขการแปลแบบคลาสสิก หากคุณดำเนินการต่อ การแปลซ้ำอาจเขียนทับหรือลบการแปลเหล่านั้น

en: Some parameters are missing for this request.
th: พารามิเตอร์บางตัวหายไปสำหรับคำขอนี้

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s
th: เกิดข้อผิดพลาดกับการแปลอัตโนมัติ โปรดติดต่อ %1$1sฝ่ายสนับสนุน WPML%2$2s และรายงานว่าการแปลอัตโนมัติเหล่านี้ค้างอยู่: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่าง โปรดลองอีกครั้งหรือติดต่อฝ่ายสนับสนุน

en: Something went wrong. Please try again.
th: มีบางอย่างผิดพลาด โปรดลองอีกครั้ง

en: Spell Checker
th: ตัวตรวจสอบการสะกด

en: Start the process
th: เริ่มกระบวนการ

en: Starting...
th: กำลังเริ่มต้น...

en: Status
th: สถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Stop showing this message
th: หยุดแสดงข้อความนี้

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
th: จัดเก็บคุกกี้ภาษาเพื่อรองรับการกรองภาษาสำหรับ AJAX

en: Strings for menus will be updated
th: จะอัปเดตสตริงสำหรับเมนู

en: Style
th: สไตล์

en: Styling the language switcher with additional CSS
th: การจัดรูปแบบตัวสลับภาษาด้วย CSS เพิ่มเติม

en: Subscribe form: Button Text
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: ข้อความปุ่ม

en: Subscribe form: Checkbox Text
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: ข้อความช่องทำเครื่องหมาย

en: Subscribe form: Notification Subject
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: หัวข้อการแจ้งเตือน

en: Subscribe form: Redirect Link
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: ลิงก์เปลี่ยนเส้นทาง

en: Subscribe form: Success Message
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: ข้อความสำเร็จ

en: Subscribe form: Terms and Conditions
th: แบบฟอร์มสมัครสมาชิก: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Support
th: การสนับสนุน

en: Switch to %s
th: เปลี่ยนเป็น %s

en: Sync
th: ซิงค์

en: Synchronize comment status
th: ซิงโครไนซ์สถานะความคิดเห็น

en: Synchronize comments on duplicate content
th: ซิงโครไนซ์ความคิดเห็นบนเนื้อหาที่ซ้ำกัน

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
th: ซิงโครไนซ์ ID งานในพื้นที่กับงาน ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
th: ซิงโครไนซ์ ID งานในพื้นที่กับคู่ของ ATE คุณจะต้องรีเฟรชหน้าผู้ดูแลระบบสองสามครั้งเพื่อดำเนินการให้เสร็จสิ้น

en: Synchronize menus between languages.
th: ซิงโครไนซ์เมนูระหว่างภาษา

en: Synchronize page order for translations
th: ซิงโครไนซ์ลำดับหน้าสำหรับการแปล

en: Synchronize page template
th: ซิงโครไนซ์เทมเพลตหน้า

en: Synchronize password for password protected posts
th: ซิงโครไนซ์รหัสผ่านสำหรับโพสต์ที่ป้องกันด้วยรหัสผ่าน

en: Synchronize ping status
th: ซิงโครไนซ์สถานะ ping

en: Synchronize posts format
th: ซิงโครไนซ์รูปแบบโพสต์

en: Synchronize posts taxonomies
th: ซิงโครไนซ์อนุกรมวิธานของโพสต์

en: Synchronize private flag
th: ซิงโครไนซ์แฟล็กส่วนตัว

en: Synchronize sticky flag
th: ซิงโครไนซ์แฟล็กติดหนึบ

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
th: ซิงโครไนซ์ลำดับชั้นอนุกรมวิธานตาม: ภาษา %1$s

en: Syncing menus %1 of %2
th: กำลังซิงค์เมนู %1 จาก %2

en: TM job logs
th: บันทึกงาน TM

en: Tab Item: Content
th: รายการแท็บ: เนื้อหา

en: Tab Item: Label
th: รายการแท็บ: ป้ายกำกับ

en: Table of Contents: Title
th: สารบัญ: ชื่อเรื่อง

en: Tabs: Content
th: แท็บ: เนื้อหา

en: Tabs: Tab Content
th: แท็บ: เนื้อหาแท็บ

en: Tabs: Tab Label
th: แท็บ: ป้ายกำกับแท็บ

en: Tabs: Title
th: แท็บ: ชื่อเรื่อง

en: Target Language
th: ภาษาเป้าหมาย

en: Taxonomies Translation
th: การแปลอนุกรมวิธาน

en: Taxonomy
th: อนุกรมวิธาน

en: Taxonomy Translation
th: การแปลอนุกรมวิธาน

en: Taxonomy translation
th: การแปลอนุกรมวิธาน

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
th: การสนับสนุนทางเทคนิคสำหรับลูกค้ามีให้ผ่าน %sฟอรัม WPML%s

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
th: บอกให้โลกรู้ว่าไซต์ของคุณทำงานหลายภาษาด้วย WPML (วางข้อความในส่วนท้ายของไซต์ของคุณ) - <a href="%s">อ่านเพิ่มเติม</a>

en: Term translation
th: การแปลคำศัพท์

en: Testimonial Carousel: Content
th: ภาพหมุนคำรับรอง: เนื้อหา

en: Testimonial Carousel: Name
th: ภาพหมุนคำรับรอง: ชื่อ

en: Testimonial Carousel: Title
th: ภาพหมุนคำรับรอง: ชื่อเรื่อง

en: Testimonial: Content
th: คำรับรอง: เนื้อหา

en: Testimonial: Heading
th: คำรับรอง: หัวเรื่อง

en: Testimonial: Job
th: คำรับรอง: ตำแหน่งงาน

en: Testimonial: Link URL
th: คำรับรอง: URL ลิงก์

en: Testimonial: Name
th: คำรับรอง: ชื่อ

en: Testimonial: content
th: คำรับรอง: เนื้อหา

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Text Content: Text
th: เนื้อหาข้อความ: ข้อความ

en: Text Editor: Text
th: ตัวแก้ไขข้อความ: ข้อความ

en: Text for alternative languages for posts:
th: ข้อความสำหรับภาษาทางเลือกสำหรับโพสต์:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
th: ขอบคุณที่เลือก คุณสามารถเปลี่ยนการเลือกของคุณได้ตลอดเวลาใน %sการตั้งค่าการแปลประเภทโพสต์%s

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
th: ขอบคุณที่ลงทะเบียน WPML บนเว็บไซต์นี้ คุณจะได้รับการอัปเดตอัตโนมัติเมื่อมีเวอร์ชันใหม่

en: Thank you for your rating and comment!
th: ขอบคุณสำหรับคะแนนและความคิดเห็นของคุณ!

en: Thank you for your rating!
th: ขอบคุณสำหรับคะแนนของคุณ!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
th: การดำเนินการ “รีเซ็ต” จะปิดใช้งานปลั๊กอิน WPML หลังจากลบตาราง WPML (ตารางที่มีคำนำหน้า “icl_”) ออกจากฐานข้อมูล การดำเนินการนี้จะ ไม่ ลบเนื้อหาใดๆ (โพสต์, คำศัพท์อนุกรมวิธาน ฯลฯ) แต่จะส่งผลต่อข้อมูลการแปลและภาษาที่ WPML เชื่อมโยงกับประเภทเนื้อหาแต่ละประเภทเท่านั้น

en: The Language code already exists.
th: รหัสภาษามีอยู่แล้ว

en: The Language name already exists.
th: ชื่อภาษามีอยู่แล้ว

en: The URL of the HTML file is required
th: ต้องระบุ URL ของไฟล์ HTML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
th: ปลั๊กอิน WPML Multilingual CMS ยังไม่ได้เปิดใช้งาน

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
th: ปลั๊กอิน WPML Page Builders ที่คุณกำลังใช้อยู่เป็นส่วนหนึ่งของ WPML แล้ว

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
th: ปุ่มถูกปิดใช้งานเนื่องจากเมนูที่มีอยู่ทั้งหมดมีตัวสลับภาษา คุณสามารถแก้ไขการตั้งค่าของตัวสลับภาษาที่มีอยู่ได้

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
th: ปุ่มถูกปิดใช้งานเนื่องจากพื้นที่วิดเจ็ตที่มีอยู่ทั้งหมดมีตัวสลับภาษา คุณสามารถแก้ไขการตั้งค่าของตัวสลับภาษาที่มีอยู่ได้

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
th: ปุ่มถูกปิดใช้งานเนื่องจากไม่มีเมนูในไซต์ เพิ่มเมนูแล้วคุณสามารถเปิดใช้งานตัวสลับภาษาในภายหลังได้

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
th: ปุ่มถูกปิดใช้งานเนื่องจากไม่มีพื้นที่วิดเจ็ตที่ลงทะเบียนในไซต์

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
th: เนื้อหาปัจจุบันของ %s นี้จะหายไปอย่างถาวร WPML จะคัดลอกเนื้อหา %s และแทนที่เนื้อหาปัจจุบัน

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
th: ข้อมูลจะถูกเข้ารหัสด้วยอัลกอริทึม %s

en: The default locale already exists.
th: โลแคลเริ่มต้นมีอยู่แล้ว

en: The field can't be empty.
th: ฟิลด์ต้องไม่ว่างเปล่า

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
th: ส่วนขยายตัวกรองถูกเปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้นตั้งแต่ PHP 5.2 ดังนั้นจึงต้องถูกปิดใช้งานโดยคุณหรือโฮสต์ของคุณ

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
th: ส่วนขยายตัวกรองถูกเปิดใช้งานโดยค่าเริ่มต้นตั้งแต่ PHP 5.2.0 ก่อนหน้านี้มีการใช้ส่วนขยาย PECL ทดลอง 
     อย่างไรก็ตาม ไม่แนะนำให้ใช้หรืออัปเดตเวอร์ชัน PECL อีกต่อไป (ที่มา:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
th: เกิดข้อผิดพลาดต่อไปนี้ขณะเรียกใช้การย้ายข้อมูล โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง หรือติดต่อฝ่ายสนับสนุนหากปัญหายังคงอยู่

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
th: คำศัพท์ต่อไปนี้ไม่มีการแปลในภาษาที่เลือกและจะถูกยกเลิกการเชื่อมต่อจากโพสต์นี้:

en: The hreflang already exists.
th: hreflang มีอยู่แล้ว

en: The language %s was deleted.
th: ภาษา %s ถูกลบแล้ว

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
th: เมนูในหน้านี้อาจไม่ซิงค์เนื่องจากต้องใช้ตัวแปรอินพุตเพิ่มเติม โปรดแก้ไขการตั้งค่า %1$s ในไฟล์ php.ini หรือ.htaccess ของคุณเป็น %2$s หรือมากกว่า

en: The original has been deleted!
th: ต้นฉบับถูกลบแล้ว!

en: The remote XML Config Log is empty
th: บันทึกการกำหนดค่า XML ระยะไกลว่างเปล่า

en: The role was not found.
th: ไม่พบบทบาท

en: The selected menus have been synchonized.
th: เมนูที่เลือกได้รับการซิงโครไนซ์แล้ว

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
th: สตริงที่เลือกสามารถแปลได้แล้วโดยใช้หน้าจอ %1$s การแปลสตริง %2$s

en: The service has been enabled.
th: บริการถูกเปิดใช้งานแล้ว

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
th: ลำดับชั้นอนุกรมวิธานได้รับการซิงโครไนซ์แล้ว

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
th: ลำดับชั้นอนุกรมวิธานได้รับการซิงโครไนซ์แล้ว

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
th: การตั้งค่าการแปลสำหรับฟิลด์นี้ถูกควบคุมโดยไฟล์ XML การกำหนดค่าภาษา หากคุณต้องการควบคุมด้วยตนเอง ให้ลบรายการออกจากไฟล์การกำหนดค่า

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
th: ความคิดเห็นที่ถูกย้ายไปที่ถังขยะจะถูกลบอย่างถาวรหลังจาก %d วัน

en: The upgrade is complete.
th: การอัปเกรดเสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดมีขนาดเกิน %s ไบต์

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดมีขนาดเกินคำสั่ง upload_max_filesize ใน php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดถูกอัปโหลดเพียงบางส่วนเท่านั้น

en: The user could not be created
th: ไม่สามารถสร้างผู้ใช้ได้

en: The user does not have a proper license to enable ATE.
th: ผู้ใช้ไม่มีใบอนุญาตที่เหมาะสมในการเปิดใช้งาน ATE

en: The web server cannot write to the .htaccess file
th: เว็บเซิร์ฟเวอร์ไม่สามารถเขียนลงในไฟล์.htaccess ได้

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
th: ความเข้ากันได้ของธีมและปลั๊กอินกับ WPML

en: Theme and plugins localization
th: การแปลธีมและปลั๊กอิน

en: There are no templates available.
th: ไม่มีเทมเพลตให้ใช้งาน

en: There was an error uploading the file, please try again!
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปโหลดไฟล์ โปรดลองอีกครั้ง!

en: These languages are enabled for this site:
th: ภาษาเหล่านี้เปิดใช้งานสำหรับไซต์นี้:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
th: ปลั๊กอินเหล่านี้ทราบว่ามีปัญหาความเข้ากันได้กับ WPML:

en: This action is not allowed
th: ไม่อนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
th: สิ่งนี้ใช้กับรายการสื่อทุกประเภท (รูปภาพ, วิดีโอ, PDF ฯลฯ) และไม่ใช่แค่รูปภาพ WPML จะทำซ้ำเฉพาะข้อความสื่อ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) และไม่ใช่ไฟล์สื่อ

en: This can be a result of either:
th: นี่อาจเป็นผลมาจาก:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
th: เอกสารนี้เป็นสำเนาของ %s และได้รับการดูแลโดย WPML

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
th: คุณสมบัตินี้จะเปลี่ยนธีมให้เป็นหลายภาษา โดยไม่ต้องแก้ไขไฟล์ PHP

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
th: คุณสมบัตินี้ใช้ Javascript ตรวจสอบให้แน่ใจว่าไซต์ของคุณไม่มีข้อผิดพลาด JS

en: This function is available through the Network Admin section.
th: ฟังก์ชันนี้มีให้ใช้งานผ่านส่วนผู้ดูแลระบบเครือข่าย

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site.
th: ข้อมูลนี้ช่วยให้ทีมสนับสนุนของเราสามารถดูเวอร์ชันของ WordPress, ปลั๊กอิน และธีมบนเว็บไซต์ของคุณได้

en: This is a translation of
th: นี่คือการแปลของ

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
th: นี่คือลำดับที่ภาษาจะแสดงในตัวสลับภาษา

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
th: ตัวเลือกภาษานี้กำหนดเนื้อหาที่จะแสดง คุณสามารถเลือกรายการในภาษาที่เฉพาะเจาะจงหรือในทุกภาษา หากต้องการเปลี่ยนภาษาของอินเทอร์เฟซผู้ดูแลระบบ WordPress ให้ไปที่โปรไฟล์ของคุณ

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
th: สิ่งนี้อาจแก้ไขปัญหาเช่นภาษาที่หายไปในตัวสลับภาษา

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
th: ซึ่งหมายความว่า %s ยังไม่ทราบถึงปัญหาในการแปลและไม่สามารถแก้ไขได้

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
th: การดำเนินการนี้จะคัดลอกเนื้อหาจากภาษาต้นฉบับไปยังการแปลนี้ มีไว้สำหรับเมื่อคุณต้องการเริ่มต้นด้วยเนื้อหาต้นฉบับ แต่ยังคงแปลในภาษานี้ ปุ่มนี้จะเปิดใช้งานเมื่อไม่มีเนื้อหาในตัวแก้ไขเท่านั้น

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
th: การดำเนินการนี้จะลบตารางภาษาของ WPML และสร้างใหม่ คุณควรใช้สิ่งนี้หากคุณเพิ่งติดตั้ง WPML และไม่เห็นรายการภาษาที่มีอยู่ทั้งหมด

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
th: การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตตารางภาษาของ WPML และติดตั้งใหม่ ภาษาที่กำหนดเองที่คุณเพิ่มจะถูกลบออก

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
th: การดำเนินการนี้จะซิงโครไนซ์การแปลนี้กับภาษาต้นฉบับ เมื่อคุณแก้ไขต้นฉบับ การแปลนี้จะอัปเดตทันที มีไว้สำหรับเมื่อคุณต้องการให้เนื้อหาในภาษานี้เหมือนกับเนื้อหาในภาษาต้นฉบับเสมอ

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
th: ตัวเลือกนี้ช่วยให้มั่นใจว่าข้อความรูปภาพ (เช่น alt, ชื่อ และคำบรรยาย) สามารถแปลได้และแสดงบนส่วนหน้า WPML จะทำซ้ำสื่อเมื่อจำเป็นเท่านั้นและเฉพาะระหว่างการแปล ทำให้ฐานข้อมูลของคุณสะอาดและหลีกเลี่ยงรายการที่ไม่จำเป็น

en: This option is not yet available for Multisite installs
th: ตัวเลือกนี้ยังไม่พร้อมใช้งานสำหรับการติดตั้ง Multisite

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
th: หน้านี้ถูกตั้งค่าให้ %1$sแปลด้วยตนเอง%2$s โดยใช้ WordPress Editor

en: This page was translated from:
th: หน้านี้แปลจาก:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
th: ปลั๊กอินนี้ถูกปิดใช้งานเนื่องจากเป็นส่วนหนึ่งของปลั๊กอิน WPML Multilingual CMS แล้ว คุณสามารถลบได้อย่างปลอดภัย

en: This post is already duplicated.
th: โพสต์นี้ถูกทำซ้ำแล้ว

en: This post is also available in:
th: โพสต์นี้มีให้บริการใน:

en: This post is also available in: %s
th: โพสต์นี้มีให้บริการใน: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
th: หน้านี้มีการตั้งค่าภาษาสำหรับไซต์ของคุณ

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
th: การตั้งค่านี้ถูกควบคุมโดยไฟล์ wpml-config.xml คลิกที่นี่เพื่อปลดล็อกและแทนที่การตั้งค่านี้

en: This term has additional meta fields:
th: คำนี้มีฟิลด์เมตาเพิ่มเติม:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
th: ข้อความนี้จะปรากฏก่อนรายการภาษา ข้อความของคุณต้องมีสตริง %s ซึ่งเป็นตัวยึดสำหรับลิงก์จริง

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
th: WPML เวอร์ชันนี้มีการอัปเดตและปรับปรุงที่สำคัญ

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
th: คำเตือนนี้จะหายไปเมื่อปัญหานี้ได้รับการแก้ไขแล้ว

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
th: การดำเนินการนี้จะ %1$sเขียนทับการตั้งค่าเฉพาะภาษาที่มีอยู่%2$s รวมถึงข้อความที่แปลที่สร้างด้วย WPML

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
th: การดำเนินการนี้จะ %1$sเขียนทับการตั้งค่าเฉพาะภาษาที่มีอยู่%2$s

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
th: สิ่งนี้จะกำหนดคำศัพท์อนุกรมวิธานเดียวกันกับแหล่งที่มาสำหรับการแปลโพสต์แต่ละรายการ

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
th: การดำเนินการนี้จะเปลี่ยนการตั้งค่าของตัวสลับภาษา %s ของคุณให้เป็นค่าเริ่มต้นตามที่กำหนดโดยธีม โปรดทราบว่าตัวสลับบางตัวอาจถูกลบออกและบางตัวอาจถูกเพิ่มเข้ามา

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
th: สิ่งนี้จะตรวจสอบความคิดเห็นที่มีภาษาแตกต่างจากเนื้อหาที่เกี่ยวข้อง หากพบ เราสามารถลบความคิดเห็นเหล่านี้ให้คุณได้ เราเรียกสิ่งเหล่านี้ว่า “ความคิดเห็นกำพร้า”

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
th: การดำเนินการนี้จะทำซ้ำข้อความสื่อ (alt, title, caption) ไปยังทุกภาษาโดยใช้ตัวเลือกที่คุณเลือกไว้ด้านบน โปรดอยู่ในหน้านี้จนกว่ากระบวนการจะเสร็จสมบูรณ์ ซึ่งอาจใช้เวลาสองสามนาที

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
th: หากต้องการเพิ่มหมวดหมู่ที่มีอยู่แล้วในภาษาอื่น ให้ไปที่ <a%s>หน้าการจัดการหมวดหมู่</a>

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
th: หากต้องการใช้คุณสมบัติ WPML ต่อไป เช่น การแปลอัตโนมัติและการอัปเดตปลั๊กอิน โปรดลงทะเบียนไซต์ของคุณอีกครั้ง ไม่ต้องกังวล เนื้อหาและการแปลที่มีอยู่ของคุณปลอดภัย

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
th: หากต้องการแปล %s ได้อย่างง่ายดาย คุณต้องเพิ่มส่วนประกอบ WPML ต่อไปนี้:

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
th: หากต้องการแก้ไขภาษาอื่น ให้ใช้ตัวสลับในแถบผู้ดูแลระบบด้านบน

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
th: หากต้องการเปิดใช้งาน คุณหรือโฮสต์ของคุณจะต้องเปิดไฟล์ php.ini ของเว็บไซต์ของคุณและ:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
th: หากต้องการเปิดใช้งานตัวเลือก <strong>ใช้ไดเรกทอรีสำหรับภาษาเริ่มต้น</strong> คุณต้อง <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>ระบุสิ่งที่จะแสดงสำหรับ URL รูทของไซต์ของคุณ</a>

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
th: เพื่อให้มั่นใจและปรับปรุงความปลอดภัยของเว็บไซต์ของคุณ WPML ใช้

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
th: หากต้องการแก้ไข ให้เปิด “%s” และตั้งค่า “โลแคลเริ่มต้น” ตามที่แสดงด้านบน

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
th: หากต้องการเรียนรู้เพิ่มเติม โปรดเยี่ยมชมหน้าเอกสารประกอบของเราเกี่ยวกับ %s

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
th: หากต้องการซิงโครไนซ์ค่าสำหรับการแปล คุณต้องเปิดใช้งานโมดูลการจัดการการแปลของ WPML

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
th: หากต้องการแปลเนื้อหาที่สร้างด้วย %1$s คุณต้อง %2$sติดตั้ง WPML String Translation%3$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
th: ในการแปลป้ายกำกับและ slug ของอนุกรมวิธาน คุณต้องมีปลั๊กอิน %s

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
th: หากต้องการแปลตัวเลือกที่ใช้ข้อความ ให้ใช้ %1$sข้อความอื่นๆ (สตริง)%2$s ใน %3$sแดชบอร์ดการแปล%4$s

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
th: หากต้องการแปลรายการเหล่านี้ โปรดไปที่ <a rel="noreferrer" href="%s">การจัดการการแปล</a> และส่งไปแปล

en: Toggle: Content
th: สลับ: เนื้อหา

en: Toggle: Title
th: สลับ: ชื่อเรื่อง

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
th: ต้องมีการเรียกไปยังโดเมนภาษาของเว็บไซต์แต่ละโดเมนทั้งเมื่อเข้าสู่ระบบและออกจากระบบ ดังนั้นจึงมีผลกระทบต่อประสิทธิภาพเล็กน้อยในการใช้งาน

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
th: คุณสมบัตินี้ช่วยให้ธีมและปลั๊กอินทำงานได้อย่างถูกต้องเมื่ออยู่ในเว็บไซต์ที่ใช้ภาษาในโดเมน

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
th: ติดตามงานแปลทั้งหมดบนไซต์ของคุณ พร้อมสถานะ วิธีการแปล และประวัติ ใช้หน้านี้เพื่อตรวจสอบความคืบหน้าหรือยกเลิกงาน

en: Track and manage jobs
th: ติดตามและจัดการงาน

en: Translatable
th: สามารถแปลได้

en: Translatable custom posts linking
th: การเชื่อมโยงโพสต์ที่กำหนดเองที่แปลได้

en: Translatable taxonomies linking
th: การเชื่อมโยงอนุกรมวิธานที่แปลได้

en: Translate
th: แปล

en: Translate Content
th: แปลเนื้อหา

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
th: แปลข้อความไลบรารีสื่อ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) เมื่อแปลเนื้อหา

en: Translate independently
th: แปลอย่างอิสระ

en: Translate menu strings and URLs for:
th: แปลสตริงเมนูและ URL สำหรับ:

en: Translate this Document
th: แปลเอกสารนี้

en: Translated by:
th: แปลโดย:

en: Translated post
th: โพสต์ที่แปลแล้ว

en: Translated taxonomies
th: อนุกรมวิธานที่แปลแล้ว

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
th: กำลังแปล %1$s? ใช้ตาราง %2$s เพื่อการแปลที่ง่ายขึ้น

en: Translating content created with page builders
th: การแปลเนื้อหาที่สร้างด้วยตัวสร้างหน้า

en: Translation
th: การแปล

en: Translation (new)
th: คำแปล (ใหม่)

en: Translation Dashboard
th: แดชบอร์ดการแปล

en: Translation Editor FAQ
th: คำถามที่พบบ่อยเกี่ยวกับตัวแก้ไขการแปล

en: Translation Feedback
th: ความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปล

en: Translation Feedback button on front-end:
th: ปุ่มความคิดเห็นเกี่ยวกับการแปลที่ส่วนหน้า:

en: Translation Jobs
th: งานแปล

en: Translation Management Job Logs
th: บันทึกงานการจัดการการแปล

en: Translation Memory
th: หน่วยความจำการแปล

en: Translation Priorities
th: ลำดับความสำคัญของการแปล

en: Translation Priority
th: ลำดับความสำคัญของการแปล

en: Translation Queue
th: คิวการแปล

en: Translation Service
th: บริการแปล

en: Translation completed
th: แปลเสร็จสมบูรณ์

en: Translation entry not found for: %d
th: ไม่พบรายการแปลสำหรับ: %d

en: Translation fixed
th: แก้ไขการแปลแล้ว

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
th: งานแปลเกิดข้อผิดพลาดและต้องส่งใหม่

en: Translation of
th: การแปลของ

en: Translation of %1$s
th: การแปลของ %1$s

en: Translation options
th: ตัวเลือกการแปล

en: Translation preferences
th: การตั้งค่าการแปล

en: Translation rating
th: คะแนนการแปล

en: Translation ready to download
th: การแปลพร้อมดาวน์โหลด

en: Translation requests cancelled.
th: ยกเลิกคำขอแปลแล้ว

en: Translation to:
th: แปลเป็น:

en: Translation:
th: การแปล:

en: Translations
th: การแปล

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
th: การแปลป้ายกำกับและ slug ของอนุกรมวิธาน %1$s

en: Translations queue
th: คิวการแปล

en: Translations:
th: คำแปล:

en: Translator
th: ผู้แปล

en: Translator replied
th: ผู้แปลตอบกลับแล้ว

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Troubleshooting
th: การแก้ไขปัญหา

en: Type a post title
th: พิมพ์ชื่อโพสต์

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
th: การเขียน URL ใหม่ไม่ได้เปิดใช้งานในเว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: URLs for menus will be updated
th: จะอัปเดต URL สำหรับเมนู

en: Unable to remove relationship!
th: ไม่สามารถลบความสัมพันธ์ได้!

en: Unable to set this service as default.
th: ไม่สามารถตั้งค่าบริการนี้เป็นค่าเริ่มต้นได้

en: Unauthorized
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Unique designs for translations
th: การออกแบบที่ไม่ซ้ำกันสำหรับการแปล

en: Unknown remote translation service
th: บริการแปลระยะไกลที่ไม่รู้จัก

en: Unknown reviewer
th: ผู้ตรวจสอบที่ไม่รู้จัก

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
th: จนถึงตอนนี้ ไซต์ของคุณถูกตั้งค่าให้แสดง “โพสต์บล็อกทั้งหมด” แม้ว่าจะไม่ได้แปลก็ตาม คุณสมบัตินั้นถูกแทนที่ด้วยโหมดการแปลที่ดีกว่าและสมบูรณ์ยิ่งขึ้นแล้ว

en: Untranslated URL %s
th: URL ที่ยังไม่ได้แปล %s

en: Untranslated URLs for menus
th: URL ที่ยังไม่ได้แปลสำหรับเมนู

en: Untranslated string %s
th: สตริงที่ยังไม่ได้แปล %s

en: Untranslated strings for menus
th: สตริงที่ยังไม่ได้แปลสำหรับเมนู

en: Update
th: อัปเดต

en: Update %1$s menu option to %2$s
th: อัปเดตตัวเลือกเมนู %1$s เป็น %2$s

en: Update %s translation
th: อัปเดตการแปล %s

en: Update Taxonomy Hierarchy
th: อัปเดตลำดับชั้นอนุกรมวิธาน

en: Update Translation Priority
th: อัปเดตลำดับความสำคัญของการแปล

en: Update URL to %s
th: อัปเดต URL เป็น %s

en: Update term names
th: อัปเดตชื่อคำศัพท์

en: Updated Name
th: ชื่อที่อัปเดตแล้ว

en: Upload custom flag
th: อัปโหลดธงที่กำหนดเอง

en: Upload dir is not writable
th: ไดเรกทอรีอัปโหลดไม่สามารถเขียนได้

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีอัปโหลดได้ ตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Uploads
th: การอัปโหลด

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
th: คุณกำลังใช้ธีม DIVI และคุณได้เลือกใช้ตัวแก้ไขมาตรฐานสำหรับการแปลเนื้อหา

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
th: ฟังก์ชันบางอย่างอาจทำงานไม่ถูกต้อง เราขอแนะนำให้คุณเปลี่ยนไปใช้ Translation Editor

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
th: คุณสามารถดูข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่นี่: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
th: ใช้สำหรับการแปลเก่าที่สร้างด้วยตัวแก้ไขแบบคลาสสิกด้วย

en: Use directory for default language
th: ใช้ไดเรกทอรีสำหรับภาษาเริ่มต้น

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
th: ใช้ตัวสลับภาษาในแถบผู้ดูแลระบบด้านบนเพื่อสลับภาษา จากนั้นตั้งค่าและบันทึกตัวเลือกสำหรับแต่ละภาษาแยกกัน

en: Use your free automatic translation quota
th: ใช้โควตาการแปลอัตโนมัติฟรีของคุณ

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
th: , และ

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
th: และ

en: User not found
th: ไม่พบผู้ใช้

en: Utf8mb4 charset
th: ชุดอักขระ Utf8mb4

en: Valid
th: ถูกต้อง

en: Validate on save
th: ตรวจสอบเมื่อบันทึก

en: Version
th: เวอร์ชัน

en: Video: DailyMotion URL
th: วิดีโอ: URL DailyMotion

en: Video: Embed Code
th: วิดีโอ: รหัสฝัง

en: Video: External hosted
th: วิดีโอ: โฮสต์ภายนอก

en: Video: Link
th: วิดีโอ: ลิงก์

en: Video: Self hosted
th: วิดีโอ: โฮสต์เอง

en: Video: Vimeo URL
th: วิดีโอ: URL Vimeo

en: Video: Vimeo link
th: วิดีโอ: ลิงก์ Vimeo

en: Video: Youtube URL
th: วิดีโอ: URL YouTube

en: View
th: ดู

en: View post
th: ดูโพสต์

en: View trace
th: ดูการติดตาม

en: Visit
th: เยี่ยมชม

en: WP Menus Sync
th: การซิงค์เมนู WP

en: WPML 3.2 release notes
th: บันทึกการเผยแพร่ WPML 3.2

en: WPML Export and Import
th: การส่งออกและนำเข้า WPML

en: WPML Failed to check language pairs
th: WPML ตรวจสอบคู่ภาษาไม่สำเร็จ

en: WPML Language Switcher
th: ตัวสลับภาษา WPML

en: WPML Multilingual CMS
th: WPML multilingual CMS

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">WPML 4.9.1 release notes</a>
th: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">เอกสารประกอบ</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">บันทึกการเปิดตัว WPML 4.9.1</a>

en: WPML Network Setup
th: การตั้งค่าเครือข่าย WPML

en: WPML Settings
th: การตั้งค่า WPML

en: WPML Setup
th: การตั้งค่า WPML

en: WPML Site Languages section
th: ส่วนภาษาของเว็บไซต์ WPML

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
th: WPML Translation Management ได้รวมอยู่ใน WPML Multilingual CMS แล้ว

en: WPML admin language
th: ภาษาผู้ดูแลระบบ WPML

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
th: หน้าจอผู้ดูแลระบบ WPML ต้องใช้ JavaScript ในการแสดงผล ปัจจุบัน JavaScript ถูกปิดใช้งานในเบราว์เซอร์ของคุณ

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
th: WPML ช่วยให้คุณแปลอนุกรมวิธานของเว็บไซต์ได้อย่างง่ายดาย เฉพาะอนุกรมวิธานที่ทำเครื่องหมายว่าสามารถแปลได้เท่านั้นที่จะพร้อมสำหรับการแปล เลือกอนุกรมวิธานในเมนูแบบเลื่อนลง จากนั้นใช้รายการคำศัพท์อนุกรมวิธานที่ปรากฏเพื่อแปล

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
th: WPML สามารถเปลี่ยนเส้นทางผู้เยี่ยมชมโดยอัตโนมัติตามภาษาของเบราว์เซอร์

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
th: WPML สามารถตรวจจับประเภทของข้อความ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) ที่รูปภาพของคุณใช้ได้โดยอัตโนมัติ เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อหลีกเลี่ยงฟิลด์ที่ซ้ำกันในตัวแก้ไขการแปลและการแปลรูปภาพของคุณที่ขาดหายไป

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
th: WPML ไม่สามารถทำงานได้เนื่องจากต้องใช้ส่วนขยาย PHP ที่ถูกปิดใช้งาน!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
th: WPML ไม่สามารถทำงานได้ตามปกติ มีปัญหาในการติดตั้งหรือการกำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์ %1$sแสดงรายละเอียด%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
th: WPML ไม่สามารถเปิดใช้งานร่วมกับปลั๊กอินเก่าเหล่านี้ได้:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
th: WPML ไม่สามารถสื่อสารกับบริการแปลระยะไกลได้ โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่า WPML Translation Management ทำงานอยู่

en: WPML capabilities
th: ความสามารถของ WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
th: WPML ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีแคชใน %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
th: WPML ไม่สามารถโหลดไฟล์การกำหนดค่าที่เว็บไซต์ของคุณต้องการได้

en: WPML could not write in the cache directory: %s
th: WPML ไม่สามารถเขียนในไดเรกทอรีแคช: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
th: WPML ประสบปัญหาขณะพยายามแปลเนื้อหาบางส่วนของคุณโดยอัตโนมัติ:

en: WPML flag
th: ธง WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
th: WPML ถูกเปิดใช้งานสำหรับไซต์ที่เลือกแล้ว

en: WPML has been deactivated for the selected site.
th: WPML ถูกปิดใช้งานสำหรับไซต์ที่เลือกแล้ว

en: WPML has been reset for the selected site.
th: WPML ได้รับการรีเซ็ตสำหรับไซต์ที่เลือกแล้ว

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
th: WPML ถูกปิดใช้งานเนื่องจากต้องใช้ WordPress เวอร์ชัน 4.4 ขึ้นไป

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
th: WPML ขาดบันทึกบางส่วนในตารางภาษาและไม่สามารถทำงานได้อย่างสมบูรณ์จนกว่าปัญหานี้จะได้รับการแก้ไข

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
th: WPML กำลังแปลเนื้อหาของคุณโดยอัตโนมัติ คุณสามารถตรวจสอบความคืบหน้าได้ในแถบผู้ดูแลระบบ

en: WPML language settings
th: การตั้งค่าภาษา WPML

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
th: WPML ให้ผู้ใช้แต่ละคนเลือกภาษาผู้ดูแลระบบได้ โดยไม่เกี่ยวข้องกับภาษาที่ผู้เยี่ยมชมจะเห็นส่วนหน้าของเว็บไซต์

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
th: WPML ช่วยให้คุณเปิดหน้าเหล่านี้เพื่อรับความคิดเห็น เพื่อให้ผู้เยี่ยมชมสามารถบอกคุณได้หากพบสิ่งผิดปกติ

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
th: WPML ต้องการขนาดสแต็กที่พร้อมใช้งานอย่างน้อย 208 KB บน PHP 8.3+; โปรดตั้งค่า “zend.max_allowed_stack_size” เป็นอย่างน้อย 256 KB และ “zend.reserved_stack_size” เป็นอย่างน้อย 48 KB ในไฟล์ php.ini ของคุณ หลังจากทำการเปลี่ยนแปลงเหล่านี้แล้ว ให้รีสตาร์ทเว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
th: WPML จำเป็นต้องโหลดไฟล์การกำหนดค่า ซึ่งจะบอกวิธีการแปลธีมและปลั๊กอินที่คุณใช้ หากมีปัญหา ให้ใช้ปุ่มลองอีกครั้ง หากปัญหายังคงอยู่ โปรดติดต่อฝ่ายสนับสนุนของ WPML แสดงรายละเอียดข้อผิดพลาด แล้วเราจะช่วยคุณแก้ไข

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
th: WPML จำเป็นต้องอัปเกรดข้อมูลสื่อของโพสต์

en: WPML settings
th: การตั้งค่า WPML

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
th: WPML ใช้คุกกี้เพื่อระบุภาษาปัจจุบันของผู้เยี่ยมชม ภาษาที่เข้าชมล่าสุด และภาษาของผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: WPML will be deactivated
th: WPML จะถูกปิดใช้งาน

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
th: WPML จะคัดลอก %s จาก %s เมื่อคุณบันทึกโพสต์นี้

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
th: WPML จะคัดลอกฟิลด์นี้จาก %s เมื่อคุณบันทึกโพสต์นี้

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
th: WPML จะรวมตัวสลับภาษาไว้ในหน้าเข้าสู่ระบบของ WordPress หากต้องการเปลี่ยนสิ่งนี้ ให้ไปที่ %s

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
th: WPML จะรีเซ็ตข้อมูลภาษาทั้งหมดเป็นค่าเริ่มต้น ภาษาใดๆ ที่คุณเพิ่มหรือแก้ไขจะหายไป

en: WPML->Settings
th: WPML->การตั้งค่า

en: Waiting for automatic translation
th: กำลังรอการแปลอัตโนมัติ

en: Waiting for translation from %s
th: กำลังรอการแปลจาก %s

en: Waiting for translation service
th: กำลังรอการบริการแปล

en: Waiting for translator
th: กำลังรอนักแปล

en: Waiting for translators...
th: กำลังรอนักแปล...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
th: ต้องการทราบว่าการแปลล่าสุดที่คุณได้รับมีปัญหาหรือไม่?

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
th: เราไม่สามารถดำเนินการทั้งหมดให้เสร็จสิ้นได้ในคำขอเดียว โปรดคลิกที่ปุ่ม “อัปเกรด” เพื่อดำเนินการต่อ

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
th: เราไม่พบบริการแปลที่เชื่อมต่อกับคีย์นี้

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
th: เรายังคงรักษาตัวแก้ไขการแปลแบบคลาสสิกของ WPML ไว้เป็นส่วนหนึ่งของ WPML เพื่อความเข้ากันได้แบบย้อนหลัง คุณควรใช้ก็ต่อเมื่อคุณเริ่มต้นด้วยตัวแก้ไขแบบคลาสสิกและกังวลเกี่ยวกับการสูญเสียประวัติการแปล

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
th: เราขอแนะนำให้เปิดใช้งานการตรวจจับข้อความรูปภาพอัตโนมัติ (alt, คำบรรยาย, ชื่อ) ซึ่งช่วยป้องกันฟิลด์สื่อที่ซ้ำกันและการแปลที่ขาดหายไป

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
th: เราขอแนะนำอย่างยิ่งให้เปิดใช้งานการตรวจจับข้อความรูปภาพอัตโนมัติของ WPML เพื่อหลีกเลี่ยงฟิลด์สื่อที่ซ้ำกันและการแปลที่ขาดหายไป

en: What to include in the language switcher:
th: สิ่งที่ต้องรวมอยู่ในตัวสลับภาษา:

en: What to show for the root url:
th: สิ่งที่แสดงสำหรับ URL รูท:

en: When deleting a post, delete translations as well
th: เมื่อลบโพสต์ ให้ลบการแปลด้วย

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
th: เมื่อลบอนุกรมวิธาน (หมวดหมู่, แท็ก หรือกำหนดเอง) ให้ลบการแปลด้วย

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
th: ฉันควรใช้ตัวแก้ไขการแปลแบบคลาสสิกของ WPML เมื่อใด

en: When you publish the original post
th: เมื่อคุณเผยแพร่โพสต์ต้นฉบับ

en: When you receive completed translations
th: เมื่อคุณได้รับการแปลที่เสร็จสมบูรณ์

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
th: คุณต้องการแสดงโพสต์บล็อกใดในการแปลเว็บไซต์ของคุณ?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
th: ขณะที่คุณใช้ปลั๊กอิน WPML จะแชร์ข้อมูลเกี่ยวกับเว็บไซต์ผ่าน Installer จะไม่มีการแชร์ข้อมูลจากผู้ใช้เอง

en: White
th: ขาว

en: Widget area
th: พื้นที่วิดเจ็ต

en: Widget language switcher
th: ตัวสลับภาษาของวิดเจ็ต

en: Widget title:
th: ชื่อวิดเจ็ต:

en: Width
th: ความกว้าง

en: Will be added
th: จะถูกเพิ่ม

en: Will be removed
th: จะถูกลบ

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
th: เมื่อเปิดใช้งาน WPML คุณสามารถตั้งค่าภาษาของไซต์ของคุณได้จาก %1$s<br>หากต้องการเปลี่ยนภาษาของผู้ดูแลระบบ WordPress ของคุณ ให้ไปที่ %2$s ในโปรไฟล์ผู้ใช้ของคุณ

en: WooCommerce Multilingual
th: WooCommerce หลายภาษา

en: WordPress %s or later is required.
th: ต้องใช้ WordPress %s หรือใหม่กว่า

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
th: WordPress ไม่สามารถดาวน์โหลดคำแปลสำหรับภาษาต่อไปนี้ได้โดยอัตโนมัติ:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
th: ไฟล์ภาษา WordPress (.mo) หายไป คงภาษาที่แสดงผลปัจจุบันไว้

en: Wrong nonce
th: Nonce ไม่ถูกต้อง

en: Yes
th: ใช่

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
th: ได้ WPML อนุญาตให้คุณใช้ %1$sการออกแบบที่แตกต่างกันโดยสิ้นเชิงสำหรับการแปล%2$s

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
th: ใช่ ใช้ตัวแก้ไขการแปลขั้นสูงสำหรับเนื้อหาที่มีอยู่

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
th: คุณเปิดใช้งาน Advanced Translation Editor สำหรับไซต์นี้ แต่คุณกำลังอัปเดตการแปลเก่า WPML เปิด Standard Translation Editor เพื่อให้คุณสามารถอัปเดตการแปลนี้ได้ เมื่อคุณแปลเนื้อหาใหม่ คุณจะได้รับ Advanced Translation Editor พร้อมคุณสมบัติทั้งหมด หากต้องการเปลี่ยนการตั้งค่าของคุณ ให้ไปที่การตั้งค่า WPML

en: You are about to change the language of {post_name}.
th: คุณกำลังจะเปลี่ยนภาษาของ {post_name}

en: You are about to connect the current post with these following posts
th: คุณกำลังจะเชื่อมต่อโพสต์ปัจจุบันกับโพสต์ต่อไปนี้

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
th: คุณกำลังจะแก้ไขการแปลนี้โดยใช้ตัวแก้ไข WordPress มาตรฐาน

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
th: คุณกำลังจะรีเซ็ต WPML สำหรับไซต์นี้: %s

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
th: คุณกำลังจะใช้ตัวแก้ไขการแปลขั้นสูงสำหรับการแปลที่มีอยู่ของคุณ

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
th: คุณกำลังสร้าง %1$s ใน %3$s และคุณได้ตั้งค่า %2$s ให้แสดงแม้ว่าจะไม่ได้แปล โปรดทราบว่า %1$s นี้จะปรากฏเฉพาะใน %3$s เท่านั้น เฉพาะ %2$s ที่คุณสร้างในภาษาเริ่มต้นของไซต์ (%4$s) เท่านั้นที่จะปรากฏในทุกภาษาของไซต์

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้จัดการการตั้งค่าเครือข่าย WPML

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
th: ตอนนี้คุณเป็นผู้จัดการการแปลสำหรับ %s - ต้องดำเนินการ

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
th: คุณคือผู้จัดการการแปลสำหรับ %s บทบาทนี้ช่วยให้คุณจัดการทุกอย่างที่เกี่ยวข้องกับการแปลสำหรับไซต์นี้

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
th: คุณกำลังพยายามใช้ URL ภายนอก: ไม่อนุญาต

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
th: คุณกำลังใช้ PHP 7: ในบางกรณี ส่วนขยายอาจถูกลบออกระหว่างการอัปเดตระบบ ในกรณีนี้ โปรดดู %3$s

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
th: คุณกำลังใช้ WPML Translation Management โดยไม่มี String Translation การแปลบางส่วนอาจไม่ทำงานในลักษณะนี้ โปรดดาวน์โหลดและติดตั้ง WPML String Translation ก่อนที่คุณจะแปลเนื้อหาจาก Block editor

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
th: คุณกำลังใช้ปลั๊กอินแคช เมื่อคุณแปลสตริง แคชจะต้องถูกล้างเพื่อให้การแปลแสดงผล

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
th: คุณสามารถซ่อนเนื้อหาในภาษาเฉพาะจากผู้เยี่ยมชมและเครื่องมือค้นหาได้อย่างสมบูรณ์ แต่ยังคงดูได้ด้วยตัวคุณเอง ซึ่งช่วยให้สามารถตรวจสอบการแปลที่กำลังดำเนินการอยู่ได้

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
th: คุณสามารถแสดงตัวสลับภาษาในส่วนท้ายของไซต์ คุณสามารถปรับแต่งและจัดรูปแบบได้ที่นี่

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
th: คุณสามารถแสดงลิงก์ไปยังการแปลโพสต์ก่อนโพสต์และหลังโพสต์ ลิงก์เหล่านี้มีลักษณะเหมือน “โพสต์นี้มีให้บริการใน...”

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
th: คุณสามารถเปิดใช้งานการแสดงผลสำหรับตัวคุณเองได้ใน <a href="%s">หน้าโปรไฟล์</a> ของคุณ

en: You can find the API token at %s site
th: คุณสามารถค้นหาโทเค็น API ได้ที่ไซต์ %s

en: You can only edit translations assigned to you.
th: คุณสามารถแก้ไขการแปลที่ได้รับมอบหมายให้คุณเท่านั้น

en: You can set different options for each language
th: คุณสามารถตั้งค่าตัวเลือกที่แตกต่างกันสำหรับแต่ละภาษาได้

en: You can't do that!
th: คุณไม่สามารถทำเช่นนั้นได้!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
th: คุณได้ปิดใช้งานภาษาต่อไปนี้จากเว็บไซต์ของคุณ แต่ยังมีคำแปลบางส่วนที่บันทึกอยู่ในฐานข้อมูลของคุณ

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการแปลจาก %1$s เป็น %2$s

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
th: คุณได้รับงานหลายรายการจากการแปลและตอนนี้ปรากฏบนเว็บไซต์ของคุณแล้ว

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
th: คุณมีประเภทโพสต์ที่ตั้งค่าให้กลับไปใช้ภาษาเริ่มต้น การเปลี่ยนภาษาเริ่มต้นอาจส่งผลต่อการแสดงรายการเก็บถาวรของโพสต์ที่ไม่ได้แปล

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
th: คุณยังไม่ได้ตั้งค่าการตั้งค่าการซิงโครไนซ์สำหรับ %1$s เหล่านี้: %2$s เลือกค่าเริ่มต้นแล้ว

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
th: คุณอาจต้องปรับการตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณหากไซต์ของคุณใช้ nginx

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
th: คุณอาจต้องติดต่อผู้ดูแลเซิร์ฟเวอร์หรือบริษัทโฮสติ้งของคุณเพื่อติดตั้งส่วนขยายนี้

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
th: คุณอาจต้อง %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
th: บันทึกเพอร์มาลิงก์ของเว็บไซต์อีกครั้ง

en: You need to configure WPML before you can start translating.
th: คุณต้องกำหนดค่า WPML ก่อนจึงจะสามารถเริ่มแปลได้

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
th: คุณต้องกำหนดค่าภาษาเพิ่มเติมอย่างน้อยหนึ่งภาษาเพื่อเข้าถึงหน้าจอ “การแปลธีมและปลั๊กอิน” และ “การแปลสื่อ”

en: You need to deactivate the separate plugin.
th: คุณต้องปิดใช้งานปลั๊กอินแยกต่างหาก

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
th: คุณต้องเปิดใช้งาน Translation Editor ของ WPML เพื่อแปลได้อย่างสะดวก

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
th: คุณทำเสร็จแล้ว ตั้งแต่ตอนนี้เป็นต้นไป ไฟล์สื่อใหม่ทั้งหมดที่คุณอัปโหลดไปยังเนื้อหาจะได้รับภาษา คุณสามารถทำสำเนาไฟล์เหล่านั้นไปยังการแปลได้โดยอัตโนมัติจากหน้าแก้ไขโพสต์

en: You're editing theme options for %s
th: คุณกำลังแก้ไขตัวเลือกธีมสำหรับ %s

en: You're editing theme options for all languages
th: คุณกำลังแก้ไขตัวเลือกธีมสำหรับทุกภาษา

en: Your Automatic Translation account id is
th: รหัสบัญชีการแปลอัตโนมัติของคุณคือ

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
th: บัญชี WPML Blog ของคุณอนุญาตให้คุณแปลเนื้อหา Elementor ด้วยตนเองเท่านั้น

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
th: การติดตั้ง WPML ของคุณอาจทำให้เกิดปัญหากับ Block editor

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
th: หน้าบล็อกของคุณไม่มีอยู่จริง หรือการแปลไม่ได้เผยแพร่ใน %s

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
th: เบราว์เซอร์ของคุณดูเหมือนจะไม่อนุญาตให้ตั้งค่าคุกกี้

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
th: การแก้ไขของคุณจะถูกซิงโครไนซ์กับทุกภาษาในไซต์ของคุณ

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
th: หน้าแรกของคุณไม่มีอยู่จริง หรือการแปลไม่ได้เผยแพร่ใน %s

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
th: เมนูของคุณมีรายการที่กำหนดเอง ซึ่งคุณต้องแปลโดยใช้ String Translation ของ WPML

en: Your php.ini file is located at
th: ไฟล์ php.ini ของคุณอยู่ที่

en: Your rating:
th: คะแนนของคุณ:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
th: การตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่อนุญาตให้มีภาษาในไดเรกทอรี

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
th: เว็บไซต์ของคุณปิดใช้งานการสลับภาษาสำหรับหน้าเข้าสู่ระบบอยู่

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
th: ไซต์ของคุณไม่เป็นไปตามข้อกำหนดขั้นต่ำของ WPML

en: add
th: เพิ่ม

en: add translation
th: เพิ่มคำแปล

en: all
th: ทั้งหมด

en: any language
th: ภาษาใดก็ได้

en: auto
th: อัตโนมัติ

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
th: หลีกเลี่ยงการทำซ้ำฟิลด์สื่อที่ไม่จำเป็นและการแปลรูปภาพที่ขาดหายไป

en: day(s)
th: วัน

en: default
th: ค่าเริ่มต้น

en: delete it permanently
th: ลบอย่างถาวร

en: duplicate
th: ทำซ้ำ

en: edit terms
th: แก้ไขข้อกำหนด

en: edit translation
th: แก้ไขคำแปล

en: eval() availability from Suhosin
th: ความพร้อมใช้งานของ eval() จาก Suhosin

en: good for menus that display items as a list
th: เหมาะสำหรับเมนูที่แสดงรายการเป็นรายการ

en: good for menus that support drop-downs
th: เหมาะสำหรับเมนูที่รองรับดรอปดาวน์

en: hidden
th: ซ่อน

en: hide
th: ซ่อน

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
th: วิธีตรวจสอบให้แน่ใจว่ารายการเก็บถาวรของคุณยังคงแสดงโพสต์ทั้งหมด

en: in
th: ใน

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
th: ในตัวเลือก, เมนู, วิดเจ็ต, ส่วนท้าย และ Shortcode

en: item
th: รายการ

en: items
th: รายการ

en: learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: linked to:
th: เชื่อมโยงกับ:

en: loading
th: กำลังโหลด

en: local translator
th: ผู้แปลในพื้นที่

en: menu items
th: รายการเมนู

en: month(s)
th: เดือน

en: n/a
th: ไม่มี

en: needs retry
th: ต้องลองใหม่

en: nginx guide
th: คู่มือ nginx

en: none
th: ไม่มี

en: not translated in current language
th: ไม่ได้แปลในภาษาปัจจุบัน

en: of
th: ของ

en: only show translated items
th: แสดงเฉพาะรายการที่แปลแล้ว

en: posts left
th: โพสต์ที่เหลือ

en: profile
th: โปรไฟล์

en: published
th: เผยแพร่แล้ว

en: published or updated
th: เผยแพร่หรืออัปเดต

en: px
th: พิกเซล

en: restore
th: กู้คืน

en: select parent
th: เลือกผู้ปกครอง

en: show
th: แสดง

en: some strings might be not registered
th: บางสตริงอาจไม่ได้ลงทะเบียน

en: string not registered
th: สตริงไม่ได้ลงทะเบียน

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
th: นี่จะเป็นภาษาผู้ดูแลระบบของคุณ และจะใช้สำหรับการแปลความคิดเห็นด้วย

en: to
th: ถึง

en: translate
th: แปล

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
th: แปลสลักอนุกรมวิธานพื้นฐานด้วย WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
th: การแปลหมวดหมู่โพสต์และอนุกรมวิธานที่กำหนดเอง

en: untranslated
th: ยังไม่ได้แปล

en: updated
th: อัปเดตแล้ว

en: use translation if available or fallback to default language
th: ใช้การแปลหากมี หรือกลับไปใช้ภาษาเริ่มต้น

en: week(s)
th: สัปดาห์
